SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PTC ma ponad 7.5 mln klientów

Polska Telefonia Cyfrowa ogłosiła wczoraj wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze br.

Przychody spółki w pierwszym półroczu 2004 w porównaniu do 2003 wzrosły o 15%, do ponad 3 miliardów złotych. Liczba abonentów wzrosła w tym okresie o 34%, do ponad 7,5 miliona (koniec czerwca 2004). Wskaźnik EBITDA wyniósł 1,3 miliarda złotych, marża EBITDA powyżej 40%, a wartość zamówionych inwestycji zwiększyła się trzykrotnie w porównaniu do I kw. 2003 r. Wskaźnik ARPU również wzrósł, ale poziom jego wzrostu nie został podany.

Bogusław Kułakowski, prezes PTC, przedstawił  kolejny raz stanowisko swojej firmy dotyczące rozdziału częstotliwości GSM i UMTS uważając, że dla Polski najlepszy byłby przetarg nieograniczony. Takie rozwiązanie dałoby impuls do budowy infrastruktury oraz spore wpływy dla budżetu krajowego. Według Bogusława Kułakowskiego, PTC jest gotowa wystartować w takim przetargu. Pozyskanie kolejnych kanałów GSM1800 i UMTS ma zostać wykorzystane w Erze do oferowania nowych usług, a nie służyć tylko zablokowaniu wejścia na rynek kolejnego konkurenta. W przypadku, gdyby czwarty operator nabył prawo do nowych częstotliwości za kwotę mniejszą od 650 mln euro to wówczas Era wystąpi o obniżenie opłat za licencje UMTS przyznaną wcześniej trzem dotychczasowym operatorom komórkowym.

Era stara się także o zdobycie częstotliwości 3,6 - 3,8 GHz na obszarze całego kraju, z przeznaczeniem na bezprzewodowy cyfrowy dostęp abonencki w stacjonarnych sieciach telekomunikacyjnych. PTC chce świadczyć za pośrednictwem tego zakresu usługi dostępu do Internetu, konkurencyjne wobec oferty Telekomunikacji Polskiej.

Według przedstawionych podczas konferencji danych i analiz, ceny za komórkowe rozmowy telefoniczne w Polsce spadły w ciągu ostatnich kilku lat o 70%, z około 2,5 zł do kilkudziesięciu groszy brutto.

PTC poinformowała także o zakończonych sukcesem negocjacjach w sprawie obniżenia stawek interconnectowych z operatorami niezależnymi. Stawki przy połączeniach F2M będą kształtowały się w następujący sposób: PTC 68 gr., operator stacjonarny 23 gr. Nowe stawki dotyczyć mają rozliczeń z Tele2, Netią, El-Netem oraz z Dialogiem. Telekomunikacja Polska broniąc swoich marży nie zgodziła się na obniżkę stawek interconnectu. Obecne stawki w rozliczeniach z operatorami stacjonarnymi kształtują się następująco: 73.5 gr operator komórkowy, 41.5 gr TP. Podane stawki dotyczą połączeń w szczycie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PTC ma ponad 7.5 mln klientów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl