SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura włącza się do procesu Zbigniewa Bońka z Piotrem Nisztorem i „Gazetą Polską Codziennie”

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zlecił Prokuraturze Regionalnej w Warszawie przystąpienie do sądowej sprawy cywilnej pomiędzy Zbigniewem Bońkiem a dziennikarzem Piotrem Nisztorem i "Gazetą Polską Codziennie".

Zbigniew Boniek, były prezes PZPNZbigniew Boniek, były prezes PZPN

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek wytoczył powództwo Piotrowi Nisztorowi i "Gazecie Polskiej Codziennie" w związku z publikacjami, które odnosiły się do jego przeszłości i powiązań, jak również do działalności kierowanego przez niego Związku.  Sąd Okręgowy zdecydował, że o wybranych obszarach działalności Bońka dziennikarze „Gazety Polskiej Codziennie” nie mogą pisać przez rok - także w mediach społecznościowych. Przeciwko takiemu zakazowi zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy, nazywając go "szczególnym i skandalicznym" naruszeniem wolności słowa.

W środę ogłoszono, że na polecenie Prokuratora Krajowego, Prokuratura Regionalna w Warszawie przystąpiła do dwóch postępowań sądowych o ochronę dóbr osobistych, prowadzonych przed warszawskim Sądem Okręgowym z powództwa Zbigniewa Bońka przeciwko Piotrowi Nisztorowi oraz wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”.

"Na polecenie Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego Prokuratura Regionalna w Warszawie na podstawie art. 7 Kpc przystąpiła do dwóch postępowań sądowych o ochronę dóbr osobistych prowadzonych przed Sądem Okręgowym w Warszawie z powództwa Zbigniewa Bońka przeciwko dziennikarzowi Piotrowi Nisztorowi oraz Forum S.A. - wydawcy +Gazety Polskiej Codziennie+" – przekazała w środę Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Jak informuje Prokuratura, Zbigniew Boniek wytoczył powództwo Nisztorowi i "Gazecie Polskiej Codziennie" w związku z publikacjami, "które odnosiły się do przeszłości powoda i jego powiązaniach, jak również do działalności kierowanego przez niego Polskiego Związku Piłki Nożnej".

Prokuratura podaje, że sąd, zakazując Nisztorowi przez rok pisania na temat Bońka i jego działalności w "zakresie objętym pozwem", wydał decyzję kontrowersyjną.

"Kontrowersje budzi ograniczenie pod groźbą sankcji finansowych konstytucyjnej wolności słowa, która jest wartością nadrzędną, jak również naruszenie prawa obywateli do informacji. Udział prokuratora w tych postępowaniach ma na celu zagwarantowanie ochrony praworządności i interesu społecznego" – podaje prokuratura regionalna.

Kilka tygodni temu w „Gazecie Polskiej” ukazał się artykuł Piotra Nisztora pt. „Kapitan SB trzęsie polską piłką”, w którym można było przeczytać, że „były esbek stojący na czele firmy od lat zarabiającej miliony na współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, rozpracowywał Jana Pawła II m.in. podczas jego wizyty w Austrii w czerwcu 1988 roku”. Zbigniew Boniek zareagował pozwami, a jego adwokaci wystąpili o sądowy zakaz pisania przez „GPC” i Nisztora i kilku aspektach jego działalności. - To zabezpieczenie nakłada obowiązki niemożliwe do spełnienia - skomentował dla portalu Wirtualnemedia.pl Hubert Kubik z kancelarii Kopeć & Zaborowski, broniącej Piotra Nisztora i „Gazetę Polską Codziennie”. Zapowiedział też możliwie szybkie zaskarżenie tej decyzji sądu.

Zbigniew Boniek w rozmowie z nami mówił, że – jako obywatel - ma prawo bronić się przed kłamstwami na jego temat, powielanymi przez media. - Nie mogę pozwolić na to, żeby kosmiczne bzdury na mój temat krążyły w przestrzeni publicznej. Co do protestu Centrum Monitoringu Wolności Prasy mogę odpowiedzieć, że wolność słowa nie polega przecież na pisaniu kłamstw - komentował.

Średnia sprzedaż „Gazety Polskiej Codziennie” w lipcu br. wyniosła 12,4 tys. egz.

Dołącz do dyskusji: Prokuratura włącza się do procesu Zbigniewa Bońka z Piotrem Nisztorem i „Gazetą Polską Codziennie”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Badacz
Może przy okazji prokuratura przyjrzy się naszemu prezesowi oraz jego dziennikarskim pomagierom w temacie hazardu. Czas skontrolować to nachalne reklamowanie i utrzymywanie się dzięki bukmacherce.
odpowiedź
User
janp
pisi0ry bronią swojego... ciekawe czy włączą się do spraw np redaktorów i dziennikarzy, TVNu i Wyborczej... pytanie retoryczne.
odpowiedź
User
Badacz
Może dałoby się sprawę rozszerzyć o działalność bukmacherki w PZPN i jej przychylnych pseudo dziennikarzy: promowanie zakładów,/hazardu i nachalne kampanie marketingowe...
odpowiedź