SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezydent podpisał 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej dla TVP i Polskiego Radia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy abonamentowej dającą 1,96 mld zł rekompensaty Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Nowelizację w połowie lutego przyjął Sejm, o weto apelowała opozycja, a o podpis - pracownicy TVP i szefowie publicznych rozgłośni regionalnych.

Andrzej Duda na swojej konwencji wyborczej, fot. twitter.com/AndrzejDuda2020 Andrzej Duda na swojej konwencji wyborczej, fot. twitter.com/AndrzejDuda2020

O swojej decyzji w sprawie nowelizacji przyznającej 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowych Andrzej Duda poinformował w piątek o godz. 22:30, na półtorej godziny przed ustawowym terminem, w którym musiał podjąć decyzję w sprawie ustawy. Na konferencji prasowej był wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Prezydent podkreślił, jak ważne jest sprawne działanie, oparte na stabilnym finansowaniu, regionalnych ośrodków TVP i regionalnych stacji Polskiego Radia. - Jeżeli tych środków nie będzie, to ich działalność będzie ograniczona do minimum - zaznaczył.

Duda dodał, że miał wątpliwości co do tego, że w nowelizacji nie zaznaczono, jaki będzie podział środków między TVP i Polskie Radio, a także między jednostki centralne a regionalne obu mediów. Ocenił, że większa część rekompensaty niż wcześniej zapowiadano powinna trafić do Polskiego Radia.

- Nie miałem żadnych wątpliwości, że pieniądze do ich funkcjonowania (mediów publicznych - przyp.), są niezbędne. Telewizja Polska to także kanały telewizji regionalnej, Polskie Radio to też rozgłośnie lokalne. Wszystkie są beneficjentami tych środków - zauważył.

Prezydent zaznaczył, że przy podejmowaniu decyzji brał pod uwagę gorące spory towarzyszące w ostatnim czasie centrali Telewizji Polskiej, starając się doprowadzić do obniżenia tych emocji. Wziął też pod uwagę ochronę miejsc pracy w TVP i Polskim Radiu.

Andrzej Duda przypomniał też, że pod koniec zeszłego i na początku bieżącego tygodnia w ramach konsultacji przed decyzją co do ustawy dającej Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej spotkał się z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, szefami ośrodków regionalnych TVP i stacji regionalnych Polskiego Radia, Jackiem Kurskim i prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, a także przewodniczącym Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim.

Natomiast premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecnie finansowanie walki z chorobami nowotworowymi jest rekordowo duże. Dodał, że ustalił z prezydentem dodatkowy fundusz na ten cel.

Szef rządu też wskazał na ważną funkcję pełnioną przez regionalne media publiczne. - One pokazują życie w naszych małych ojczyznach, lokalne problemy. Bardzo się cieszę, że decyzją, panie prezydencie, mamy możliwość zagwarantowania, dodatkowej puli, na mniejsze ośrodki - stwierdził.

Szef KRRiT: szczególna wrażliwość na media regionalne

Obecny na konferencji przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podziękował prezydentowi na decyzję, podkreślając, że rekompensata jest odpowiednim sposobem wyrównania mediom publicznym utraconych wpływów z abonamentu rtv. Zaznaczył, że te środki niektórym firmom mediów publicznych umożliwiają przetrwanie.

Kołodziejski wyliczył treści historyczne i kulturalne obecne w TVP i Polskim Radiu. Zaznaczył, że telewizja publiczna tylko w tym roku na zakup praw do transmisji sportowych i och obsługę wyda ponad 500 mln zł. Zwrócił uwagę, że TVP Sport jako jedyny kanał sportowy jest dostępny bezpłatnie

- Krajowa Rada dokona podziału. Rozmawialiśmy z panem prezydentem, żeby szczególną wrażliwością wykazać się, jeśli chodzi o media regionalne: stacjom regionalnym Polskiego Radia i ośrodkom regionalnym TVP - stwierdził szef KRRiT. - Już teraz media będą mogły być zasilone pokaźną kwotą, która umożliwi im przetrwanie - podkreślił.

Apele o podpisanie rekompensaty

W środę o podpisanie nowelizacji zaapelowali do prezydenta prezesi 17 stacji regionalnych Polskiego Radia. - Pańska decyzja w tej sprawie będzie miała kluczowe znaczenie dla umożliwienia dalszego pomyślnego funkcjonowania i rozwoju wszystkich mediów publicznych w Polsce - stwierdzili w piśmie.

