SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przedsiębiorca nie może wystawić faktury uproszczonej konsumentowi

Przedsiębiorca nie może skorzystać z nowej możliwości potwierdzenia sprzedaży fakturą uproszczoną, jeśli nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Na żądanie konsumenta wystawi fakturę zwykłą.

W obrocie gospodarczym dokumentująca transakcję sprzedaży faktura pojawia się przede wszystkim w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami. Jej wystawienie należy do obowiązków podatników - stanowi ona dla nich podstawę do rozliczeń podatku od towarów i usług. Inaczej jest w przypadku, gdy nabywcą jest konsument. Ponieważ to na nim, jako na ostatecznym odbiorcy towaru bądź usługi, spoczywa cały ciężar poniesienia kosztu podatku VAT, nie rozlicza on tego podatku, a co za tym idzie, wystarczy, aby sprzedaż na jego rzeczy była potwierdzona paragonem.

Brak obowiązku wystawiania faktury osobie nieprowadzącej działalności nie oznacza jednak zakazu wystawiania. Konsument może uzyskać potwierdzenie zakupu w postaci faktury, o ile wyrazi taką chęć.

Elementy faktury uproszczonej

Od tego roku umożliwiono przedsiębiorcom wystawianie faktur w uproszczonej formie dla transakcji opiewających na niewielkie wartości, tj. gdy kwota należności ogółem nie przekroczy 450 zł lub 100 euro, w przypadku, kiedy wartości podane na fakturze będą wyrażone w euro.
Faktura uproszczona budową przypomina paragon fiskalny. Zawiera ona tylko niektóre z danych pojawiających się na zwykłej fakturze. Co istotnie jednak, te wybiórcze dane muszą umożliwiać określenie kwoty podatku dla poszczególnych stawek. Przedsiębiorca nie musi umieszczać na niej przede wszystkim danych nabywcy oraz informacji dotyczących rodzaju i ilości sprzedawanego towaru bądź zakresu świadczonej usługi. Kolejnymi zbędnymi elementami są:
- cena jednostkowa netto,
- wartość sprzedaży netto,
- stawka podatku,
- suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną z VAT,
- kwota podatku od sumy wartości netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek VAT.

Nowa możliwość uproszczenia danych na fakturze nie dla wszystkich

Co ważne jednak, wybór formy faktury – pełnej lub uproszczonej, gdy spełnia warunek limitu kwoty, na który jest wystawiona – zarezerwowany jest tylko dla transakcji dokonywanych pomiędzy firmami. Takiego wyboru przedsiębiorca nie ma w przypadku świadczenia sprzedaży na rzecz osób, które nie prowadzą własnej działalności. Jeśli konsument wyrazi chęć otrzymania potwierdzenia zakupu w formie faktury, musi to być dokument sporządzony w pełnej wersji.

Brak możliwości wystawienia faktury uproszczonej osobie nie prowadzącej firmy można umotywować tym, iż osobie takiej przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT z tytułu ulgi budowlanej. Dla prawidłowego obliczenia zwrotu wymagane jest zatem, aby faktura za zakup materiałów budowlanych do budowy lub remontu mieszkania czy domu, zawierała pełną gamę istotnych informacji.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik,  księgowa Tax Care

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorca nie może wystawić faktury uproszczonej konsumentowi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl