SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Produkcja przemysłowa wzrosła tylko 0,7% r/r, znacznie poniżej oczekiwań

Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu 2012 r. o 10,7% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 0,7% wobec wzrostu o 4,6% w lutym, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Produkcja przemysłowa wzrosła tylko 0,7% r/r, znacznie poniżej oczekiwań

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,9% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,0% niższym w porównaniu z lutym br." - głosi komunikat GUS.

Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w tym okresie o 31,6% m/m i wzrosła o 3,5% w ujęciu rocznym. W lutym wzrost wyniósł 12,0% r/r.

"W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 12,4%, maszyn i urządzeń – o 9,6%, artykułów spożywczych – o 8,9%, urządzeń elektrycznych – o 8,3%, w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 7,1%, w produkcji wyrobów z metali – o 6,8%" - czytamy dalej w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku wystąpił w 12 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 12,7%, w produkcji mebli – o 11,3%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 10,5%, wyrobów farmaceutycznych – o 8,9%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 7,4%, oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,5%, podał też GUS.

Dwunastu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 4,7% r/r. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od 2,1% do 6,9%, przy średniej na poziomie 4,68%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Produkcja przemysłowa wzrosła tylko 0,7% r/r, znacznie poniżej oczekiwań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl