SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Producenci żywności przyjęli kodeks reklamy skierowanej do dzieci

Dziesięć koncernów z sektora FMCG przyjęło kodeks reklamy skierowanej do dzieci. Firmy zobowiązały się, że nie będą reklamować niezdrowych przekąsek w szkołach i mediach odbieranych przez dzieci.

Producenci żywności przyjęli kodeks reklamy skierowanej do dzieci

Kodeks reklam żywności skierowanych do dzieci, który wprowadza Polska Federacja Producentów Żywności, zakłada, że przekazy promujące niezdrowe przekąski nie będą pojawiać się w szkołach podstawowych ani przy programach telewizyjnych oraz w czasopismach i serwisach internetowych, których większą część odbiorców stanowią dzieci poniżej 13. roku życia. Proponowane zasady zabraniają też propagowania niezdrowych nawyków żywieniowych, a także dyskredytowania znaczenia urozmaiconej i zrównoważonej diety oraz aktywności fizycznej. Ponadto w reklamach nie powinny pojawiać się zwroty typu „kup teraz” czy „musisz to mieć” ani apele do dzieci o nakłonienie rodziców do kupienia im określonego produktu.

Ograniczenia te przyjęło jak na razie dziesięć firmy z sektora FMCG: Coca Cola, Danone, Mars, Frito Lay, Kraft Foods (wraz z LU Polska), Nestle, PepsiCo, Ferrero, Unilever i Żywiec Zdrój. Jednak nie zmieni to ich strategii reklamowej, ponieważ już od 2008 roku stosują zasady zawarte w europejskim kodeksie samoregulacyjnym EU Pledge. Dzięki temu – jak wynika z monitoringu mediów przeprowadzonego przez Accenture Media Management – w ubiegłym roku w Polsce, Francji, Niemczech, Irlandii i Hiszpanii tylko 0,2 proc. reklam żywności oferowanej przez te firmy dzieciom nie spełniało powyższych wymogów.

Polska Federacja Producentów Żywności chce jednak – wspólnie z Federacją Konsumentów Polskich – promować ten kodeks, tak żeby przyjęły go inne firmy z branży FMCG działające w naszym kraju. Instytucje liczą, że w ten sposób producenci żywności przyczynią się do zapobiegania nadwadze i otyłości wśród dzieci.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Producenci żywności przyjęli kodeks reklamy skierowanej do dzieci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl