SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych zażąda od TVP danych o wydatkach

Na wtorek 23 kwietnia zapowiedziano posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że członkowie RMN mają wezwać media publiczne do przedstawienia wydatków na obsługę prawną od 19 grudnia 2023 roku. 

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w Sejmie Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w Sejmie

Z zawiadomienia o posiedzeniu wynika, że przedmiotem obrad będzie „projekt wystąpienia Rady Mediów Narodowych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. w sprawie udzielenia informacji o kosztach poniesionych na zewnętrzną obsługę prawną w okresie od 19 grudnia 2023 roku do 23 kwietnia 2024 roku”.

Zdominowana przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości RMN chce poznać kwoty jakie zostały wypłacone w tym okresie kancelariom prawnym i umowy z nimi. – Bardzo trudno powiedzieć czy Rada Mediów Narodowych ma do tego uprawnienia. Wydaje mi się, że prosić może. W trybie dostępu do informacji publicznej można o to wystąpić. Wydaje mi się, że są to umowy objęte tajemnicą handlową – ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zasiadający w RMN Marek Rutka.

Likwidatorzy mają utrudniać pracę nominatom RMN

Rada zamierza też wystąpić do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza w związku z sytuacją w spółce Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Bydgoszczy Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Wskazani przez RMN członkowie rady nadzorczej stacji twierdzą bowiem, że likwidator uniemożliwia im sprawowanie obowiązków.

Choć faktyczną władzę w mediach publicznych mają likwidatorzy wskazani przez obecną władzę, Rada Mediów Narodowych nie rezygnuje z obsadzania stanowisk. 26 grudnia wyznaczyła na nowego prezesa Telewizji Polskiej Michała Adamczyka. Kilka tygodni później wybrała na członka zarządu Tomasza Owsińskiego, który zastąpił w 2023 roku Samuela Pereirę na stanowisku szefa portalu tvp.info. W lutym wybrano też członków rad nadzorczych Polskiego Radia, Radia Olsztyn i Radia PiK. Pod koniec marca powołano Jolantę Kuligowską-Roszak w skład rady nadzorczej Radia Szczecin. Do niedawna była ona prezesem Radia Pomorza i Kujaw.

Koalicja Obywatelska bojkotuje RMN?

RMN planuje także pismo do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Powodem jest nieobsadzanie przez Koalicję Obywatelską miejsc w radach programowych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Po tym jak Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy została wiceministrą kultury, jej klub parlamentarny wskazał następcę w radzie programowej TVP. Koalicja Obywatelska nie zdecydowała się na podobny ruch po śmierci Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Największe ugrupowanie koalicji rządzącej bojkotuje bowiem Radę Mediów Narodowych.

Z naszych informacji wynika, że w piśmie do Marszałka Sejmu RMN chce zaproponować, żeby stanowisko objął przedstawiciel innego klubu parlamentarnego. Na przykład jednego z klubów Trzeciej Drogi. Działają: Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga i Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga.

W skład RMN wchodzą związani z PiS przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka, Piotr Babinetz, a także byli posłowie Lewicy Marek Rutka i Robert Kwiatkowski. Prezydent Andrzej Duda nie zdecydował się na powołanie do tego gremium przedstawiciela Platformy Obywatelskiej Pawła Olszewskiego.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych zażąda od TVP danych o wydatkach

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koń by się uśmiał
Taki paradoks Cz abanski wraz z nieudolną zarządczo bylą prezeską Agnese K amińską zrujnowali Polskie Radio - tajemnicą poliszynela są gigantyczne wydatki prezeski na doradztwo specjalistów od zarządzania albo zatrudnienie wspólnika konkubenta na dyrektorskiej posadzie🙃
odpowiedź
User
Lu
Żądać to se może towarzysz PZPR.
odpowiedź
User
Piotr
Niestety ale pod względem prawnym to pan przewodniczący nigdy nie grzeszył błyskotliwością - notoryczne nieprawidłowości w RMN. W tandemie z błyskawicą intelektu posłanką Lichocką sporo już osiągnęli kompromitacji, oby tak dalej. Kiedy niekonstytucyjna RMN zostanie odwołana? Tym bardziej, że jej przewodniczący jest współwłaścicielem TV Republika i działa na szkodę mediów publicznych.
odpowiedź