Natomiast w Telewizji Polskiej zebrano ponad 2 tys. podpisów pod listem z podobnym apelem do Andrzeja Dudy. - Niezwłocznie po ewentualnym ogłoszeniu weta przez Pana Prezydenta w Spółce nastąpi stan grożącej niewypłacalności. Faktyczna niewypłacalność nastąpi kilka tygodni później. Telewizja zmuszona będzie natychmiast rozpocząć restrukturyzację w pierwszych krokach polegającą na ograniczeniu działalności programów nieprzychodowych takich jak: TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, 16 oddziałów programów regionalnych TVP S.A oraz ograniczeniu bądź likwidacji takich programów jak TVP Sport, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP ABC, a także zamknięciu serwisów internetowych. Równolegle musiałaby rozpocząć się procedura zwolnień grupowych, najprawdopodobniej już w miesiącu marcu. Możliwe są również protesty organizowane przez związki zawodowe - ostrzeżono w piśmie skierowaną przez "Solidarność" działającą w TVP.

W ostatnich dniach w wielu programach informacyjnych Telewizji Polskiej podkreślano rosnącą pozycję publicznego nadawcy i to, jak bardzo potrzebuje on środków z rekompensaty. W relacjach w środę informowano też, że policja zatrzymała mężczyznę, który zamierzał rzucić w siedzibę TVP tzw. koktajlem Mołotowa.

Sejm uchwalił rekompensatę mimo sprzeciwu Senatu

Sejm ostatecznie uchwalił ją 13 lutego, uchylając odrzucenie przepisów przez Senat. Prezydent w miniony czwartek konsultował się w tej sprawie z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz szefami ośrodków regionalnych Telewizji Polskiego i stacji regionalnych Polskiego Radia. W piątek rozmawiał z prezesem TVP Jackiem Kurskim i prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską. Natomiast w poniedziałek natomiast prezydent wezwał na pilne spotkanie szefa Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł. Wiosną 2019 r. z zarządu spółki odwołano Macieja Staneckiego, a powołano Marzenę Paczuską i Mateusza Matyszkowicza.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

Opozycja chciała weta nowelizacji

Od ostatecznego uchwalenia przez Sejm 13 lutego nowelizacji ustawy abonamentowej dającej 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej TVP i Polskiemu Radiu wszyscy kandydaci opozycji w wyborach prezydenckich ocenili, że Andrzej Duda powinien ją zawetować.

Jako ostatni taką deklarację wyraził w weekend na Twitterze Krzysztof Bosak. - Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować 2 miliardy złotych od podatnika dla TVP aby dać jasny sygnał, że media publiczne mają realizować misję publiczną a nie partyjną, że mają reprezentować wysoki poziom dziennikarski i dostarczać pogłębioną, poważną ofertę informacyjną - stwierdził kandydat Konfederacji. Natomiast Koalicja Obywatelska w zeszłym tygodniu przygotowała nawet spot apelujący, żeby środki zaplanowane na rekompensatę przeznaczyć na wsparcie onkologii.

Ponadto w mijającym tygodniu zrzeszająca ponad 100 tys. pacjentów Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wystosowała list otwarty do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego z propozycją przeznaczenia części pieniędzy z rekompensaty abonamentowej na kilkuletnią kampanię społeczną w mediach publicznych. Miałaby ona być poświęcona pierwotnej i wtórnej profilaktyce nowotworów.

Z kolei prezenterka TVN Kinga Rusin po mocno krytykującym go materiale „Wiadomości” we wpisie na Instagramie przypomniała, że prezydent Andrzej Duda podczas prezentacji swojego sztabu wyborczego apelował, żeby przestrzeni publicznej nie było „obrażających gestów, obscenicznych, obrażających słów, zachowań”, a niedawno pogratulował Tomaszowi Lisowi, kiedy ten pochwalił się, że jego córka (jej matką jest Kinga Rusin) ukończyła studia.

- W związku z Pana wczorajszą deklaracją, oczekuję, podobnie jak miliony Polaków, publicznego potępienia przez Pana takich praktyk TVP. Czy odetnie się Pan od tego hejtu TVP, wetując ustawę o przekazaniu 2 mld na jej działania? Nie formalne „odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego”, ale tylko veto pokaże Pana stosunek do hejtu - stwierdziła Kinga Rusin w liście otwartym do prezydenta.

1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia, zarządy będą mogły być większe

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy abonamentowej w br. minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, powiększoną o niewypłaconą w 2019 r. część rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 wpływów abonamentowych, z przeznaczeniem na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej.

Ostatecznie to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecyduje o podziale środków w drodze uchwały i ustali łączną kwotę rekompensaty (ma na to czas do 31 stycznia 2020 roku). Nie może być ona jednak większa niż wspomniane 1,95 mld zł.

Projekt obejmuje też zmianę ustawy o radiofonii i telewizji zakładającą, że zarządy firm mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków.

Nowelizacja wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej.

I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł.

Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne. W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm.

Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Prezydent podpisał 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej dla TVP i Polskiego Radia

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Babcia Mówi
Także ten. Jesteś chory i nie za bogaty?
Ale władza jest zdrowa i ma dwa miliardy nie dla Ciebie, obywatelu.
0 0
odpowiedź
User
wypad
kupił sobie kampanię tym podpisem, za nasze
0 0
odpowiedź
User
ADRIAN
brawo ADRIAN!!
0 0
odpowiedź