SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Etyki Mediów: materiał „Wiadomości” o projekcie ustawy „Stop pedofilii” to fake news

Rada Etyki Mediów zajęła stanowisko wobec październikowego materiału „Wiadomości” TVP1 o obywatelskim projekcie ustawy „Stop pedofilii”. - Materiał celowo wprowadza w błąd, a politycy opozycji przedstawieni są jako protestujący przeciwko karaniu pedofilii. Wypełnia wymogi definicji „fake news” - brzmi orzeczenie Rady.

Article

Z wnioskiem o zajęcie stanowiska zwróciła się do Rady Etyki Mediów Anna Szczepańska. Rada zbadała wyemitowany w „Wiadomościach” 16 października materiał zatytułowany „Spór o obywatelski projekt „Stop pedofilii” autorstwa Dominika Cierpioła. Projekt popierali posłowie PiS, a z materiału wynikało, że przeciwko są posłowie opozycji. Zgłaszająca zarzuciła, że krótki reportaż „Wiadomości” jest kłamstwem dyskredytującym polityków sprzeciwiających się nowelizacji - ponieważ wypacza przedmiot i intencje ich sprzeciwu.

Rada Etyki Mediów przychyliła się do wątpliwości zgłaszającej. - Wniosek, iż materiał celowo wprowadza widza w błąd, jest w pełni uzasadniony - czytamy w stanowisku, podpisanym przez członka REM, Andrzeja Krajewskiego.

Jako potwierdzenie w dokumencie przytoczony jest fragment materiału, gdy po wypowiedzi jednego z posłów PiS o potrzebie wprowadzenia zakazu propagowania i promowania pedofilii, dziennikarz mówi: - W dokumencie zapisano: „Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Ten sam tekst pokazywany jest na ekranie, lecz brakuje informacji o tym, że tekst nowelizacji zawiera także trzy inne paragrafy, poza przytoczonym. - W tej sytuacji politycy opozycji w istocie przedstawieni są jako protestujący przeciwko karaniu pedofilii. REM podziela zdanie wnioskodawców, że tym materiałem „Wiadomości” TVP naruszyły zasady prawdy, wolności i odpowiedzialności Karty Etycznej Mediów. Materiał „Spór o obywatelski projekt „Stop pedofilii” wypełnia też wymogi definicji „fake news” czyli „nieprawdy zamierzonej przez nadawcę komunikatu”.

Poprosiliśmy o komentarz publiczną telewizję, ale nie ta nie ustosunkowała się do zarzutów stawianych w piśmie przez REM.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,01 mln osób, z czego 2,37 mln w TVP1, a 646,5 tys. w TVP Info.

Celem istnienia Rady Etyki Mediów jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo. Podstawą do ich wydawania są zasady ujęte w Karcie Etycznej Mediów opracowanej w 1995 r. przez członków Konferencji. W czerwcu br. ukonstytuował się nowy skład REM, który opiniował do 2022 roku. Przewodniczącym 13-osobowego składu został Ryszard Bańkowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: materiał „Wiadomości” o projekcie ustawy „Stop pedofilii” to fake news

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Komentarz
Ciekawe gdzie jest dno, które próbuje sięgnąć Olechowski z ekipą. Kiedyś Urban był wzorem tego dna ale teraz jego działania to wyglądaja jak dziecinne zabawy
20 7
odpowiedź
User
Nicko
Dominik Cierpioł. Warto zapamiętać.
17 4
odpowiedź
User
Ja
Ta „rada etyki mediów” to jakaś polityczna hucpa. Widziałem ten materiał. Wszystko w nim zgadza się z faktami
8 32
odpowiedź
User
zibi
A gdzie jest wypowiedź RPM w sprawie ostatniego materiały TVN o Szydło? Tam ich wzrok nie sięga?
7 15
odpowiedź
User
Anna T
Dominik Cierpioł. Warto zapamiętać.


To dobry chłopak jest. Tylko wpadł w złe towarzystwo :)
6 1
odpowiedź