SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: nie pracujcie w "reality shows"

O niebranie udziału w programach typu "reality show" zaapelowała Rada do dziennikarzy

O niebranie udziału w programach typu "reality show", jak np. Big Brother, zaapelowała Rada Etyki Mediów do dziennikarzy, pragnących być w zgodzie z zasadami etycznymi swojego zawodu.

Rada zachęca do nieobsługiwania ponieważ są to, według niej, programy publicznie poniżające godność człowieka, naruszające prywatność, manipulujące w skali masowej publicznością, lansujące brak szacunku dla bliźniego, dobrych obyczajów i reguł fair play.

Przewodnicząca Rady Magdalena Bayer nie przyjmuje do wiadomości argumentu, że odmowa udziału w takim programie może w praktyce oznaczać dla dziennikarza utratę pracy. Dziennikarz - jak każdy człowiek - czasem musi odmówić. Przy wyborach moralnych zawsze się ryzykuje - uważa.

Rada Etyki Mediów nie ma monopolu na dyskutowanie o etyce - tak apel REM skomentował Andrzej Sołtysik, rzecznik telewizji TVN i jednocześnie jeden z prowadzących program "Big Brother". Według niego takie stanowisko pachnie cenzurą czasów ancient regime'u, kiedy to dziennikarzy przywoływano do porządku różnego rodzaju rozporządzeniami.

Sołtysik nie uważa, by udział w "reality shows" uwłaczał zasadom etycznym obowiązującym dziennikarzy. Wręcz przeciwnie, jestem bardzo dumny z tego, że obsługuję program Big Brother - powiedział.

2002-04-09

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl