SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przyśpieszenie w 5G. Aukcja możliwa w ciągu tygodni

Procedura rozdysponowania pasma C, w którym postanie ogólnopolska sieć komórkowa piątej generacji (5G), powinna się rozpocząć w najbliższych tygodniach - pisze w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

fot. materialy prasowefot. materialy prasowe

Start aukcji - jak czytamy - wstrzymywało zamieszanie wokół projektu nowelizacji ustawy o krajowej sieci cyberbezpieczeństwa (KSC).

"Teraz sprawa przyspiesza, bo chodzi o pieniądze, a konkretnie 58 mld euro do rozdysponowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wszystko wskazuje więc na to, że spór o KSC ma się ku końcowi" - zaznacza dziennik.

Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że w grę wchodzą dwa scenariusze. Pierwszy przewiduje, że obie sprawy - KSC i aukcja - wkrótce ruszą z miejsca. "W przypadku projektu nowelizacji będzie to oznaczało zakończenie sporu o kontrolę nad operatorem strategicznym" - czytamy w gazecie.

W drugim scenariuszu - jak podaje - procedura przydziału częstotliwości na 5G zacznie się w najbliższych tygodniach, mimo braku ostatecznej wersji KSC. "To wyjście awaryjne, możliwe dzięki temu, że międzyresortowe kontrowersje wokół ustawy - i kolejne zmiany jej zapisów - nie dotyczą regulacji potrzebnych UKE do dokumentacji aukcyjnej" - pisze "DGP".

W 2023 roku 58 proc. terytorium Polski w zasięgu 5G

W Polsce w 2023 roku już 90 proc. populacji i 58 proc. terytorium kraju znajdzie się w zasięgu 5G - wynika z opracowania Analysys Mason, zrealizowanego  we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies.

Raport podkreśla, że średnia częstotliwość 5G (3,5 GHz), która jest niezbędna do zapewnienia znaczących zmian gospodarczych, szczególnie w cyfryzacji przemysłu, obejmie 31% populacji kraju do 2025 roku.  W ciągu kolejnych 5 lat w zasięgu sieci 3,5 GHz znajdzie się już trzy czwarte Polaków i blisko połowa terytorium naszego kraju.   

Zyski z 5G

Dzięki rosnącemu zasięgowi 5G, największe wpływy do krajowej gospodarki wygenerują inteligentne fabryki i górnictwo, odpowiednio 3,4 mld euro i 3,6 mld euro. Natomiast pokrycie siecią 5G obszarów wiejskich przyniesie zyski rzędu 8,6 mld euro, głównie w wyniku rozwoju rolnictwa oraz zapewnieniu szerokopasmowego internetu w miejscach do tej pory trudnodostępnych dla tradycyjnej infrastruktury sieciowej.

Będzie to wymagało dodatkowych inwestycji w wysokości około 1 mld euro, z czego 0,3 mld euro pochodzić powinno z dotacji publicznych.

- Polska i Europa stoją u progu nowej ery. Dzięki sieciom 5G, które mają napędzać falę cyfrowych innowacji, łączność ta ma kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego po pandemii. Aby w pełni wykorzystać te możliwości, konieczne jest wdrożenie sieci na szeroką skalę, szczególnie w częstotliwości 3,5 GHz  - mówi Gabriel Solomon, szef działu Government Industry Relations w firmie Ericsson w regionie Europy i Ameryki Łacińskiej. - Dlatego też, decydenci powinni przyspieszyć przydziały częstotliwości dla pasma 5G oraz zmniejszyć utrudnienia związane z wdrażaniem infrastruktury 5G - dodaje.

Gospodarki 27 badanych w raporcie krajów UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, dzięki cyfrowej transformacji opartej  na technologii 5G mogą zyskać w sumie 250 mld euro.

 

  • Więcej informacji:
  • 5G

Dołącz do dyskusji: Przyśpieszenie w 5G. Aukcja możliwa w ciągu tygodni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl