SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj w pierwszym kwartale z przychodami wyższymi o ponad 30 proc.

W pierwszym kwartale 2023 roku skonsolidowane przychody Grupy Pracuj wyniosły 185,4 mln zł i były o 30,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2022 roku - wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu. Wzrost wynikał głównie z konsolidacji Softgarden - przejętego w ubiegłym roku wiodącego gracza na rynku HR Tech w Niemczech, oferującego usługi w modelu SaaS. W Ukrainie grupa odbudowała rentowność operacyjną przy niewielkim spadku przychodów.

Przemysław Gacek, współtwórca i prezes zarządu Grupy PracujArticle

Skorygowana EBITDA w pierwszym kwartale tego roku sięgnęła 83,9 mln zł, co oznacza wzrost o 5,1 proc. r/r. Zysk netto w omawianym okresie wyniósł 52,8 mln zł i był na zbliżonym poziomie jak przed rokiem (- 4,1 proc. r/r).

- Pierwszy kwartał zakończyliśmy solidnymi wynikami operacyjnymi i finansowymi, pomimo spowolnienia w polskiej i europejskiej gospodarce. Konsekwentnie dążymy do realizacji założonych celów: budujemy wartość dla klientów i użytkowników poprzez innowacje w serwisach rekrutacyjnych oraz w systemach do zarządzania rekrutacjami - komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

Jak podaje spółka, przychody z obszaru HR Tech SaaS stanowią już blisko 1/4 przychodów całej Grupy. - Zakładamy, że ich udział będzie systematycznie rósł w kolejnych latach. Mocny wzrost przychodów abonamentowych oraz stabilnie rosnąca liczba klientów Softgarden oraz eRecruiter są potwierdzeniem zmian zachodzących na europejskich rynkach, gdzie coraz więcej przedsiębiorstw stawia na rozwiązania stale usprawniające działanie organizacji - dodaje Gacek.

Stabilne wyniki w Polsce pomimo spowolnienia gospodarczego

Liczba sprzedanych projektów rekrutacyjnych w serwisie Pracuj.pl w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła blisko 133 tys. i była niespełna 13 proc. niższa niż w rekordowym pierwszym kwartale 2022 roku, a zarazem o ponad 15% wyższa niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Średnia cena sprzedanych projektów rekrutacyjnych wzrosła r/r do 853 zł, w znacznej części kompensując umiarkowany spadek wolumenu rok do roku.

Jednocześnie, systematycznie rośnie liczba aktywnych klientów korzystających z systemu eRecruiter wspierającego rekrutację, oferowanego w modelu abonamentowym (SaaS). Na koniec marca 2023 roku sięgnęła ona niemal 1850 firm i była o ponad 11 proc. wyższa niż rok wcześniej. Łączne przychody Grupy Pracuj z polskiego rynku w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosły 129,6 mln zł wobec 131,6 mln zł przed rokiem (-1,5 proc. r/r).

Niemiecki Softgarden ma już ponad 1500 klientów

Przychody Grupy z rynku niemieckiego w pierwszym kwartale 2023 roku sięgnęły 46,1 mln zł i odpowiadały za 24,9 proc. całkowitych przychodów. Począwszy od trzeciego kwartału 2022 roku Grupa Pracuj konsoliduje wyniki Softgarden, dostawcy narzędzi wspierających nowoczesną rekrutację online, tzw. Talent Acquisition Suite, oferowanych w modelu SaaS. Klienci Softgarden mogą ponadto korzystać z tzw. multipostingu, czyli usługi zautomatyzowanej publikacji ofert pracy w wielu serwisach online. Z usług Softgarden oferowanych w modelu abonamentowym korzysta już ponad 1500 pracodawców.

Przychody Grupy z rynku ukraińskiego za pierwsze trzy miesiące 2023 roku wyniosły z kolei 9,7 mln zł i były o 8,1 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2022 roku. Łączna liczba projektów rekrutacyjnych w ukraińskim serwisie Robota.ua w omawianym okresie wyniosła 175,1 tys. (-15,3 proc. r/r), z czego 102,8 tys. stanowiły płatne projekty rekrutacyjne (-7,3 proc. r/r).

– Rezultaty naszej działalności na rynku ukraińskim odbieramy pozytywnie, biorąc pod uwagę bardzo trudne warunki trwającego konfliktu zbrojnego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę. Mimo to ukraińscy przedsiębiorcy wykazują aktywność rekrutacyjną, którą wspieramy, zaś serwis Robota.ua z kwartału na kwartał sukcesywnie zwiększa przychody i zdołał odbudować rentowność operacyjną – informuje Przemysław Gacek.

Marża skorygowana EBITDA na poziomie 45 proc.

Wypracowana przez Grupę Pracuj skorygowana EBITDA w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła 83,9 mln zł, co oznacza wzrost o 5,1 proc. r/r. Zgodnie z przewidywaniami, konsolidacja Softgarden obniża w krótkim i średnim terminie poziom skonsolidowanej marży EBITDA, co wynika przede wszystkim z dynamicznego rozwoju niemieckiej spółki. W pierwszym kwartale 2023 roku marża skorygowana EBITDA wyniosła 45,3% wobec 50,2 proc. w całym 2022 roku.

Skonsolidowany zysk netto wypracowany przez Grupę Pracuj w pierwszym kwartale 2023 roku wyniósł 52,8 mln zł w porównaniu z 55,0 mln zł w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku. Niewielki spadek rok do roku wynikał m.in. z wyższych kosztów finansowych związanych z obsługą kredytu na sfinansowanie akwizycji Softgarden - informuje spółka.

Grupa Pracuj jest wiodącą platformą technologiczną w branży HR w Europie. Grupa wspiera przedsiębiorstwa w zakresie rekrutacji, utrzymania i rozwoju pracowników, ułatwia użytkownikom jej serwisów znalezienie odpowiedniego zatrudnienia umożliwiającego pełne wykorzystanie ich potencjału oraz tworzy światowej klasy technologie, które kształtują przyszłość rynku HR.

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj w pierwszym kwartale z przychodami wyższymi o ponad 30 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl