SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Project Origin będzie oznaczał cyfrowo treści od zaufanych wydawców. Ma pomóc w walce z fake newsami

Organizacja The Trusted News Initiative (TNI) zrzeszająca wydawców i firmy technologiczne w celu walki z dezinformacją zapowiedziała uruchomienie nowego projektu o nazwie Project Origin. Ma on dodawać „cyfrowy znak wodny” do treści pochodzących z zaufanych źródeł, co utrudni przerabianie materiał od wydawców i powiadomi odbiorców o tym że mają do czynienia z prawdziwą informacją. Nowa metoda ma wspomóc walkę ze zjawiskiem fake newsów w sieci.

Fake newsy stają się coraz bardziej powszechnym i poważnym problemem w internecie. Zjawisko przybrało na sile w ciągu ostatnich miesięcy w związku z pandemią koronawirusa, dezinformacja w sieci narasta także lokalnie m.in. w konkretnych krajach kiedy trwa tam okres wyborczy.

Firmy technologiczne prowadzące platformy internetowe deklarują walkę ze zjawiskiem fake newsów. Przykładami mogą być Twitter, który oznacza materiały dezinformujące o koronawirusie, a także należący do Facebooka Instagram ukrywający w feedzie fake newsy.

Z dezinformacją starają się walczyć wydawcy, także w Polsce. Wśród nich jest dziennik „Rzeczpospolita”, który w maju br. ruszył z akcją „Odporni na dezinformację”.

Czytaj także: Unia Europejska oskarża Rosję o kampanię fake newsów dotyczącą koronawirusa. Kreml odpowiada: To bzdury

Project Origin oznaczy wiarygodne treści

Teraz organizacja The Trusted News Initiative (TNI) zapowiedziała nowy sposób walki z fake newsami w ramach inicjatywy Project Origin.

TNI jest powołanym w 2019 r. stowarzyszeniem największych firm technologicznych oraz wydawców, którego celem jest zwalczanie dezinformacji w internecie. Wśród członków organizacji są m.in. BBC, Facebook, Google, Twitter, Microsoft, AFP, Reuters, European Broadcasting Union (EBU), Financial Times, The Wall Street Journal, The Hindu, CBC/Radio-Canada, First Draft, Reuters Institute for the Study of Journalism i The New York Times.

Zgodnie z zapowiedzią w ramach Project Origin ma powstać system oznaczania specjalnym „cyfrowym znakiem wodnym” prawdziwych treści pochodzących od zaufanych wydawców.

Jak tłumaczy TNI nowa metoda pozwoli z jednej strony na łatwiejsze rozpoznanie przez użytkowników materiałów godnych zaufania, z drugiej zaś utrudni autorom fake newsów przerabianie treści pochodzących z wiarygodnych źródeł.

Na razie nie podano żadnych bliższych szczegółów dotyczących rozwiązania planowanego w ramach Project Origin. W założeniach system ma zacząć funkcjonować do października 2020 r. i pomóc w walce z fake newsami przed kulminacją propagandy związanej z wyborami prezydenckimi w USA przewidzianymi na listopad.

Czytaj także: Gwiazdy i politycy to główni kolporterzy fake newsów na temat koronawirusa

Dołącz do dyskusji: Project Origin będzie oznaczał cyfrowo treści od zaufanych wydawców. Ma pomóc w walce z fake newsami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl