SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 1,5 mln gospodarstw domowych jest niegotowych na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej

Nadal ponad 1,5 mln gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą sygnału po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika jednak, że rośnie gotowość domostw posiadających tylko naziemną telewizję na odbiór kanałów w standardzie DVB-T2/HEVC.

fot. Shutterstock.comArticle

KIM szacuje, że wskaźnik gotowości na zmianę standardu nadawania na DVB-T2/HEVC wzrósł z 57 proc. do 61 proc. w okresie od lutego do kwietnia 2022. W województwach objętych pierwszym etapem refarmingu (dolnośląskie i lubuskie), wdrożonym 28 marca br., nastąpił znaczący wzrost gotowości gospodarstw na nowy standard – z 51 proc., notowanych w badaniu styczeń-luty br., do 75 proc. w badaniu marzec-kwiecień br.

Duże zwiększenie  gotowości na zmianę standardu miało miejsce w tym okresie także w obszarze objętym drugim etapem przełączeń (województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), który odbył się 25 kwietnia – wzrost z 68 proc. do 73 proc. Relatywnie najsłabiej nadal przygotowane są województwa objęte trzecim i czwartym etapem przełączeń, w których poziom przygotowania stanowi odpowiednio 56 proc. i 58 proc.

Zobacz także: Seniorzy stracą dostęp do telewizji? „Mogą odebrać to jako cyberatak”

Rośnie świadomość na temat zmiany standardu

Realizowane przez KIM badanie wskazuje jednocześnie, że zwiększa się świadomość zmiany standardu. Wśród gospodarstw odbierających wyłącznie sygnał telewizji naziemnej NTC ponad trzy czwarte badanych potwierdza, że wie o przełączeniu na standard DVB-T2/HEVC (wzrost z 68 proc. do 76 proc.).

- Z naszych badań wynika, że prowadzona kampania informacyjna kojarzona jest przede wszystkim z pozytywnym przekazem, dotyczącym poprawy oferty programowej telewizji naziemnej. W dalszym planie - z koniecznością podjęcia konkretnych działań. Badani w kontekście zmiany liczą się częściej z koniecznością zakupu nowego dekodera, mniejszy odsetek odbiorców telewizji naziemnej wskazuje na konieczność zakupu telewizora - powiedział Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Zobacz także: Duży spadek oglądalności MUX-1 i MUX2 po zmianie standardu nadawania, zyskał MUX-8 (analiza)

Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Do końca czerwca zmiana obejmie wszystkie regiony Polski. Osoby, które posiadają sprzęt niekompatybilny z nowym standardem mogą skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości 100 na dekoder lub 250 zł na telewizor.

Dołącz do dyskusji: Ponad 1,5 mln gospodarstw domowych jest niegotowych na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gruzz
Serwisy vod działają, więc po co zmieniać
odpowiedź
User
Pawel
Poprawiło się nadawanie MUX5 i TVP3Bydgoszcz z nadajnika Ilawa/Kisielice.Oby nie było znów niespodzianek z NTC.
odpowiedź
User
.
czy oprócz pojawienia się HD tam gdzie było SD poszerzono ofertę o nowe kanały?
odpowiedź