SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Edge bliski pokonania Safari na rynku przeglądarek

Chrome to od dobrych kilku lat zdecydowany lider światowego rynku przeglądarek internetowych. Pozycja aplikacji Google na długie lata wydaje się niezagrożona. Ciekawie zrobiło się natomiast ostatnio za jej plecami, gdzie o drugą pozycję walczą Safari i Edge.

Z danych StatCounter wynika, że Microsoft Edge, który zastąpił Internet Explorera, w ciągu ostatniego roku zanotował wzrost udziału w globalnym rynku przeglądarek internetowych instalowanych w komputerach z 7,81 proc. do 9,54 proc. W tym samym czasie przeglądarka Safari firmy Apple zanotowała spadek z 10,38 proc. do 9,84 proc.

Dane dotyczą okresu styczeń 2021 - styczeń 2022. Jak widać, różnica między Safari a Edge zmalała na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy z 2,57 pkt. proc. do zaledwie 0,3 pkt. proc. Jeśli tendencja się utrzyma, wkrótce nastąpi zmiana na pozycji wicelidera rynku.

Jednocześnie nie należy tutaj skreślać czwartego obecnie w rankingu Firefoksa, który ma 9,18 proc. rynkowego udziału, wobec 8,1 proc. przed rokiem.

Zdecydowanym liderem globalnego rynku jest Google Chrome, z 65,38 proc. udziału w rynku (66,59 proc. rok temu).

W Polsce inaczej niż na świecie. Rządzi Chrome, o drugie miejsce walczą Firefox i Opera

W Polsce, gdzie dominacja Chrome w komputerach jest nieco mniejsza niż na świecie, udział tej przeglądarki w styczniu 2022 r. wyniósł 54,64 proc.

W naszym kraju także toczy się zacięta rywalizacja o drugie miejsce, ale toczą ją inne przeglądarki. W zeszłym miesiącu do Firefoksa (16,61 proc.) mocno zbliżyła się Opera (16,38 proc.). Czwarty jest Edge (9,45 proc.), a dopiero piąta Safari (2,36 proc.).

Dołącz do dyskusji: Edge bliski pokonania Safari na rynku przeglądarek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl