SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Przedszkole Plus. Szopka Noworoczna" w TVP1. Widowisko inspirowane piosenką Jacka Kaczmarskiego

"Przedszkole Plus. Szopka Noworoczna", do której scenariusz napisał Marcin Wolski zostanie wyemitowana 1 stycznia na antenie TVP1. Polska scena polityczna zostanie przedstawiona jako przedszkole, a politycy jako dzieci i wychowawcy. W programie wystąpi 22 aktorów, m.in. Jacek Lenartowicz, Dariusz Kordek i Rafał Sadowski - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Jan Bogacz/ Telewizja Polska Article

Jako pierwsi informowaliśmy o tym, że Telewizja Polska po rocznej przerwie pokaże „Szopkę Noworoczną”, za której scenariusz odpowiada Marcin Wolski.

Tradycyjnie widowisko będzie stanowić podsumowanie roku. Polska scena polityczna zostanie przedstawiona jako przedszkole, a politycy jako dzieci i wychowawcy. Widowisko jest inspirowane piosenką Jacka Kaczmarskiego "W naszym przedszkolu nie jest źle".

W przedstawieniu aktorzy młodego pokolenia

Konwencja widowiska przewiduje udział 22 aktorów młodego pokolenia, m.in. Jacek Lenartowicz wystąpi jako Donald Trump, Grzegorz Mielczarczyk wcieli się w rolę Władimira Putina, Mariusz Czajka w Pawła Kukiza, Dariusz Kordek w Ryszarda Petru, a Rafał Sadowski będzie przedstawiony jako Donald Tusk. O warstwę muzyczną zadbali Mirosław Dubrawski, Jarosław Regulski i Aleksander Pałac, za scenariusz odpowiada Marcin Wolski, a reżyserem „Szopki” jest Marcin Kołaczkowski.

fot. Jan Bogacz/ TVP

Prace nad „Szopką noworoczną” rozpoczęły się już we wrześniu - najpierw zbierano materiał i pisano scenariusz. Część utworów powstała w czasie wyborów samorządowych, kiedy Wolski nie znał jeszcze ich wyników – napisał więc kilka alternatywnych piosenek. Prace zakończyły się w połowie grudnia, w sumie ekipa spędziła kilka dni na nagraniach radiowych, ok. 3 dni na nagraniach telewizyjnych, kilka dni montowano materiał.

fot. Jan Bogacz/ TVP

Widowisko z figurkami Barbary Pieli

Marcin Wolski - do tej pory dyrektor agencji kreacji rozrywki, od grudnia doradca zarządu Telewizji Polskiej w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradził, że konwencja „Szopki Noworocznej” składa się z trzech elementów: głównego - aktorzy w maskach grają polityków w przedszkolu, są ubrani w majtki; pobocznego – ich opiekunów, którymi są „opiekunowie tego świata”: Trump, Merkel, Putin, Juncker - grają ich aktorzy w żywym planie i w pełnej charakteryzacji.

Trzecim elementem przedstawienia jest „telewizja w telewizji” - w przedszkolu dzieci-politycy oglądają „Plastusiową telewizję” i tam pojawiają się figurki autorstwa Barbary Pieli, dobrze znane widzom „Minęła 20” w TVP Info.

Wolski powiedział nam, że - tak jak w poprzednich latach - scenariusz sztuki przygotował całkowicie samodzielnie, a Barbara Piela „twórczo go uzupełniła”.

"Przedszkole Plus. Szopka Noworoczna" zostanie wyemitowana 1 stycznia w TVP1 o 22:05 i potrwa 40 minut. Nie wiadomo jeszcze, kiedy stacja pokaże jej powtórki.

W ubiegłym roku Marcin Wolski nie przygotował widowiska, swoją decyzję tłumacząc brakiem czasu.

fot. Jan Bogacz/ TVP

Katarzyna Adamiak-Sroczyńska za Wolskiego dyrektor agencji kreacji rozrywki

Marcin Wolski - do tej pory dyrektor agencji kreacji rozrywki - od grudnia został doradcą zarządu Telewizji Polskiej. Jego poprzednie stanowisko objęła dotychczasowa dyrektor agencji kreacji oprawy i reklamy, Katarzyna Adamiak-Sroczyńska.

Wolski od lipca 2016 roku był dyrektorem TVP2, jest także współprowadzącym i pomysłodawcą „W tyle wizji” TVP Info. Od jesieni 2016 emitowana jest też jego dodatkowa część programu „W tyle wizji extra”. Jest także scenarzystą, autorem piosenek, publicystą „Do Rzeczy”.

 W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł oraz spadek przychodów z reklam i sponsoringu o 8,4 proc. do 798,6 mln zł. Wpływy z abonamentu stanowiły 38,2 proc. łącznych przychodów TVP, najwięcej od 15 lat.

Dołącz do dyskusji: "Przedszkole Plus. Szopka Noworoczna" w TVP1. Widowisko inspirowane piosenką Jacka Kaczmarskiego

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
żal
Nikogo ze srebrnej pajęczyny nie będzie?
39 27
odpowiedź
User
YKK
Czasy się zmieniają, ale sekretarz partii towarzysz Wolski nadal robi szopki w reżimówce.
72 39
odpowiedź
User
Marek
Czyli będą występować tylko politycy opozycji?
50 28
odpowiedź