SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Premiera filmu Sekielskiego o pedofilii w Kościele 11 maja br. Produkcja będzie dostępna na YouTubie

Dziennikarz i producent filmowy Tomasz Sekielski na początku stycznia zakończył z sukcesem zbiórkę pieniędzy na film o pedofilii w Kościele. Uzbierał potrzebną kwotę 450 tys. zł. Całość przeznaczy na produkcję, której premiera została zaplanowana na 11 maja 2019 roku - dowiedział  się portal Wirtualnemedia.pl.

Foto: Onet / Onet RanoArticle

Tomasz Sekielski w niedzielę, 6 stycznia br. zakończył z powodzeniem akcję crowdfundingową za pośrednictwem platformy Patronite, dzięki której w kilka miesięcy udało mu się uzyskać kwotę ponad 450 tys. złotych na realizację filmu o pedofilii w polskim Kościele. Dzięki wpłatom patronów mógł pokryć koszty pracy redakcji, planu zdjęciowego, montażu oraz postprodukcji.

Jak udało nam się dowiedzieć, premiera filmu została zaplanowana na 11 maja br. Dokument zostanie udostępniony za darmo na YouTubie, dzięki czemu będą mogli zobaczyć go wszyscy internauci.

Dodatkowo tego samego dnia odbędzie się premiera prasowa oraz prawdopodobnie kilka godzin przed publikacją filmu - specjalna premiera kinowa dla patronów, którzy wsparli dziennikarza w projekcie.

Wiadomo także, że pokaz zamknięty – w pełnej dyskrecji – odbędzie się dla osób biorących udział w dokumencie – ofiar księży pedofilów, którzy zdecydowali się opowiedzieć swoją historię. Informacja na temat tego pokazu nie będzie jednak podawana do publicznej wiadomości ze względu na uszanowanie uczuć tych osób, oraz by zapewnić im maksymalną anonimowość. Wezmą w nim udział tylko zainteresowani rozmówcy Sekielskiego.

Start zdjęć w grudniu 2017 roku

Dziennikarz i producent filmowy Tomasz Sekielski pierwsze zdjęcia do dokumentu o pedofilii w Kościele rozpoczął na przełomie grudnia 2017 roku i stycznia 2018 roku. Zorganizował zbiórkę pieniędzy w internecie, ponieważ po pewnym czasie zorientował się, że nie uda mu się znaleźć sponsora zainteresowanego wsparciem finansowym projektu.

Rozmawiał w tej sprawie z kilkoma osobami, związanymi z większymi redakcjami - nie tylko telewizyjnymi. Za każdym razem słyszał podobne słowa: „To ważny temat, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia, ale nie chcemy, żeby redakcja była kojarzona z takim tematem, aby przyklejono jej łatkę”.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradził, że za chwilę rusza postprodukcja filmu o pedofilii w Kościele.

- Zrealizujemy jeszcze kilka dni zdjęciowych, które wypadły w grudniu, zostaje montaż oraz działania związane z premierą filmu. Jestem przeszczęśliwy, że wszystko się udało i że był tak pozytywny odzew, wśród tak wielu osób. Im wszystkim bardzo dziękuję - podkreślał.

Kolejny film: o SKOK-ach

Portal Wirtualnemedia.pl jako pierwszy poinformował, że Sekielski będzie pracować nad kolejnym filmem w oparciu o zbiórkę pieniędzy w internecie. Produkcja ma być poświęcona nieprawidłowościom wokół Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Pierwszy próg zbiórki został ustalony na poziomie 150 tys. zł - ta kwota ma zabezpieczyć sprawne funkcjonowanie redakcji i zapewnić dziennikarzom pracującym przy filmie pomoc prawną.

Sekielski szacuje, że całkowita suma potrzebna na realizację produkcji to 550 tys. zł.

- Wiemy, że to olbrzymia suma i jest większa od kwoty zebranej na film o pedofilii w Kościele. Nauczony doświadczeniem wiem, że przy pracy nad takim tematem będę potrzebował stałej opieki prawnej. Bogate instytucje finansowe chętnie wytaczają procesy nawet za zwykłą krytykę swojego funkcjonowania, a SKOKi już wielokrotnie nękały dziennikarzy - uzasadnia Tomasz Sekielski.
Obecnie na koncie zbiórki nowego filmu udało się zgromadzić w ciągu ok. dwóch tygodni prawie 40 tys. zł (suma podanie na stronie Patronite.pl to kwota pierwszej zbiórki i obecnej).

Tomasz Sekielski jest reporterem, dziennikarzem śledczym, korespondentem wojennym, dokumentalistą i pisarzem. Karierę dziennikarską zaczynał w bydgoskim radiu VOX, następnie był związany z Radiem Wawa, z którego przeniósł się do RDC. W 1997 roku znalazł się w zespole, który tworzył „Fakty”, a ze stacją TVN był związany 15 lat. Prowadził m.in. takie programy jak „Kuluary”, „Prześwietlenie”, „Teraz MY” czy „Czarno na Białym”. Jest m.in. laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za 2006 rok, otrzymał ją wspólnie z Andrzejem Morozowskim.

Niedawno rozpoczął współpracę z serwisem Onet, gdzie prowadzi jedno z wydań porannego programu "Onet Rano".

Dołącz do dyskusji: Premiera filmu Sekielskiego o pedofilii w Kościele 11 maja br. Produkcja będzie dostępna na YouTubie

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolo
Przecież jest dziennikarzem opozycyjnym.
odpowiedź
User
wars
Szkoda, że pan "dziennikarz" nie planuje kolejnych filmów biorąc na warsztat muzułmańskich i żydowskich kapłanów, mielibyśmy przekrój stosunku najważniejszych bliskowschodnich religii do pedofilii. Temat wart podjęcia zwłaszcza, że żydów i muzułmanów nad Wisłą jest coraz więcej, ale chyba nie o to, ani o dobro dzieci nie chodzi autorowi...
odpowiedź
User
zed
Szkoda, że pan "dziennikarz" nie planuje kolejnych filmów biorąc na warsztat muzułmańskich i żydowskich kapłanów, mielibyśmy przekrój stosunku najważniejszych bliskowschodnich religii do pedofilii.


Możesz przypomnieć jakieś przypadki pedofilii w wykonaniu muzułmańskich i żydowskich kapłanów w Polsce i ich krycia przez hierarchię?
odpowiedź