SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezesi spółek z optymizmem patrzą w przyszłość, najbliższe trzy lata ważniejsze od 50 poprzednich

Pomimo prognozowanego umiarkowanego wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych kilku lat, prezesi globalnych spółek (CEO) optymistycznie patrzą w przyszłość. 72% deklaruje, że następne 3 lata będą bardziej istotne dla ich biznesu niż poprzednich 50 lat - wynika z badania KPMG.

89% prezesów spółek jest przekonana o rozwoju własnej firmy w perspektywie kolejnych 3 lat. Niewiele mniej (86%) uważa, że to będzie dobry czas dla gospodarki kraju, w którym prowadzą działalność, 85% przewiduje rozwój branży, a 80% spodziewa się rozwoju globalnej gospodarki.

Blisko połowa CEO oczekuje, że roczny wzrost przychodów osiągnie pomiędzy 2% a 5% w kolejnych 3 latach. Głównymi źródłami tego wzrostu mają być nowe produkty (28%), nowi klienci (26%), nowe rynki (25%) oraz nowe kanały sprzedaży (22%).

Prezesi spółek muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom, z którymi – jak wskazują – nie spotkali się do tej pory. 88% CEO obawia się o lojalność swoich klientów. Taki sam odsetek prezesów martwi się o wpływ światowej gospodarki na ich firmę, w przypadku gdy globalny wzrost gospodarczy będzie mniejszy niż przewidywany. 86% respondentów wskazuje na brak czasu na strategiczne myślenie o przełomowych rozwiązaniach biznesowych i innowacjach kształtujących przyszłość ich firm.

65% prezesów globalnych spółek obawia się wejścia na rynek nowych konkurentów, którzy podejmą przełomowe przedsięwzięcia biznesowe, a ponad połowa (53%) CEO twierdzi, że ich własne organizacje nie wprowadzają wystarczająco przełomowych modeli biznesowych.

Na podstawie zmieniających się priorytetów CEO związanych z ryzykiem, można wskazać na rosnące obawy dotyczące nowych i nieprzewidywalnych wyzwań. Głównym zagrożeniem wskazanym przez ankietowanych są cyberzagrożenia, podczas gdy w 2015 r. nie znalazły się na liście pięciu głównych zagrożeń.

Blisko 3/4 CEO (72%) uważa, że ich organizacja nie jest w pełni przygotowana na cyberatak. Respondenci zwrócili również uwagę na zaawansowanie poziomu analityki danych w swoich firmach oraz zdolność dotarcia do klientów za pośrednictwem kanałów cyfrowych. Mniej niż 1/3 respondentów (30%) uważa, że ich firma jest liderem w dziedzinie analityki danych (ang. Data&Analytics).

Wśród strategicznych priorytetów na najbliższe 3 lata prezesi globalnych spółek wymienili wspieranie innowacji (21%), koncentrację na potrzebach klientów (19%), implementację przełomowych technologii (18%), rozwój lub zarządzanie pracownikami (18%), a także skuteczniejszy marketing, branding i komunikację (17%).

Pomimo, że wprowadzenie innowacji jest jednym z głównych priorytetów dla globalnych spółek, którymi zarządzają ankietowani CEO, a blisko 8 na 10 (77%) respondentów zadeklarowało, że uwzględnienie innowacji w strategii zawierającej jasne założenia i cele jest kluczowe, tylko 23% z nich twierdzi, że wprowadzanie innowacji jest priorytetem ich osobistego programu działania.

W kontekście zmieniającego się środowiska biznesowego, prawie połowa (41%) ankietowanych prezesów przewiduje znaczącą transformację swoich spółek w ciągu najbliższych 3 lat. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania, kiedy 29% CEO wyraziło taką opinię.

Zgodnie z oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu gospodarczego i większych przychodów, coraz większa liczba menedżerów jest nastawiona na wzrost zatrudnienia na przestrzeni najbliższych 3 lat. 96% przewiduje zwiększenie liczby swoich pracowników przez następne 3 lata, w porównaniu do 78% respondentów deklarujących taki plan w ubiegłym roku. Większość prezesów (61%) spodziewa się fali procesów rekrutacyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jednocześnie wskazując na niedobór wykwalifikowanej kadry, w tym także w kluczowych obszarach biznesowych.

W swoich planach transformacji biznesu, CEO zwracali także szczególną uwagę na technologie, twierdząc, że są one drugim najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój firmy — tuż za czynnikami związanymi z globalną gospodarką oraz krajowymi warunkami gospodarczymi. Prezesi podkreślili, że nowe technologie są głównym czynnikiem umożliwiającym szybszy rozwój – 18% respondentów wskazało, że wdrożenie przełomowych technologii stanie się dla nich kluczowym priorytetem. Ankietowani CEO zadeklarowali, że planują zainwestować znaczne środki w technologie w ciągu najbliższych 3 lat, zwiększając możliwości związane z zaawansowaną analityką danych (25%) oraz wprowadzając rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego (22%). Ryzyko związane z technologią jest również priorytetem zarządzających, którzy wskazują na cyberbezpieczeństwo i ryzyko związane z nowymi technologiami jako dwa z trzech głównych zagrożeń.

Badanie KPMG International pt. "2016 Global CEO Outlook" objęło 1268 zarządzających spółkami z 10 rynków (Australii, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA) oraz 11 sektorów gospodarki (motoryzacji, bankowości, infrastruktury, ubezpieczeń, zarządzania portfelem, opieki zdrowotnej, przemysłu, sektora detalicznego/rynku dóbr konsumpcyjnych, technologii, energetyki oraz technologii komunikacyjnych). 1/3 firm posiada roczne przychody o wartości ponad 10 miliardów dolarów, zaś żadna z firm nie posiada przychodów rocznych poniżej 500 milionów dolarów. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 15 marca do 29 kwietnia 2016 r.

Dołącz do dyskusji: Prezesi spółek z optymizmem patrzą w przyszłość, najbliższe trzy lata ważniejsze od 50 poprzednich

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl