SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prognoza wzrostu PKB Polski na 2012. KE podtrzymała stanowisko

Komisja Europejska podtrzymała prognozę tegorocznego wzrostu PKB na poziomie przewidywanym w listopadzie, tj. 2,5% (wobec 4,3% w 2011 r.), podała Komisja w aktualizacji prognozy.

Komisja podkreśla, że według krajowych danych, wzrost PKB w 2011 r. wyniósł w Polsce 4,3% - w listopadzie Komisja oczekiwała wzrostu w tym okresie o 4,0%. W listopadowym dokumencie podano także, że na 2013 rok prognozowany jest wzrost o 2,8%, natomiast obecnie nie podano prognoz wychodzących poza 2012 rok.

"Prognozuje się wzrost realnego PKB o 2,5% w 2012 r., przy stabilizacji kwartalnego realnego wzrostu PKB na poziomie ok. 0,5% kw/kw w ciągu roku. Wzrost spożycia prywatnego będzie stłumiony ze względu na oczekiwane pogorszenie poziomu zaufania konsumentów i sytuacji na rynku pracy" - głosi raport.

"Co więcej, niedawne zmiany dotyczące pozapodatkowych kosztów pracy i zamrożenie płac nominalnych w administracji publicznej prawdopodobnie ograniczą wzrost płac, a inflacja uszczupli siłę nabywczą. Wydatki publiczne wzrosną jedynie nieznacznie ze względu na ścisłą kontrolę wydatkową" - czytamy dalej.

Średnioroczna inflacja HICP wyniosła na koniec 2011 r. 3,9%. Według Komisji, na jej poziom wpłynęły: podwyżka stawek VAT, rosnące ceny surowców i deprecjacja polskiej waluty. Po przejściowym osłabieniu w III kw. 2011 r., inflacja przyspieszyła ze względu na ceny surowców i sięgnęła 4,5% r/r w grudniu ub.r.

"Oczekuje się stopniowego spadku do ok. 3,0% na koniec 2012 r. ze względu na stabilizujące się ceny paliw i żywności efekty bazy zmniejszające inflację oraz osłabienie popytu krajowego. Jednakże, biorąc pod uwagę, wyższy poziom na początku roku, inflacja średnioroczna osiągnie 3,5% w 2012 r." - napisała Komisja.

Dołącz do dyskusji: Prognoza wzrostu PKB Polski na 2012. KE podtrzymała stanowisko

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl