SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Produkcja wzrośnie w marcu o 10 proc., a PKB w I kw. o ponad 4,2 proc.

Wzrost produkcji przemysłowej w marcu wyniesie ok. 10 proc., szacują analitycy resortu gospodarki. W ich ocenie, dobre wyniki przemysłu przełożą się na wysoki wzrost PKB w I kw., który powinien przekroczyć 4,2 proc. zanotowane w II poł. 2010 r.

Produkcja wzrośnie w marcu o 10 proc., a PKB w I kw. o ponad 4,2 proc.

"Produkcja sprzedana przemysłu w lutym 2011 r. była o 10,7% wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 r. i o 3,5% wyższa niż w styczniu 2011 r. Dane GUS są zgodne z prognozami analityków Ministerstwa Gospodarki. Eksperci MG oczekują, że w marcu tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie również zbliżone do 10%, natomiast wzrost PKB w I kwartale 2011 r. powinien przekroczyć poziom z II półrocza 2010 r. (4,2%)" - czytamy w komentarzu resortu.

Analitycy resortu zauważają, że w porównaniu z lutym 2010 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 26 spośród 34 działów przemysłu. Najlepsze wyniki odnotowano w produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o blisko 35% oraz wyrobów z metali – o 29,6%. Nadal wysokie tempo utrzymuje się w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep o 24,4%.

"Wzrost sprzedaży o 23% odnotowały w lutym także przedsiębiorstwa budowlane. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w ubiegłym miesiącu była wyższa o 14,4% w porównaniu z lutym ub.r." - podsumowano.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w czwartek, że produkcja przemysłowa wzrosła w lutym 2011 r. o 3,5% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 10,7%. Łącznie w okresie styczeń-luty br. wzrost wyniósł 10,1%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Produkcja wzrośnie w marcu o 10 proc., a PKB w I kw. o ponad 4,2 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl