SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PZU zamierza kupić właściciela kolejki linowej na Kasprowy Wierch

PZU, po udanej inwestycji w kolejkę gondolową na Jaworzynę Krynicką, nie wyklucza zakupu od PKP akcji Polskich Kolei Linowych (PKL), posiadających m.in. kolejkę linową na Kasprowy Wierch, wynika ze środowej wypowiedzi członka zarządu spółki Przemysława Dąbrowskiego.

PZU zamierza kupić właściciela kolejki linowej na Kasprowy Wierch

W jego ocenie, inwestycje w nieruchomości będa nadal ważnym segmentem w działalności grupy, natomiast w ramach czyszczenia portfela PZU może pozbyć się akcji Armatury Kraków.

"Chcemy być przede wszystkim grupą ubezpieczeniową, a co za tym idzie - wychodzić z niektórych inwestycji, które zostały poczynione przed laty. Musimy jednak także nadal posiadać zdywersyfikowany portfel, dlatego nie ze wszystkich projektów będziemy się wycofywać" - powiedział ISB Dąbrowski.

Członek zarządu wyjaśnił, że dwie największe inwestycje ostatnich lat, czyli Krakowska Fabryka Armatury oraz kolejka gondolowa w Krynicy, są dochodowe i wnoszą po kilka milionów zysku w bilans grupy. Jednak PZU prawdopodobnie będzie chciało w najbliższym czasie wycofać się z Armatury, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

"Armatura przynosi co prawda zyski, trwają tam prace restrukturyzacyjne i nie zdecydowaliśmy jeszcze, co dalej. Jednak nie stanowi to naszego core'owego biznesu i na pewno nie jest to inwestycja długoterminowa" - zaznaczył Dąbrowski.

Inaczej wygląda natomiast sytuacja ze spółką w Krynicy. Członek zarządu PZU przypomniał, że grupa od kilku lat intensywnie inwestuje w segment nieruchomościowy, posiada nawet fundusz inwestycyjny specjalizujący się w tym rynku. Co więcej, zamierza segment mocno rozwijać.

"Myślimy odważnie o nieruchomościach, na pewno będziemy mocno rozwijać ten segment. NIe wykluczam więc, że na bazie dobrych wyników kolejki w Krynicy rozszerzymy działalność o kolejne tego typu biznesy, np. kolejkę na Kasprowy Wierch" - powiedział Dabrowski.

Według niego, w celu zarządzania tym, a także kolejnymi planowanymi inwestycjami nieruchomościowymi, tworzone były by w ramach grupy kolejne fundusze inwestycyjne.

Spółka Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka należy w ponad 37% do PZU, a drugim znaczącym akcjonariuszem jest PKO BP. W 2010 roku kolejka zarobiła 2,7 mln zł przy 16,5 mln zł sprzedaży.

Spółka Polskie Koleje Linowe wypracowała w 2009 roku 9,7 mln zł zysku netto przy 52,6 mln zł sprzedaży. Obecnie PKP przygotowuje PKL do sprzedaży, ale strategia nie została jeszcze ostatecznie zaakceptowana.

PZU miało 2439,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2010 roku wobec 3762,95 mln zł zysku rok wcześniej. Składka przypisana brutto wyniosła 14544,46 mln zł wobec 14362,72 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PZU zamierza kupić właściciela kolejki linowej na Kasprowy Wierch

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl