SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Amazona przeznaczy 10 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatu

Jeff Bezos ogłosił powołanie funduszu na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Na początek prezes Amazona zasili fundusz kwotą 10 miliardów dolarów. To efekt nacisków pracowników Amazona na firmę.

Jeff BezosArticle

Prezes firmy Amazon poinformował na Instagramie, że powołuje Fundusz Ziemi Bezosa (Bezos Earth Fund) na wsparcie naukowców, aktywistów i organizacji pozarządowych walczących z niszczycielskim wpływem zmian klimatu na Ziemię.

"Zmiana klimatu jest największym zagrożeniem dla naszej planety. Możemy ocalić Ziemię" - napisał Jeff Bezos.

Szef Amazona zapowiedział, że "na start" przeznacza 10 mld dolarów. Jak dodał, latem tego roku Fundusz Ziemi Bezosa zacznie przyznawać naukowcom i organizacjom granty na ich działalność. Suma 10 mld dolarów to mniej niż 8 proc. wartości majątku Jeffa Bezosa, szacowanego na 131 mld dolarów według czasopisma "Forbes". W rankingu agencji Bloomberg Bezos był najbogatszym człowiekiem świata w 2018 i 2019 r.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Today, I’m thrilled to announce I am launching the Bezos Earth Fund.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Climate change is the biggest threat to our planet. I want to work alongside others both to amplify known ways and to explore new ways of fighting the devastating impact of climate change on this planet we all share. This global initiative will fund scientists, activists, NGOs — any effort that offers a real possibility to help preserve and protect the natural world. We can save Earth. It’s going to take collective action from big companies, small companies, nation states, global organizations, and individuals. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I’m committing $10 billion to start and will begin issuing grants this summer. Earth is the one thing we all have in common — let’s protect it, together.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ - Jeff

Post udostępniony przez Jeff Bezos (@jeffbezos)

 

Pracownicy naciskają na ochronę środowiska

Jak piszą amerykańskie media, Jeff Bezos był pod ogromną presją pracowników, którzy od dawna naciskają firmę Amazon, aby robiła więcej na rzecz ochrony środowiska. W maju ubiegłego roku grupa Pracownicy Amazona dla Sprawiedliwości Klimatycznej (Amazon Employees for Climate Justice) wystosowała do Bezosa list z wezwaniem do działań. Podpisały go tysiące podwładnych amerykańskiego przedsiębiorcy. We wrześniu pracownicy zorganizowali strajk. Wtedy firma zobowiązała się m.in do wprowadzenia 100 tys. elektrycznych samochodów dostawczych do 2024 r.

Pracownicy Amazona dla Sprawiedliwości Klimatycznej zareagowali we wtorek na oświadczenie Bezosa.

"Przyklaskujemy filantropii Jeffa Bezosa, ale nie może być tak, że jedna ręka daje to, co odbiera druga. Kiedy Amazon przestanie pomagać koncernom naftowym i gazowym w spustoszeniu Ziemi? Kiedy przestanie finansować organizacje, negujące zmiany klimatyczne? Kiedy przejmie odpowiedzialność za płuca dzieci mieszkających w pobliżu magazynów firmy i przejdzie na elektryczne samochody dostawcze?" - piszą pracownicy w oświadczeniu.

Podwładni Jeffa Bezosa zwracają też uwagę, że grozi im się zwolnieniem z pracy za mówienie o tym, jaką rolę odgrywa Amazon w kryzysie klimatycznym. "Czy Jeff Bezos pokaże nam prawdziwe przywództwo, czy nadal będzie współwinny przyspieszenia kryzysu klimatycznego, podczas gdy rzekomo próbuje pomóc?" - dodają pracownicy.

Amazon ma wejść do Polski w tym roku

W 2019 r. Amazon zanotował wzrost sprzedaży o 20 proc. do poziomu 280,5 mld dol. w porównaniu z 232,9 mld dol. osiągniętych w roku 2018. W ciągu roku koncern wypracował zysk operacyjny w wysokości 14,5 mld dol. (12,4 mld rok wcześniej), zaś zysk netto osiągnął poziom 11,6 mld dol. w porównaniu z 10,1 mld z 2018 r. Amazon został najcenniejszą marką na świecie w najnowszym rankingu Brand Finance Global 500. Wycena firmy Jeffa Bezosa osiągnęła nieprzekraczalny do tej pory próg 200 mld dol.

Jak podała we wtorek „Gazeta Wyborcza”, Amazon przygotowuje się do ekspansji w Polsce. Rozmawia o współpracy z Pocztą Polską, która ma odpowiadać za dostarczanie zakupów z Amazona nie tylko w naszym kraju, lecz także na Ukrainie. Poczta Polska przeszła już stosowne testy jakościowe, a decydujące rozmowy z marokańskim koncernem mają odbyć się w kwietniu. Według „GW” w pełni polska odsłona Amazona może ruszyć w br.

Dołącz do dyskusji: Prezes Amazona przeznaczy 10 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tadek
Ja proporcjonalnie do zarobków wydaję tyle samo. Mieszkam w Krakowie i muszę grzać gazem. Średnio 1/5 pensji idzie na to.
odpowiedź
User
Słoneczko
Jak walczyć ze wzmożoną aktywnością słońca???
odpowiedź
User
fiat
Sobie chyba ktoś tu żarty robi. oprócz kolejnych miliardów właściciela Amazona kompletnie nic nie interesuje. W jego magazynach ludzie pracują w dobie epidemii bez żadnej ochrony, płace dziadowskie jakieś normy wzięte z kosmosu, cały ten system informatyczny kulawy a odpowiedzialność za wszystko spada na szeregowego pracownika. Za to pełno propagandy i nic więcej. Dziwie się że świat w ogóle tu zamawia a może chcą aby kolejny bogacz w przyszłości stał się ich właścicielem.
odpowiedź