SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawo i Sprawiedliwości w tym roku na antenach TVP przez 577 godzin. "Telewizja propartyjna"

Od stycznia do września br. politycy PiS byli obecni na antenach Telewizji Polskiej przez ok. 577 godzin. Dla porównania przedstawiciele PO zajęli 133 godziny. - Telewizja propartyjna - podsumowuje prof. Wiesław Godzic w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Jarosław Kaczyński, fot. TVPJarosław Kaczyński, fot. TVP

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem toczącej się kampanii prezydenckiej, która zakończyła się dopiero w połowie lipca oraz pandemii koronawirusa z którą zmagamy się od połowy marca. Przez cały ten czas - miesiąc po miesiącu - analizowaliśmy dla naszych czytelników dane dotyczące obecności polityków na antenach publicznego nadawcy.

Od stycznia do września 2020 roku prześledziliśmy miesiąc po miesiącu aktywność polityków na antenach publicznej telewizji: w TVP1, TVP2, TVP3 oraz w TVP Info (dane za październik nie są jeszcze dostępne). Nie braliśmy pod uwagę czasu, jakie zajmowały komitety wyborcze w poszczególnych miesiącach (czas antenowy zajmowany przez Andrzeja Dudę zwiększyłby się, w porównaniu do kandydata KO na prezydenta, który w kampanii się zmienił). W analizie - kiedy mowa jest o politykach PiS - brane są pod uwagę również wystąpienia m.in. przedstawicieli rządu, premiera, polityków z kancelarii premiera itd. W porównaniu do kolejnej - najczęściej pokazywanej partii - PO i tak przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości byli pokazywani mniej więcej 4 razy częściej.

W sumie politycy PiS wypowiadali się w TVP przez ostatnie miesiące przez prawie 577 godzin (dokładnie 576 godzin 57 minut 38 sekund), a PO – 133 godziny 21 minut i 40 sekund. Z kolei prezydent gościł na antenach TVP przez prawie 107 godzin (106 godzin 58 minut 58 sekund), a dodatkowo przedstawiciele Kancelarii Prezydenta zajęli 31 godzin 21 minut i 15 sekund.

Prof. Godzic: Telewizja propartyjna

Poprosiliśmy o ocenę prezentowanych danych prof. Wiesława Godzica. Według niego czas zajmowany przez polityków poszczególnych partii powinien być proporcjonalny, bo tego powinno oczekiwać się od telewizji publicznej - możliwości prezentowania poglądów wszystkim partiom zasiadającym w Sejmie.

- Dane są szokujące, bezwzględnie widać, że telewizja publiczna faworyzuje wybraną partię. Dodatkowo dostaje ogromne wsparcie z budżetu. Nawet jeśli ofiaruje się takie sumy, powinno się sprawdzać jakość prezentowanych informacji. Obawiam się, że telewizja publiczna nie wygrałaby w kategorii jakościowej oceny na tle nie tylko innych stacji nadawczych, ale i wśród telewidzów – uważa prof. Wiesław Godzic.

Według niego to „nawet nie telewizja prorządowa, a propartyjna”. - Ceniłbym, gdyby powiedziano wprost: „jesteśmy telewizją rządową i wszystkie sprawy, które załatwia rząd są przez nas mile widziane”. Zasada jest prosta - tzw. telewizja publiczna ma patrzeć na ręce rządowi. Tu mamy kompletne nierozumienie roli - nie ma być propagandowa, a powinna być obywatelska – komentuje nasz rozmówca.

Jego zdaniem, by można było mówić o „odnowie telewizji publicznej” niezbędna jest wymiana ludzi, zmiana atmosfery, partii politycznych. - Z daleka od TVP i wtedy moglibyśmy mówić o nowej telewizji publicznej – zaznacza profesor.

Poniżej przedstawiamy dokładne dane dotyczące TVP1, TVP2, TVP3 i TVP Info (suma) w minionych miesiącach tego roku.

Styczeń
Prezydent: 15 godzin 22 minuty 32 sek.
Kancelaria Prezydenta: 5 godzin 4 minuty 44 sek.
Politycy PiS: 53 godziny 45 min. 35 sek.
Politycy PO: 13 godzin 40 min. 15 sek.

Luty

Prezydent: 16 godzin 7 min. 39 sek.
Kancelaria Prezydenta: 4 godziny 20 min. 28 sek.
Politycy PiS: 57 godzin 34 min. 49 sek.
Politycy PO: 12 godzin 28 min. 28 sek.

(Bez uwzględniania komitetów wyborczych)

Marzec
Prezydent: 21 godzin 49 min. 2 sek.
Kancelaria Prezydenta: 3 godziny 9 min. 54 sek.
Politycy PiS: 70 godzin 34 min. 57 sek.
Politycy PO: 8 godzin 41 min. 52 sek.

(Bez czasu antenowego komitetów wyborczych)

Kwiecień
Prezydent: 8 godzin 51 min. 47 sek.
Kancelaria Prezydenta: 3 godziny 59 sek.
Politycy PiS: 60 godzin 43 minuty 40 sek.
Politycy PO: 10 godzin 40 min. 36 sek. (Bez komitetów wyborczych)

Maj
Prezydent: 19 godzin 27 min. 59 sek.
Kancelaria Prezydenta: 4 godziny 10 min. 7 sek.
Politycy PiS: 86 godzin 11 minut
Politycy PO:  25 godzin 1 min. 9 sek. (Bez komitetów wyb.).

Czerwiec
(Dane bez komitetów wyborczych)
Prezydent: 4 godziny 47 minut 11 sek.
Kancelaria Prezydenta: 5 godzin 27 min. 11 sek.
Politycy PiS: 73 godziny 48 min. 3 sek.
Politycy PO: 18 godzin 47 min. 50 sek.

Lipiec
(Bez czasu antenowego komitetów wyborczych Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego)
Prezydent: 6 godzin 24 minuty 38 sek.
Kancelaria Prezydenta: 2 godziny 53 minuty 5 sek.
Politycy PiS: 58 godzin 21 minut 31 sek.
Politycy PO: 17 godzin 17 minut 8 sek.

Sierpień
Prezydent: 6 godzin 43 min. 19 sek.
Kancelaria Prezydenta: 2 godziny 8 sek.
Politycy PiS (w tym rząd, premier, Kancelaria premiera itd.): 53 godziny 35 min. 10 sek.
Politycy PO: 12 godzin 51 minut 32 sek.

Wrzesień
Prezydent: 7 godzin 24 min. 51 sek.
Kancelaria Prezydenta: 1 godzina 14 min. 39 sek.
Politycy PiS (w tym rząd, premier, Kancelaria premiera itd.): 62godziny 22 minuty 53 sek.
Politycy PO:  13 godzin 52 minuty 50 sek.

Telewizja publiczna ma obowiązek raportowania, ile czasu antenowego otrzymują politycy poszczególnych opcji. Chodzi o zachowanie zasady pluralizmu poglądów, co ma sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej. Taki obowiązek nakłada na Telewizję Polską Ustawa o radiofonii i telewizji, która w ramach misji publicznej ma m.in. „umożliwiać obywatelom i ich organizacjom uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej”.

TVP z zyskiem dzięki rekompensacie abonamentowej

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Dołącz do dyskusji: Prawo i Sprawiedliwości w tym roku na antenach TVP przez 577 godzin. "Telewizja propartyjna"

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
No i ok.
Nie mam z tym żadnego problemu. Wygrali wybory.
Nie podoba się? Zakładać internetowe radyjka.
odpowiedź
User
Wiktor
"Telewizja propartyjna" 😂😂😂. Przecież wiadomo że takie słowa to propaganda dyktatury Totalitarnej Opozycji!
odpowiedź
User
jawamdam
A kto miał tam królować?!?!? Te oszołomy z opozycji?!? Opozycja to opozycja, rządzi rząd i to on ma najwięcej do powiedzenia zawsze, co może kiedyś było inaczej jak rządzili gangsterzy z PO - PSL?!?!. Co może PiS przeważał w TVP czy TVN?!? Pamiętamy, pamiętamy ten pluralizm w mediach!!! Nigdzie jak wTVP INFO opozycja nie ma tyle czasu na antenie, od 8 do 10 siedzą i chrzanią te swoje mądrości co to by zrobili jakby rządzili, szkoda ze jak rządzili to nie zrobili, hehe
odpowiedź