SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Presspublica chce znów być rentowna i wejść na giełdę

Presspublica, wydawca “Rzeczpospolitej” i “Uważam Rze”, zanotuje w tym roku stratę. Grzegorz Hajdarowicz, nowy właściciel spółki, chce wyprowadzić firmę na plus i w przyszłości wprowadzić ją na giełdę. Przejmie ona też wydawanie “Przekroju” i “Sukcesu”.

Presspublica chce znów być rentowna i wejść na giełdę

Jak podano na konferencji prasowej, przychody Presspubliki po dziewięciu miesiącach br. wyniosły 162,4 mln zł, a starta brutto - 12,2 mln zł. Jeszcze w ub.r. Presspublica miała 8,8 mln zł zysku.. Dariusz Leśniak, nowy prezes spółki, poinformowała, że starta wynika ze spadku przychodów z reklam i spadek sprzedaży egzemplarzowej “Rzeczpospolitej”.

Presspublica  prognozuje 217,2 mln zł przychodów na koniec roku i 15,6 mln zł starty brutto. - Będziemy robić wszystko, by ta strata była najmniejsza - zapowiedział Dariusz Leśniak. W 2012 roku spółka planuje osiągnąć zysk. - 2013 będzie rokiem zarabiania dużych pieniędzy, w połowie 2014 roku wejdziemy na giełdę - zapowiada Hajdarowicz, uzależniając to jednak od dobrej sytuacji makroekonomicznej.

Wzrost przychodów Presspublica zamierza osiągnąć m.in. wprowadzając nowe produkty - głównie internetowe i przygotowywane na tablety. Hajdarowicz jest entuzjastą tego ostatniego urządzenia. Prognozuje on, że na koniec 2015 roku w Polsce będzie 12 mln tabletów. - Nas interesuje pierwszy milion tabletów. Najwcześniej będą mieli je czytelnicy “Rzeczpospolitej” - przekonuje właściciel Presspubliki.

Jak zapowiada, docelowo Presspublica przejmie pod swoje skrzydła tygodnik “Przekrój” i miesięcznik “Sukces”, które wydaje w tej chwili należące do niego Wydawnictwo Przekrój. Hajdarowicz przyznał, że spółka ta nie jest jeszcze rentowna. Tłumaczył to faktem, że w związku z negocjacjami z Mecomem dotyczących zakupu wydawcy “Rzeczpospolitej” wstrzymanych zostało część decyzji dotyczących „Przekroju”.

W Presspublice pracuje 790 pracowników. Czy planowane są zwolnienia? - Nie chcę na razie się wypowiadać na ten temat – uciął Leśniak. Tomasz Wróblewski dodał, że zadanie stworzenia nowych produktów także wymaga ludzi. Jednak związki zawodowe działające w Presspublice otrzymały już listę z nazwiskami 19 osób do zwolnienia, którą miał przedstawić im wiceprezes Jan Godłowski. Jak podano na konferencji w ramach oszczędności, swoje wynagrodzenia obniżyła rada nadzorcza spółki, a zarząd liczący obecnie czterech członków, ma zostać zmniejszony.

Presspublica to poza "Rzeczpospolitą", wydawca także “Gazety Giełdy Parkiet", tygodnika "Uważam Rze" oraz portali internetowych, w tym serwisu rp.pl.  W połowie października br. Grzegorz Hajdarowicz poprzez swoją spółkę Gremi Media podpisał umowę kupna 48,99 proc. jej udziałów od spółki Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" za 55 mln zł. Wcześniej Gremi Media przejęła kontrolny pakiet 51,01 proc. udziałów Presspubliki od brytyjskiego funduszu Mecom za 80 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Presspublica chce znów być rentowna i wejść na giełdę

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romik
Jak chcesz Grzesiu zmniejszyć stratę to trzeba pozbyć się Przekroju. Zabawki to się kupuje w markecie, a nie za grube miliony, mając koło siebie nieudaczników i oszołomów za doradców.
8 8
odpowiedź
User
mcmc182
...no i mając fachowców od reklamy... ha, ha, ha,
8 8
odpowiedź
User
wow
Geniusze IV RP narobiły 12 milionów strat i liczyły na to, że dalej ktoś będzie ich sponsorować?
8 8
odpowiedź
User
gość
"wow" napisał(a): Geniusze IV RP narobiły 12 milionów strat i liczyły na to, że dalej ktoś będzie ich sponsorować?

Geniuszu, a wprowadzenie na rynek i zrobienie jego liderem nowego tytułu to co, nic nie kosztuje. Oj mistrzowie biznesu.
8 8
odpowiedź
User
TA
Cóż... Dzisiaj po raz pierwszy od wielu lat nie kupiłem Rzepy. Nie wiem, co będzie w poniedziałek, ale może jeszcze Uważam Rze kupię, ale jeśli nie znajdę tam Łysiaka, Mazurka, Zalewskiego, Ziemkiewicza, Karnowskich i Wildsteina, to będzie to mój ostatni zakup tego tygodnika...
8 8
odpowiedź