SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Deutsche Bank: PKB Polski wzrośnie w 2019 r. o 3,8 proc. W górę wynagrodzenia, niskie bezrobocie

Po bardzo udanym dla polskiej gospodarki 2018 r., kolejny rok również zapowiada się dobrze. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się wyzwania, związane przede wszystkim z prognozowanym, wolniejszym wzrostem gospodarczym w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech - prognozuje Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska. Jego zdaniem bieżący rok w Polsce powinien upłynąć pod kątem wciąż silnego popytu krajowego, przy niskim bezrobociu, co będzie się wiązało z kontynuacją wzrostu wynagrodzeń i rosnącą siłą nabywczą polskich gospodarstw domowych.

fot. Shutterstock.com Article

Jak wylicza Arkadiusz Krześniak, dynamika PKB w 2018 r. wyniosła co najmniej 4,9 proc. Jego zdaniem w 2019 r. wzrost PKB powinien również być silny, osiągając 3,8 proc.

- Warto jednak podkreślić, że gospodarka Polski, podobnie jak gospodarki strefy euro, wkracza w okres wolniejszego wzrostu, ze znacznie wyraźniej rysującymi się ryzykami, w porównaniu z tymi, które mogliśmy obserwować w roku ubiegłym - zaznacza Krześniak.

Zdaniem eksperta Deutsche Bank Polska, w najbliższych kwartałach popyt krajowy będzie nadal silny. Przy wciąż bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy i relatywnie wysokim wzroście wynagrodzeń oraz niskiej inflacji konsumenta – realna siła nabywcza gospodarstw domowych ma być wysoka. Dynamika spożycia prywatnego w 2019 r. powinna utrzymać się na poziomie powyżej 4 proc.

Według Krześniaka, ożywienie inwestycyjne będzie kontynuowane, przy zwiększeniu udziału inwestycji mieszkaniowych, wspieranych niskimi stopami procentowymi i wzrostem cen nieruchomości. Na dobrą koniunkturę inwestycyjną, wpływ będzie miała również utrzymująca się wysoka dynamika wynagrodzeń i wysoki poziom zatrudnienia.

- Inwestycje w środki trwałe w 2019 r. powinny wzrosnąć realnie o 6,5 proc. Obecny, wysoki poziom transferów do gospodarstw domowych zostanie utrzymany, m.in. ze względu na wybory do Parlamentu Europejskiego oraz wybory do Sejmu - stwierdził Krześniak.

W opinii Krześniaka, sytuacja budżetu będzie nadal bardzo dobra. Będzie ją wspierać poprawa ściągalności podatków, wzrost dochodów gospodarstw domowych oraz niski poziom bezrobocia. Pomimo oczekiwanej stabilizacji stopy bezrobocia w 2019 r. na poziomie 5,6 proc., wynagrodzenia nominalne powinny nadal rosnąć o ok. 6-7 proc.

Autor analizy zaznacza, że niewielki, choć zauważalny wzrost stopy bezrobocia oraz spadek indeksu PMI w rejon kontrakcji w IV kw. 2018 r., to pierwsze sygnały wskazujące na to, że gospodarka szczyt koniunktury ma już za sobą.

Zdaniem głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska, inflacja pozostanie niska w I kw. 2019 r., jednak w drugiej połowie roku prawdopodobne jest jej przyśpieszenie do poziomu 2,5-2,9 proc. r/r. Będzie to efekt pośrednich wzrostów cen energii oraz stopniowego przekładania się wyższych cen wynagrodzeń na ceny usług i ceny produkcji.

- Sytuacja w eksporcie będzie mniej korzystna niż w 2018 r., ale utrzymujące się niedowartościowanie złotego będzie częściowo równoważyć spadek popytu zagranicznego w 2019 r. Nieco niższą dynamikę eksportu w rozpoczynającym się właśnie roku sygnalizuje również spadek zamówień eksportowych - powiedział Krześniak.

Według przewidywań ekonomisty Deutsche Bank Polska, złoty może umiarkowanie umacniać się wobec euro (o ok. 1,5 proc.), ale trend ten będzie spowalniany przez niskie krajowe stopy procentowe oraz spadek popytu zagranicznego.

- Mniejszy popyt zagraniczny w 2019 r. będzie wynikał z wolniejszego wzrostu gospodarczego w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech, spadku obrotów handlu zagranicznego na świecie na skutek wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami oraz ryzyk związanych z Brexitem. Nasz centralny scenariusz zakłada, że Brexit będzie miał charakter kontrolowany, choć ryzyko twardego Brexitu uległo istotnemu zwiększeniu - dodał ekspert banku.

Jak prognozuje Krześniak, Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała swą dotychczasową politykę utrzymywania stóp procentowych bez zmian. Pierwsza okazja do podwyżki stóp ma pojawić się dopiero w IV kw. br. lub - co bardziej prawdopodobne - dopiero w 2020 r., kiedy RPP może podnieść stopy procentowe o 25-50 punktów bazowych.

Amerykański Fed będzie w ocenie eksperta nieco wolniej niż dotychczas podnosił stopy procentowe. - W 2019 r. Fed najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe trzykrotnie, za każdym razem po 25 punktów bazowych." – przewiduje. Europejski Bank Centralny zakończył program zakupu aktywów w 2018 r., ale przez kilka następnych kwartałów zapadające instrumenty finansowe będą reinwestowane, co będzie spowalniać spadki cen aktywów w strefie euro. "Spodziewamy się, że w marcu 2019 r. EBC podniesie stopę depozytową o 15 punktów bazowych, do -0.25 proc., natomiast podwyżka głównej stopy refinansowej przez EBC nastąpi prawdopodobnie dopiero w marcu 2020 r. - podkreślił Krześniak.

Rynki akcji mają pozostać pod presją, przez stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed oraz EBC, ze względu na ryzyka wynikające ze zmniejszenia dynamiki handlu zagranicznego na skutek konfliktu handlowego pomiędzy USA i Chinami oraz - w mniejszym stopniu - pomiędzy USA a UE. Również wolniejszy wzrost gospodarczy w strefie euro w 2019 r. ma osłabiać europejskie giełdy.

Zdaniem Krześniaka, niska inflacja w Polsce, polityka stabilnych stóp procentowych, wciąż łagodna polityka pieniężna EBC oraz spodziewana dobra sytuacja budżetu państwa, spowodują, że rentowności polskich obligacji skarbowych w 2019 r. będą bardzo powoli wzrastać.

W ocenie Krześniaka, wzrost gospodarczy w USA w 2019 r. powinien pozostać silny, na poziomie 2,7 proc., PKB strefy euro powinien w tym czasie wzrosnąć realnie o 1,4 proc., a PKB Niemiec - realnie o 1,3 proc. Globalny wzrost gospodarczy w 2019 r. będzie prawdopodobnie nieco niższy niż w roku ubiegłym i wyniesie 3,6 proc.

- Główne ryzyka dla wzrostu gospodarczego w Europie i w konsekwencji w Polsce w 2019 r. to twardy Brexit, wojna handlowa pomiędzy USA a UE oraz kryzys fiskalny we Włoszech - podsumował ekonomista Deutsche Bank Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Deutsche Bank: PKB Polski wzrośnie w 2019 r. o 3,8 proc. W górę wynagrodzenia, niskie bezrobocie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl