SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

R22 za 6,8 mln euro kupuje pozostałe 14,3 proc. akcji spółki hostingowej H88

Firma R22 zrealizował opcję kupna pozostałych14,3 proc. akcji swojej spółki zależnej H88 zajmującej się działalnością w segmencie hostingu. Wartość transakcji to 6,82 mln euro.

Article

W komunikacie giełdowym R22 podano, że firma wykonała opcję zakupu od TCEE Fund III 30 646 akcji H88. Transakcja zostanie zrealizowana w najbliższy piątek.

Jest to efekt umowy z marca ub.r. dotyczącej wykupu 28,5 proc. akcji H88. Pierwsza transza została zrealizowana w lipcu.

Po przeprowadzeniu obecnej transakcji R22 będzie jedynym właścicielem H88. - Uzyskanie 100 proc. udziałów w segmencie hostingu to nasza najlepsza inwestycja w tym obszarze. Rozwój segmentu na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy pokazuje, że podjęta prawie rok temu decyzja o wykupie funduszu była słuszna. Przy atrakcyjnej wycenie nabywamy udziały w bardzo dynamicznie rozwijającej się firmie hostingowej. Spółce, którą dodatkowo doskonale znamy - przekonuje Jakub Dwernicki, prezes R22.

Firma podkreśla, że dzięki tej transakcji wynik segmentu hostingu będzie w pełni przypadał na jej akcjonariuszy, co pozytywnie wpłynie na możliwość wypłaty dywidendy. Zgodnie z polityką R22 w tym zakresie, spółka chce co roku wypłacać akcjonariuszom minimum 30 proc. skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej.

W 2015 roku segment hostingu R22 zanotował 8 mln zł rocznych przychodów i 2,5 mln zł zysku EBTIDA, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy zakończonych 30 września ub.r. osiągnął już 74 mln zł wpływów i 23,6 mln zł skorygowanego zysku EBITDA.

- Kontynuujemy dynamiczny wzrost skali działalności oraz efektywności, co przekłada się na wzrost przychodów oraz zysków. Segment hostingu ma już nie tylko wiodącą pozycję w Polsce, ale również coraz mocniejszą ekspozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - komentuje Jakub Dwernicki.

R22 kupuje Profitroom

Tydzień temu R22 za 25 mln zł kupiła 29,42 proc. akcji spółki Profitroom, natomiast w połowie czerwca br. ma dokupić za 5 mln zł kolejny pakiet 3,92 akcji. Ponadto w 2024 roku będzie mogła skorzystać z opcji nabycia kolejnych akcji, tak żeby mieć pakiet większościowy.

R22 zyskała też prawo do powołania jednego członka rady nadzorczej Profitroom, a jeśli przejmie pakiet większościowy, będzie mogła wskazać po dwie osoby do zarządu i rady nadzorczej spółki.

Na realizację tej transakcji R22 pozyskała 30 mln zł z kredytu bankowego. W komunikacie giełdowym firma podkreśliła, że inwestycja w Profitroom to „naturalny krok w procesie rozwoju zaangażowania Emitenta w nowoczesne, perspektywiczne i nowatorskie spółki technologiczne, które mogą korzystać z doświadczenia, jak i ze wsparcia ich usługami już świadczonymi przez spółki z grupy Emitenta”.

Profitroom jest dostawcą aplikacji w modelu SaaS (software as a service) dla hoteli i apartamentów, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wzrost wpływów i zysku R22, H88 z przejęciami za granicą

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa R22 zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych w skali roku z 31,03 do 44,44 mln zł oraz zysku netto z 3,7 do 4,87 mln zł. Firma działa w trzech głównych segmentach: telekomunikacji, marketingu internetowego i hostingu.

W tym ostatnim w trzecim kwartale ub.r. miała 20,72 mln zł przychodów i 6,82 mln zł skorygowanego zysku EBITDA, wobec 13,88 mln zł wpływów i 4,5 mln zł skorygowanej EBITDA rok wcześniej. Obsługiwanych klientów hostingowych wynosiła 185 tys., a liczba domen - 317 tys., wobec odpowiednio 178 i 296 tys. w roku finansowym 2018-2019.

W roku obrotowym 2018-2019 grupa R88 rozpoczęła międzynarodową ekspansję - kupiła łącznie sześć spółek hostingowych w Rumunii (ma ok. 25 proc. udziału w tamtejszym rynku, jej spółki obsługują ok. 50 tys. klientów) i chorwacką firmą Avalon, wicelidera tamtejszego rynku z 17 proc. udziału.

- Rozpoczęliśmy działalność na rynku chorwackim oraz rozpoczęliśmy konsolidację dwóch kolejnych rumuńskich spółek, co było wynikiem umów zawartych jeszcze w ubiegłym roku obrotowym. Dziś jesteśmy czołowym graczem na polskim rynku hostingu i domen, wiceliderem rynku chorwackiego oraz zdecydowanym liderem rynku rumuńskiego. Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, którym jest zbudowanie lidera w regionie Europy Środkowo Wschodniej. Pozycję tą chcemy osiągnąć w oparciu o usługi hostingu i sprzedaży domen, wokół których zbudowaliśmy kompletne portfolio usług i narzędzi odpowiadających na potrzeby firm w zakresie obecności w internecie oraz komunikacji z potencjalnymi i obecnymi klientami. Cel ten realizujemy zarówno dzięki dynamicznemu rozwojowi organicznemu, jak i kolejnym akwizycjom - opisał Jakub Dwernicki w raporcie R22 z trzeciego kwartału ub.r.

R22 od końcówki 2017 roku  jest notowana na rynku NewConnect warszawskiej giełdy. W poniedziałek na koniec sesji kurs spółki wynosił 24,10 zł, co dawało kapitalizację w wysokości 341,7 mln zł. Głównymi akcjonariuszami firmy są przewodniczący jej rady nadzorczej Jacek Duch (ma 30,39 proc. kapitału), Jakub Dwernicki (18,23 proc.) i Robert Dwernicki (12,97 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: R22 za 6,8 mln euro kupuje pozostałe 14,3 proc. akcji spółki hostingowej H88

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl