SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezent na walentynki ma być "idealny" i "wspaniały"

Internauci piszący w sieci o walentynkowych upominkach, chętnie dodają do nich określenia "idealny" i "wspaniały" - pokazuje analiza tekst mining Havas Media Group.

Wacław Radziwinowicz, fot. xiegarnia.plArticle

Havas Media Group postanowił sprawdzić, w jakich kontekstach internauci wyszukują haseł związanych z walentynkowymi prezentami. Posłużyła do tego analiza semantyczna.

– Tekst mining służy nam do wyciągania insajtów konsumenckich na danych. To jedno z podstawowych badań data driven  w budowaniu strategii komunikacji. Jako internauci kochamy tematy związane z prezentem walentynkowym, co widać w wielkości bazy danych, którą analizowaliśmy. Jakościowa analiza, kiedy schodzimy na poziom badania szczegółowych fraz, pokazuje ogromne zaangażowanie piszących - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Wiola Łada-Szewczenko, head of DBI & Ecselis w Havas Media Group.

Prezent na walentynki, ale jaki?

W top 10 zestawień najczęstszych haseł ze słowem prezent widzimy, że w grudniu jest on "świąteczny" i "wymarzony". Sytuacja jest inna w styczniu, gdzie w zestawienie wchodzą dwa określenia – "wyjątkowy" oraz "fajny". W walentynki prezent staje się najczęściej "wspaniałym" w opisywanych przez internautów postach.

O prezencie w lutym pisze się najczęściej "idealny". Internauci często szukają pomysłu na najlepszy upominek. Chcą też, by prezent był trafiony, "super" czy "dobry" - pokazuje analiza Havas Media Group.

A co internauci definiują jako nietrafiony prezent? Analiza Havas Media Group pokazuje, że zmienia się to w zależności od miesiąca - na Mikołajki i pod choinkę  najbardziej nietrafionym upominkiem okazuje się gra. Na walentynki zaś zegarek, buty i perfumy.

– Jakościowa analiza, kiedy schodzimy na poziom badania szczegółowych fraz, pokazuje ogromne zaangażowanie piszących. Jeżeli średnio w postach o markach wykorzystujemy do 20 przymiotników, tak w temacie walentynkowych upominków jest ich o 50% więcej – ocenia dla Wirtualnemedia.pl Wiola Łada-Szewczenko.

W przeprowadzonym badaniu określone zostały kluczowe frazy, a następnie wykorzystując metody statystyki i eksploracji danych odkryte zostały zależności pomiędzy zmiennymi. Źródło: SentiOne, bez Twittera, wypowiedzi bez artykułów, wyszukiwane hasła: prezent, prezentu, prezentowi, prezentem, prezencie, prezenty, prezentów, prezentom, prezentami, prezentach. Zakres danych: październik 2018 – luty 2019

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezent na walentynki ma być "idealny" i "wspaniały"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl