SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: materiał „Wiadomości” o projekcie ustawy „Stop pedofilii” to fake news

Rada Etyki Mediów zajęła stanowisko wobec październikowego materiału „Wiadomości” TVP1 o obywatelskim projekcie ustawy „Stop pedofilii”. - Materiał celowo wprowadza w błąd, a politycy opozycji przedstawieni są jako protestujący przeciwko karaniu pedofilii. Wypełnia wymogi definicji „fake news” - brzmi orzeczenie Rady.

Article

Z wnioskiem o zajęcie stanowiska zwróciła się do Rady Etyki Mediów Anna Szczepańska. Rada zbadała wyemitowany w „Wiadomościach” 16 października materiał zatytułowany „Spór o obywatelski projekt „Stop pedofilii” autorstwa Dominika Cierpioła. Projekt popierali posłowie PiS, a z materiału wynikało, że przeciwko są posłowie opozycji. Zgłaszająca zarzuciła, że krótki reportaż „Wiadomości” jest kłamstwem dyskredytującym polityków sprzeciwiających się nowelizacji - ponieważ wypacza przedmiot i intencje ich sprzeciwu.

Rada Etyki Mediów przychyliła się do wątpliwości zgłaszającej. - Wniosek, iż materiał celowo wprowadza widza w błąd, jest w pełni uzasadniony - czytamy w stanowisku, podpisanym przez członka REM, Andrzeja Krajewskiego.

Jako potwierdzenie w dokumencie przytoczony jest fragment materiału, gdy po wypowiedzi jednego z posłów PiS o potrzebie wprowadzenia zakazu propagowania i promowania pedofilii, dziennikarz mówi: - W dokumencie zapisano: „Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Ten sam tekst pokazywany jest na ekranie, lecz brakuje informacji o tym, że tekst nowelizacji zawiera także trzy inne paragrafy, poza przytoczonym. - W tej sytuacji politycy opozycji w istocie przedstawieni są jako protestujący przeciwko karaniu pedofilii. REM podziela zdanie wnioskodawców, że tym materiałem „Wiadomości” TVP naruszyły zasady prawdy, wolności i odpowiedzialności Karty Etycznej Mediów. Materiał „Spór o obywatelski projekt „Stop pedofilii” wypełnia też wymogi definicji „fake news” czyli „nieprawdy zamierzonej przez nadawcę komunikatu”.

Poprosiliśmy o komentarz publiczną telewizję, ale nie ta nie ustosunkowała się do zarzutów stawianych w piśmie przez REM.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,01 mln osób, z czego 2,37 mln w TVP1, a 646,5 tys. w TVP Info.

Celem istnienia Rady Etyki Mediów jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo. Podstawą do ich wydawania są zasady ujęte w Karcie Etycznej Mediów opracowanej w 1995 r. przez członków Konferencji. W czerwcu br. ukonstytuował się nowy skład REM, który opiniował do 2022 roku. Przewodniczącym 13-osobowego składu został Ryszard Bańkowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: materiał „Wiadomości” o projekcie ustawy „Stop pedofilii” to fake news

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Komentarz
Ciekawe gdzie jest dno, które próbuje sięgnąć Olechowski z ekipą. Kiedyś Urban był wzorem tego dna ale teraz jego działania to wyglądaja jak dziecinne zabawy
odpowiedź
User
Nicko
Dominik Cierpioł. Warto zapamiętać.
odpowiedź
User
Ja
Ta „rada etyki mediów” to jakaś polityczna hucpa. Widziałem ten materiał. Wszystko w nim zgadza się z faktami
odpowiedź