SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przedsiębiorcy oczekują poprawy koniunktury w II kw. 2010 r.

Przedsiębiorcy, ankietowani w marcu 2010 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekują w II kw. poprawy koniunktury, wynika z opublikowanego w czwartek raportu. Czwarty kwartał z rzędu wyraźnie obniżyła się bariera popytu i poprawiły prognozy zamówień, produkcji oraz eksportu na II kw. 2010 r.

Przedsiębiorcy oczekują poprawy koniunktury w II kw. 2010 r.

"Ankietowani oczekują dalszej poprawy sytuacji w II kw. br. Wskaźnik prognoz sytuacji WPSE3 po korekcie sezonowej wzrósł o 2,4 pp. względem poprzedniego kwartału i był o ponad 25 pp. większy w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Wskaźnik osiągnął wartości sprzed II poł. 2008 r. Poprawy sytuacji w II kw. oczekuje niemal 25% przedsiębiorstw, zaś pogorszenia spodziewa się niespełna 5% firm. Pozytywne sygnały zanotowano w większości analizowanych klas" - podano w raporcie banku centralnego.

NBP zauważa, że szósty kwartał z rzędu najczęściej wymienianym źródłem trudności pozostawał niski popyt, choć w wielu branżach zauważalna była poprawa sytuacji. Inne napotykane obecnie przez ankietowanych problemy to przede wszystkim wahający się i nieprzewidywalny kurs złotego względem walut obcych, wysoka konkurencja rynkowa oraz zatory płatnicze.

"W ostatnim badaniu zaobserwowano wzrost wskaźnika prognoz popytu (po korekcie sezonowej) o 2,7 pkt. do poziomu 15,6 pkt. Obecnie wskaźnik ten kształtuje się na najwyższym poziomie od połowy 2008 r., nieco powyżej średniej wartości z ostatnich jedenastu lat. Wzrost wartości wskaźnika sugeruje, że przedsiębiorstwa spodziewają się większego zapotrzebowania na oferowane produkty w II kw. 2010 r. Wyraźną poprawę odnotował także trwały komponent wskaźnika (z 1,9 pkt. w I kw. 2010 r. do 6,6 pkt. w II kw.)" - czytamy w raporcie.

Poprawa nastrojów w obszarze popytu przełożyła się na dalszy wzrost wskaźnika prognozowanej produkcji. Poziom wskaźnika prognoz produkcji na II kw. 2010 r. (indeks po korekcie sezonowej) wzrósł o 3,3 pkt względem poprzedniego kwartału i kształtuje się obecnie na poziomie 17,8 pkt. W związku ze wzrostem wskaźnika oczekiwanej produkcji w II kw. 2010 r., należy spodziewać się przyspieszenia wzrostu produkcji dóbr i usług wytwarzanych przez ankietowane przedsiębiorstwa.

"Dalszej poprawie uległy oczekiwania odnośnie sprzedaży eksportowej. Wskaźnik prognoz eksportu na II kw. 2010 r. odnotował lekki wzrost (do 18,4 pkt) i kształtuje się obecnie na najwyższym poziomie od dwóch lat, choć nadal poniżej średniej wartości indeksu (notowanego od 2001 r.). Wartości indeksu powyżej 0 pkt oznaczają że więcej eksporterów oczekuje wzrostu eksportu w najbliższym kwartale niż spadku" - czytamy dalej.

Silny wzrost odnotował także wskaźnik prognoz nowych umów eksportowych. Jego poziom (13,5 pkt.) jest obecnie najwyższy od 2007 r., jednak, podobnie jak w przypadku wskaźnika prognoz eksportu, istotnie niższy od średniej wartości wskaźnika notowanego od 2001 r. Zdaniem ankietowanych, było to po części spowodowane zachowaniem rynku walutowego.

"W marcu 2010 r. w stosunku do grudnia 2009 r. polska waluta umocniła się względem euro oraz nieznacznie osłabiła względem dolara. Opłacalność polskiego eksportu rozliczanego w dolarze nie uległa zatem zmianie, a pogorszyła się konkurencyjność cenowa eksportu rozliczanego w euro" - zauważył bank centralny.

Także w przyszłości przedsiębiorcy nadal obawiają się o ryzyko kursowe. Badanie wykazało, że umocnienie złotego względem euro spowodowało wzrost odsetka podmiotów, dla których kurs rzeczywisty euro był niższy od średniego granicznego kursu opłacalności eksportu.

"Kurs walutowy od pięciu kwartałów pozostaje drugą najczęściej podawaną przez ankietowane podmioty barierą (po problemach z popytem)" - podkreśla NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu 2010 r., w którym wzięły udział 1032 podmioty wybrane z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego, reprezentujące wszystkie sekcje PKD, poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy oczekują poprawy koniunktury w II kw. 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl