SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prognoza jakości powietrza w lokalnych wydaniach „Gazety Wyborczej”

Od środy, 6 lutego br. czytelnicy 20 lokalnych wydań „Gazety Wyborczej” znajdą w dzienniku informację dotyczącą prognozy jakości powietrza na dany dzień.

Gdańsk, fot. Shutterstock.com Article

Informacje o jakości powietrza będą przygotowywane dla 20 miast, w których mieszczą się redakcje lokalne „Gazety Wyborczej” - dla Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Płocka, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Torunia i Zielonej Góry.

- O smogu piszemy już od kilkunastu lat. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” byli pionierami w uświadomieniu mieszkańcom polskich miast, jakim zagrożeniem jest dla nich tak bardzo zanieczyszczone powietrze. Dla naszej redakcji ważne jest łączenie funkcji informacyjnej z rzeczywistą użytecznością dla naszych czytelników, a prognozy jakości powietrza to właśnie taki element - mówi Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”.

Informacja dotycząca prognozy zostanie umieszczona w większości wydań - na pierwszej stronie tuż pod winietą. Znajdzie się obok hasła „Czym oddychasz w Warszawie”, „Czym oddychasz w Szczecinie”, itp.

Dane będzie dostarczać firma Airly, dysponująca siecią ponad 2 tys. czujników stanu powietrza. Prognoza opiera się na indeksie CAQI (Common Air Quality Index), powszechnie wykorzystywanym do oceny jakości powietrza w europejskich miastach. Skala ma pięć przedziałów - wskazujących poziom zanieczyszczeń - z przypisanymi im kolorami: bardzo niski (zielony), niski (bladozielony), średni (żółty), wysoki (pomarańczowy), bardzo wysoki (ciemnoczerwony). Informacje przygotowane będą automatycznie, na bazie danych z sieci czujników, z uwzględnieniem prognoz meteorologicznych.

W przyszłości „Gazeta Wyborcza” planuje umieszczanie prognoz jakości powietrza w swoich serwisach lokalnych oraz w aplikacji na smartfony i tablety.

Według danych ZKDP w listopadzie ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 100 261 egz., o 3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prognoza jakości powietrza w lokalnych wydaniach „Gazety Wyborczej”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gienek
Jakość ? - Na Czerskiej zapierdziane..
13 7
odpowiedź
User
nissin
Mam wrażenie że Wyborcza bierze już cokolwiek "na klatę" aby tylko przyciągnąć (zatrzymać?) czytelników. Przecież takie dane są na bieżąco podawane w necie, nawet byle aplikacja na smartfonie może takie wiadomości podawać co godzinę. Oferta dla czytelników którzy tak jak Adam Michnik są techniczni inaczej i zatrzymali się w technologii jakieś 20 lat temu?
12 6
odpowiedź
User
Z_otchłani
Gdyby czerskim naprawdę zależało na ekologii, toby zrezygnowali z wydania papierowego. Setki tysięcy miłośników ekologii doceniłyby ten gest :)
9 6
odpowiedź
User
babangida
Drobiazg, ale czasem moze sie przydac :)
5 6
odpowiedź
User
wulfie
Prognoza- a w necie mam niemal w czasie rzeczywistym-Wyborcza jak zwykle z tyłu...
10 6
odpowiedź