SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prawie połowa Polaków ma smartfony (infografika)

44 proc. Polaków posiada smartfona. Tym samym nasz kraj osiągnął poziom średniej dla Europy z 2013 roku pod względem penetracji tego typu urządzeń - wynika z badania TNS Polska.

Article

Od dwóch lat wskaźnik penetracji smartfonów wzrasta dla Polski mniej więcej o jedną trzecią. Na początku 2012 roku mieliśmy 25 proc. użytkowników smartfonów, a w styczniu 2013 roku - 33 proc. Jeśli takie tempo się utrzyma, to na początku 2015 roku powinniśmy osiągnąć poziom prawie 60 proc.

Popularność smartfonów jest silnie zróżnicowana w zależności od wieku. Wśród najmłodszych badanych (15-19 lat) 74 proc. używa smartfona, ale wraz z wiekiem udział ten maleje do mniej więcej połowy w grupie 40-latków (52 proc. w grupie 40-49 lat). Powyżej 50 lat następuje silniejszy spadek, ale nawet w grupie "60 lat i więcej" prawie co dziesiąty (9 proc.) korzysta ze smartfona.

Polscy konsumenci mają również coraz większą świadomość na temat telefonów nowej generacji. Obecnie praktycznie każdy użytkownik smartfona odróżnia go od "zwykłej" komórki. Problem z tym ma tylko 7 proc. Polaków, podczas gdy jeszcze rok temu 42 proc. ich posiadaczy nie była tego świadoma, a dwa lata temu było to 64 proc.

W 2013 roku 46 proc. posiadaczy smartfonów korzystało z aplikacji mobilnych. To o 31 proc. więcej niż w roku poprzednim. Z drugiej strony więcej osób deklaruje całkowity brak zainteresowania aplikacjami. W roku 2012 z aplikacji nie korzystał co czwarty użytkownik smartfona, a w roku 2013 już co trzeci.

Z poziomu smartfonów coraz więcej osób surfuje po sieci. Z przeglądarek internetowych w smartfonach korzysta obecnie 64 proc. Polaków - o 23 pkt. proc. więcej niż przed rokiem. Zmniejszyła się również liczba tych, którzy deklarowali chęć surfowania w internecie w smartfonie i przekuli ją w działanie.

Z kolei wyraźnie spadło zainteresowanie QR kodami. W 2012 roku 7 proc. Polaków deklarowało skanowanie QR kodów, a 33 proc. - chęć skorzystania z tej możliwości w przyszłości. W 2013 roku kody QR nadal były wykorzystywane przez małą grupę osób (6 proc. Polaków) i nawet przez tą grupę skanowane są bardzo rzadko. 43 proc. osób mniej jest zainteresowanych skanowaniem QR kodów w przyszłości.

Ponadto w 2013 roku zdecydowanie zwiększyła się popularność komunikatorów mobilnych, takich jak Facebook Messenger, GG, Viber czy WhatsApp. Korzysta z nich 37 proc. Polaków posiadających smartfony, podczas gdy przed rokiem było ich 20 proc. Również częstotliwość korzystania jest zauważalnie wyższa w porównaniu do roku 2012. Jednak cały czas duża grupa osób (43 proc.) deklaruje brak zainteresowania tego typu darmową aplikacją w smartfonie. O wiele bardziej popularne wciąż są SMS-y. Jeśli chodzi o tę funkcję telefonów, podobnie jak możliwość robienia zdjęć, w porównaniu do lat ubiegłych niewiele się zmienia w częstotliwości jej użytkowania.

Badanie zostało zrealizowane przez TNS Polska w dniach 11-16 stycznia 2014 r. metodą wywiadów bezpośrednich (CAPI) na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1000 gospodarstw domowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie połowa Polaków ma smartfony (infografika)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
korekt
Nie pisze się smartfona! W bierniku powinno się mówić smartfon a więc 44% Polaków posiada smartfon. (w bierniku w przypadku nieżywotnych używamy formy z mianownika). W dopełniaczu powinno być "smartfonu" i tak np. 74 proc. używa smartfonu...
Pozdrawiam elite dziennikarstwa :P
14 8
odpowiedź
User
Komentator
Tekst w infografikach bardzo nieczytelny.
11 8
odpowiedź
User
Andy
@korekt - nie dziw się. Większość piszących na portalach w internecie, chodziła do szkół w czasach ministra edukacji niejakiego Romana Giertycha, który zezwolił promocje do następnych klas "dwójkarzom",
czyli tym z jedynkami. Teraz będzie jeszcze gorzej, bo do matury będą mogli (uż mogą?) podchodzić wszyscy,
bez względu na oceny....
9 8
odpowiedź