SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przyznana nagroda imienia Beaty Pawlak

Laureatką tegorocznej nagrody imienia Beaty Pawlak została Joanna Bator.

Kapituła konkursu nagrodziła wczoraj jej książkę Japoński wachlarz.

Nagroda w wysokości 10 000 zł przyznawana jest każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak za artykuł lub cykl artykułów na temat innych kultur, religii i cywilizacji. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola dziennikarki i pisarki, która w 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Ustanowiony Jej testamentem i noszący Jej imię Fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego. Nagrodzie patronują "Polityka" i "Tygodnik Powszechny".

W poprzednich latach lauretami nagrody zostali: Anna Fostakowska za tekst Spuść oczy, płacz (Gazeta Wyborcza, 2003), Piotr Kłodkowski za cykl artykułów Doskonały smak orientu (Znak, 2004) i Andrzej Stasiuk za książkę Jadąc do Babadag (Wydawnictwo Czarne, 2004).

Joanna Bator jest autorką dwóch książek: Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza (Słowo/Obraz/Terytoria 2001) i powieści Kobieta (Twój Styl 2002) oraz wielu tekstów literackich, naukowych i popularnonaukowych. Publikuje miedzy innymi w Gazecie Wyborczej, Czasie Kultury, Twórczości i Tekstach Drugich. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Tegorocznej uroczystości wręczenia Nagrody im. Beaty Pawlak towarzyszyła dyskusja "Mniej czy więcej tożsamości w Europie?" z udziałem ks. Michała Czajkowskiego, Krzysztofa Dorosza, Macieja Kochanowicza. Dyskusję poprowadził Adam Szostkiewicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przyznana nagroda imienia Beaty Pawlak

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl