SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie co drugi Polak płaci rachunki online

W ciągu ostatnich dwóch lat poczta przestała być najpopularniejszym miejscem dokonywania opłat za rachunki domowe. Dynamicznie wzrasta natomiast liczba osób, które dokonują płatności przez internet - wynika z badania Millward Brown.

fot. Shutterstock.comArticle

Prawie połowa ankietowanych wybiera elektroniczną formę płatności za rachunki domowe. W ciągu dwóch lat płatności przez internet zajęły pozycję lidera i obecnie stanowią 46 proc., podczas gdy w 2014 r. tę formę płatności deklarowało tylko 27 proc. badanych.

Poczta jako miejsce dokonywania płatności pozostaje najpopularniejsza przede wszystkim wśród osób starszych (zwłaszcza powyżej 60 roku życia) oraz tych z niższym wykształceniem (podstawowe, zawodowe). Na rzecz płatności elektronicznych tracą również inne formy płatności naziemnych, tj. płatności w kasie banku (z 25% do 15%) i w punkcie usługodawcy – BOK (z 11% do 6%). Na stałym poziomie utrzymują się natomiast płatności dokonywane w kasie sklepu lub w samodzielnym punkcie finansowym, np. "Moje Rachunki" (ich łączny udział w rynku to ok. 8%, na przestrzeni dwóch lat wzrost o 1 pkt. proc.).

Płatności elektroniczne wybierają natomiast głównie osoby w wieku do 40 lat oraz ze średnim i wyższym wykształceniem, mieszkańcy dużych miast. Główne powody, które motywują Polaków do tej formy płatności, to przede wszystkim wygoda (wskazywana przez 63% badanych), a także oszczędność czasu (44%) i pieniędzy (42%).

Płatności internetowe dokonywane są praktycznie za wszystkie rodzaje rachunków domowych, ale największy ich odsetek występuje w przypadku rachunków za internet (64% wszystkich rachunków za internet płacone jest w ten sposób), telefon komórkowy (56%) i telewizję kablową/cyfrową (54%).

Dominującą formą płatności przez internet jest dokonywanie przelewu za pośrednictwem strony internetowej banku (93%). Stopniowo coraz popularniejsze stają się jednak specjalne narzędzia (aplikacje i strony internetowe) do zarządzania płatnościami. Obecnie 9% ankietowanych deklaruje regularne korzystanie z nich, a 29% ma świadomość istnienia takich narzędzi.

Wraz ze wzrostem popularności elektronicznych form płatności rośnie również popularność faktur elektronicznych – ich otrzymywanie deklaruje 45% ankietowanych (wzrost o 17% w ciągu dwóch lat).

Badanie typu Omnibus zostało wykonane przez Millward Brown na zamówienie BillBird, w dniach 5-9 sierpnia 2016 r., metodą CAPI, na ogólnopolskiej grupie kwotowo-losowej, reprezentatywnej dla osób w wieku 15-75 lat, warstwowanej pod względem demograficznym i lokalizacji terytorialnej. Przeprowadzono 710 wywiadów z osobami płacącymi rachunki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie co drugi Polak płaci rachunki online

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl