SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Program Rodzina na Swoim także dla singli i związków partnerskich

Nie tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dziecko będą mogły korzystać z rządowych dopłat do kredytów hipotecznych – już wkrótce Rodzina na Swoim otworzy się także na singli i związki partnerskie.

Przygotowując się do wygaszenia programu Rodzina na Swoim z końcem 2012 roku rząd znacznie ogranicza dostęp do preferencyjnych kredytów (poprzez obniżkę cen mieszkań kwalifikujących się do programu), jednocześnie daje jednak szansę na tańsze mieszkanie osobom, które dotąd z dopłat skorzystać nie mogły – singlom.

Najważniejszą z wprowadzanych zmian jest obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań, który dotychczas wynosił 1,4. Ustalono, że będzie to 1,0, co spowoduje obniżenie cen mieszkań zakwalifikowanych do dopłat o 28,6 proc. i znacznie ograniczy dostęp do kredytów w atrakcyjnych lokalizacjach. Współczynnik ten wyniesie jednak 0,8 dla transakcji na rynku wtórnym.

Wbrew wcześniejszym informacjom zrezygnowano z różnicowania wysokości współczynnika kształtującego cenowy limit w zależności od kategorii beneficjenta. Podczas spotkania podkomisji nadzwyczajnej w ramach spotkania Komisji Infrastruktury padła propozycja, by single korzystali z niższego współczynnika (0,8), jednak ostatecznie pomysł upadł.

Różnice w ofercie programu Rodzina na Swoim w zależności od grupy beneficjentów

grupa beneficjentów

małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci

pozostali

cel kredytu

dom lub mieszkanie

mieszkanie

maksymalna możliwa powierzchnia mieszkania

75 m2

50 m2

dopłaty liczone do powierzchni:

50 m2

30 m2

warunek

nie być właścicielem nieruchomości mieszkalnej w chwili zaciągania kredytu

nigdy wcześniej nie być właścicielem nieruchomości mieszkalnej

Źródło: Open Finance.

W przypadku singli powierzchnia mieszkania kupowanego na kredyt z dopłatami nie będzie mogła przekroczyć 50 m2, a dopłatą objęte będzie tylko 30 m2 (odpowiednio 75 m2 i 50 m2 dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci kupujących mieszkanie i 140 m2/70 m2 dla kupujących dom).

Istotną różnicą jest jednak, że w przypadku singla nabywane mieszkanie musi być jego pierwszą nieruchomością mieszkalną. W przeciwieństwie do dotychczasowych beneficjentów, w przypadku których znaczenie miał tylko fakt, by nie być właścicielem nieruchomości w chwili zaciągania kredytu.

Nowelizacja ustawy trafiła do Prezydenta, który na jej podpisanie lub odrzucenie ma trzy tygodnie. Jeśli Bronisław Komorowski dokument podpisze, po 14 dniach wejdzie on w życie. Najszybciej nowe zasady mogą wejść w życie na przełomie lipca i sierpnia, a najpóźniej – w okolicach 20 sierpnia br.


Marcin Krasoń, Open Finance
 

Dołącz do dyskusji: Program Rodzina na Swoim także dla singli i związków partnerskich

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl