SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brzoska, Sonik, Mońka z apelem do ministra sprawiedliwości. Chodzi o walkę z fake newsami i internetowym hejtem

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, Polską Radą Biznesu oraz Związkiem Banków Polskich zaapelowały do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o zdecydowaną walkę z publikowanymi fałszywymi informacjami (fake news) oraz mową nienawiści (hate speech) w świecie wirtualnym.

W ostatnim czasie media obiegła historia szefa InPostu Rafała Brzoski, który padł ofiarą fake newsa na temat i swój i swojej partnerki życiowej. Biznesmen zapowiedział wtedy publicznie walkę z internetowymi przestępcami, żerującymi na znanych osobach.

Wierzę, że organy ścigania dorwą tych, którzy za tym stoją, a ja zamierzam dorwać tych, którzy czerpią z tych przestępstw korzyści finansowe - chociażby w postaci reklam. Nie spocznę, dopóki wielki koncern socialmediowy nie zmieni swojego podejścia do krzywdzenia ludzi i współuczestnictwa w szarganiu wizerunku osób publicznych, zasłaniając się swoim wydumanym regulaminem” – mówił wzburzony Brzoska.

Teraz z apelem w sprawie podjęcia walki z fake newsami podjęły biznesowe organizacje branżowe - Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, Polską Radą Biznesu oraz Związkiem Banków Polskich. Zasiadający w Radzie Polskich Przedsiębiorców Rafał Brzoska, Rafał Sonik i Beata Mońka nagrali dodatkowo specjalne filmiki wideo.

„Wirtualna agresja napędzana poczuciem bezkarności i braku odpowiedzialności za słowa niejednokrotnie przekształca się w rzeczywiste ataki na osoby będące obiektami hejtu. Szerzenie nieprawdy, obraźliwe komentarze, groźby czy dyskryminacyjne wypowiedzi, godzą w wartości chronione konstytucyjnie takie jak dobre imię, cześć, godność osobista, a zatem wartości wymagające szczególnej ochrony” – napisano w apelu środowisk biznesowych.

Wygrać walkę z hejtem

Zdaniem organizacji przedsiębiorców takie praktyki mogą prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych i psychicznych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Małoletni pokrzywdzeni mową nienawiści często doświadczają obniżenia samooceny, co może prowadzić do depresji i myśli, a nawet prób samobójczych.

Obiektem hejtu i fake newsów są też przedsiębiorcy jak również związane z nimi spółki, fundacje i stowarzyszenia, którym przysługuje prawo do ochrony dobrego imienia. Nieprawdziwe informacje obiektywnie niszczą wypracowaną latami renomę oraz reputację osób stojących za tymi podmiotami. Sytuację nieuczciwie wykorzystują oponenci i konkurencja.

„Walka z tym szkodliwym zjawiskiem wymaga podjęcia daleko idących działań ustawodawczych, edukacyjnych i samoregulacyjnych. Na szczególną uwagę w dyskusji zasługuje mowa nienawiści pochodząca od osób anonimowych. Anonimowość daje przyzwolenie na brak odpowiedzialności za wypowiadane słowa i dużo większe poczucie bezkarności” – podkreślono.

Postulaty organizacji przedsiębiorców obejmują:

  1. Koordynacja działań kodyfikacyjnych nad regulacjami systemu prawa cywilnego, z pracami nad systemem prawa karnego.
  2. Niezwłoczne zakończenie prac nad nowelizacją Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (oraz niektórych innych ustaw) w celu zapewnienia pełnego wykorzystania narzędzi przewidzianych przez Akt o usługach cyfrowych („DSA”).
  3. Wprowadzenie dodatkowych przepisów, nie objętych DSA, zobowiązujących pośredników Internetowych do pobierania i przechowywania danych użytkowników zamieszczających treści w celu ułatwienia dochodzenia prawa przez osoby pokrzywdzone.
  4. Wprowadzenie do systemu prawa cywilnego (kodeksu postępowania cywilnego) instytucji tzw. ślepych pozwów.
  5. Wspólne działania na rzecz edukacji.

Dołącz do dyskusji: Brzoska, Sonik, Mońka z apelem do ministra sprawiedliwości. Chodzi o walkę z fake newsami i internetowym hejtem

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
w czym problem
wystarczy wyłączyć tvn nie czytać Onetu i tym POdobnych "wolnych mediów"
10 8
odpowiedź
User
Rob
Nie przedsiębiorcy tylko jeden, któremu nacisnęli na odcisk.. tak to problemu nie widział.. Porwał się z motyką na słońce.. META ma gdzieś jego apele i krzyki.. jeżeli zdecydowali się zbanować posty wydawców kilka dni temu, to z pewnością nie będą zwracać uwagi na krzyki, kogoś kto jest dla nich istotny tyle co 0,0000000000000004 przychodu rocznie. Ogłosił, pomyślał.. teraz musi robić duży szum, żeby nie było, że nic nie zdziałał.. zrzuci na rządzących i powie, że i tak dużo zrobił..
7 1
odpowiedź
User
Andyyy
Mońka nie zrozumiała oferty.
5 0
odpowiedź