SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Węgierski nadawca wejdzie do polskiej tv naziemnej? Złożył wniosek nie tylko do KRRiT

W konkursie dotyczącym MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej bierze udział kanał PTV, zgłoszony przez firmę TV2 Média. Nadawca z Węgier złożył wniosek nie tylko do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W Urzędzie Patentowym RP trwa rejestracja znaku słowno-graficznego grupy, której blisko do Viktora Orbána.

W piątek KRRiT opublikowała listę chętnych na nadawanie na ósmym multipleksie. TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV. Wpłynęły też aplikacje: Telewizji Republika S.A. (Republika), Fratrii Sp. z o.o. (wPolsce24) i należącej do Grupy MWE Networks spółki Polskie Wolne Media P.S.A. (Polska24). Regulator wybierze w konkursie dwa kanały wyspecjalizowane. Dołączą do: Nowej TV, WP, Zoom TV, Metro i niedawno uruchomionej stacji ViDoc TV.

Choć chętnych jest dwa razy więcej niż liczba miejsc, to TV2 Média 17 maja br. złożyła wniosek do Urzędu Patentowego RP o rejestrację znaku słowno-graficznego PTV. Został ujawniony 21 maja. 

- Produkcja i organizacja rozrywkowych programów telewizyjnych i audycji radiowych; Produkcja filmów dokumentalnych i fabularnych, programów telewizyjnych, teleturniejów, audycji z interaktywnym udziałem widzów; Organizowanie, produkcja i prowadzenie programów i imprez artystycznych, estradowych, sportowych, rekreacyjnych - można m.in. przeczytać w opisie wniosku. Nazwa może być też wykorzystywana do filmów i seriali.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Właściciel TV2 Média bliski przyjacielowi Orbána

TV2 to jedna z największych komercyjnych stacji na Węgrzech. Rozpoczęła nadawanie dzień po TVN, a więc 4 października 1997 roku. Najpierw kanał należał do SBS Broadcasting Group (poprzez spółkę MTM-SBS Television Zrt.). W czerwcu 2007 roku został przejęty przez ProSiebenSat.1 Media AG.  Na koniec 2013 roku niemiecka firma sprzedała udziały Yvonne Dederick, byłej dyrektor finansowej, i Zsoltowi Simonowi, ówczesnemu dyrektorowi generalnemu. W 2015 roku kanał kupił Andy Vajna, węgiersko-amerykański producent filmowy. Od 2011 do śmierci w 2019 roku był rządowym komisarzem ds. odnowy przemysłu filmowego.  W jego pogrzebie uczestniczył m.in. premier Orbán.

Kilka miesięcy po śmierci właściciela, stację nabył József Vida, węgierski bankier i ekonomista,  blisko związany z przyjacielem z dzieciństwa premiera Orbána, Lőrincem Mészárosem. Lőrinc Mészáros to burmistrz Felcsút w latach 2011-2018 z ramienia koalicji Fidesz-KDNP. Jest uznawany za najbogatszego Węgra, który zgromadził aktywa o wartości 990 mld forintów. W styczniu 2024 roku na liście  najbogatszych ludzi na świecie autorstwa „Forbes” zajął 1715. pozycję z majątkiem o szacowanej wartości 1,7 mld dol.

- Viktor Orbàn zmienił zdjęcie profilowe. Zdjęcie uzyskało 60 000 polubień w ciągu kilku godzin. Wielu komentujących uważa, że premier wygląda przystojniej niż wcześniej. Inni uważają, że zdjęcie przedstawia pewnego siebie i silnego przywódcę - to według theparliamentmagazine.eu fragment serwisu informacyjnego TV2 z 21 czerwca 2020 roku.

Profil TV2 jest uniwersalny. W ofercie można znaleźć seriale, filmy, teleturnieje, programy informacyjne i publicystyczne. TV2 Média posiada na Węgrzech szereg kanałów tematycznych. Są to: Izaura (telenowele), Jocky TV (klasyki serialowe), Mozi+ (filmy), Moziverzum (filmy), Prime (rozrywka), Spíler1 TV, Spíler2 TV (rozrywka dla mężczyzn i sport), Super TV2 (rozrywka), TV2 Comedy (komedie), TV2 Kids (dla dzieci), TV2 Klub (dla kobiet), TV2 Séf (kulinarny), Zenebutik (muzyczny). Nadawca posiada także serwis streamingowy TV2 Play. W 2020 roku Telekom Slovenije  poinformował o sprzedaży na za rzecz węgierskiej firmy słoweńskich kanałów Planet TV. Planet 2 i Planet Eva. Nadawca ubiegał się też o nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Serbii.

W marcu portal Gazeta.pl pisał, że Prawo i Sprawiedliwość szuka inwestora dla nowej konserwatywnej telewizji. W tym kontekście wymieniano portugalski fundusz Alpac Capital, mający powiązania z Orbánem lub właśnie węgierską firmę. Za nową telewizję mieli opowiadać się dawni dyrektorzy Telewizyjnej Agencji Informacyjnej: Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki. Żaden z nich nie przeszedł do TV Republika, która również walczy o MUX-8. 

Dołącz do dyskusji: Węgierski nadawca wejdzie do polskiej tv naziemnej? Złożył wniosek nie tylko do KRRiT

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Ruscy kontratakują. Bez propagandy ich nie ma.
54 26
odpowiedź
User
TS
To straszne. Tyle zagrożeń czai się na naszą młodą demokrację. Strach pomyśleć, co to będzie, gdy ta stacja dostanie koncesję. Mogą tam zapraszać gości nie takich jak trzeba, źle mówić o naszej Partii, a może nawet o premierze i rządzie.
48 42
odpowiedź
User
ABW
ABW i CBA powinny dokładnie prześwietlić ten konkurs.
49 25
odpowiedź