SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prof. Mike Rosenberg: w media uderza burza cyfrowa i polityczna

- Metafora, która pozwala najlepiej opisać sytuację medialną, w jakiej się znajdujemy - to uderzający w media huragan i morski sztorm. Cyfrowy i polityczny - komentuje prof. Mike Rosenberg ze Szkoły Biznesu IESE University of Navarra.

fot. PAP Article

Podczas konferencji „Media Przyszłości, organizowanej przez Polską Agencję Prasową jednym z gości był prof. Mike Rosenberg, wykładowca planowania strategicznego w Szkole Biznesu IESE University of Navarra.

Słuchaczom opowiadał o najważniejszych trendach na rynku mediów informacyjnych. Wskazał, że jednym z nich jest polaryzacja mediów, która porównał do burzy - cyfrowej oraz politycznej. - Metafora, która pozwala najlepiej opisać sytuację, w jakiej się znajdujemy - to uderzający w media huragan i morski sztorm. Cyfrowy i polityczny - komentował.

Digitalizacja mediów przyniosła wiele zjawisk, takich jak tworzenie baniek informacyjnych przez każdego z użytkowników, ale i pozytywnych – takich jak zmniejszenie kosztów wysokiej jakości treści – technologia sprawiła przykładowo, że aparaty cyfrowe są coraz tańsze, a mogą nagrywać coraz lepszej jakości filmy.

Według profesora nadal aktualne jest stwierdzenie, że „content is a king” (z ang. treść jest królem), ponieważ to właśnie informacje i ich jakość są najważniejsze. Kluczowe jest także jej dystrybuowanie, by mogła dotrzeć do odbiorcy. Kolejną istotną kwestią jest fakt coraz większej popularności tzw. user generated content, czyli treści generowanych przez samych użytkowników. To zjawisko będzie rosło, ponieważ ludzie nie tylko chcą mieć wpływ na media, ale i je tworzyć, chcą być obecni w telewizji.

Najważniejszym „paliwem” w dzisiejszych czasach według Rosenberga są dane, które określił „nową ropą naftową”. Wiedza o użytkownikach pozwala bowiem personalizować filmy i seriale, sugerować, co powinni oglądać czy słuchać. Jako przykład firmy, która operuje danymi i dopasowuje treści pod abonenta podał Netflixa. - Jeśli wiemy, co ludzie chcą oglądać, czego słuchać, to możemy im dać spersonalizowane wiadomości. A jeśli wiemy, co ludzie lubią, to możemy produkować programy, o których będziemy wiedzieć z góry, że będą przebojami - tłumaczył profesor.

Zdaniem prof. Rosenberga takie zjawiska jak automatyzacja wpływają na to, że odbiorcy będą mieć więcej czasu, co oznacza dobrą wiadomość dla mediów: będą mieć tym samym więcej czasu na konsumowanie treści.

Jak firmy medialne mogą radzić sobie z „burzami” lub „sztormem” na rynku? Są cztery koncepcje: przeczekanie; pozostanie „na fali” i zabezpieczenie się przed negatywnym skutkiem sztormu; przygotowanie się na skutki burzy - założenie „nieprzemakalnego” ubrania; lub ucieczka przed sztormem.

Mike Rosenberg jest profesorem nadzwyczajnym zarządzania strategicznego w IESE Business School, gdzie wykłada w programach MBA i programach dla kadry kierowniczej na temat strategii, zrównoważonego rozwoju, globalizacji i geo-polityki. Jego książki dotyczą zrównoważonego rozwoju środowiska, polityki geopolitycznej i przyszłości przemysłu medialnego. Współautor „Managing Media Businesses” za którą otrzymał Robert Picard Book Award - nagrodę amerykańskiego Stowarzyszenia Edukacji w Dziennikarstwie i Komunikacji Masowej (AEJMC).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prof. Mike Rosenberg: w media uderza burza cyfrowa i polityczna

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XX
W Polsce na odwrót - to media uderzają w Politykę. Niektóre nawet wystawiają własnego kandydata na prezydenta.
9 1
odpowiedź
User
Raf
Myślę, że media od wielu lat sterowaly opiniami i teraz im się to wymyka. Coraz więcej mediów, coraz więcej opinii.
0 0
odpowiedź