SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Posiedzenie RMN odroczone. Bez decyzji w sprawie statutów TVP, Polskiego Radia i PAP

Tadeusz Deszkiewicz dalej będzie kierował Radiem Dla Ciebie, a Jolanta Kuligowska-Roszak Radiem Pomorza i Kujaw. Decyzje zapadły podczas wtorkowego posiedzenia Rady Mediów Narodowych. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl RMN nie podjęła na razie decyzji w sprawie nowych statutów TVP, Polskiego Radia i PAP. Przerwa w posiedzeniu potrwa tydzień.

Przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk opowiedzieli się za proponowanymi przez tego pierwszego kandydaturami do władz w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia. Przeciwko byli Juliusz Braun i Robert Kwiatkowski, opozycyjni członkowie Rady Mediów Narodowych.

Deszkiewicz dalej będzie więc kierował Radiem Dla Ciebie, a Kuligowska-Roszak Radiem Pomorza i Kujaw. W radzie nadzorczej adresowanej do mieszkańców województwa mazowieckiego stacji zasiądą z kolei Marek Kieszczyński, Marek Pietrzak i Jakub Roszkowski.

Brak decyzji w sprawie nowych statutów mediów publicznych

Podczas wtorkowego posiedzenia RMN miała się też zająć propozycjami zmian w statutach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Decyzje w tej sprawie jednak nie zapadły. - Na prośbę Przewodniczącego Rady uprzejmie przypominam, że przerwa w obradach została ogłoszona do 15 czerwca (środa) do godz. 17.00. Uwagi do treści statutów spółek: TVP, PR i PAP proszę nadsyłać do 13 czerwca (poniedziałek) do godz. 12.00 - poinformowało Biuro Rady Mediów Narodowych.

- Rada Mediów Narodowych w wielkim pośpiechu uchwaliła propozycje zmian statutów, aby dostosować je do aktualnej sytuacji prawnej. Powołany został pokątnie jakiś zespół prawny, który pracował przez półtora roku. Teraz przesłali poprawki do poprawek  zmian w statucie. Czabański chciał je przyjąć z rozbiegu. Ja to oprotestowałem, bo zwróciłem uwagę, że tam są rzeczy, których Rada Mediów Narodowych nie powinna akceptować, bo ograniczają kompetencje Rady. Na przykład ustawa mówi, że Rada Mediów Narodowych ma prawo wglądu do dokumentów spółki, tak jak rada nadzorcza. Oni zaproponowali, że zarząd udostępnia dokumenty uwzględniając przepisy o ochronie danych osobowych. Mnie to już nie dotyczy, bo kadencja RMN się kończy, ale uważam, że nie należy ograniczać kompetencji Rady Mediów Narodowych. Czabański powiedział, że nie jesteśmy przygotowani, żeby głosować, więc odroczono posiedzenie do przyszłego tygodnia – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, zasiadający w RMN.

Bez większych zmian w Polskim Radiu

Podczas poprzednich posiedzeń RMN wybierała na kolejne kadencje prezesów rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i większość członków rad nadzorczych. Tak stało się w przypadku Radia Kielce, Radia Rzeszów, Radia Zachód, Radia Lublin i Radia Katowice. Do zmian doszło natomiast w Radiu Białystok. RMN wybrała Mirosława Bielawskiego na stanowisku prezesa stacji. Dotychczas był on dyrektorem programowym stacji. Trafił do rozgłośni po tym, jak w wyborach samorządowych stracił fotel burmistrza Wasilkowa. Zastąpił Wojciecha Straszyńskiego, który zarządzał rozgłośnią od marca 2016 roku.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Rada Mediów Narodowych wybrała Agnieszkę Kamińską na prezesa Polskiego Radia. Była jedyną kandydatką na to stanowisko. Kamińska pełni rolę jednoosobowego zarządu od stycznia 2020 roku. Podczas posiedzenia Kamińska miała chwalić się sukcesami. - Nie są mi znane sukcesy pani prezes Agnieszki Kamińskiej. Polskie Radio jest w zapaści, a jedną z osób, które są temu winne jest właśnie pani prezes. To zła wiadomość dla słuchaczy Polskiego Radia. Dziś RMN wzięła na siebie winę za fatalne wyniki w Polskim Radiu - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia Marek Suski, zarazem wiceszef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Z badania Radio Track wynika, że w Warszawie Radio Dla Ciebie miało 1,9 proc. udziału w rynku od listopada ub.r. do kwietnia br. Polskie Radio PiK (Pomorza i Kujaw) w tym samym okresie w Bydgoszczy miało 5,5 proc. udziału w rynku.

Dołącz do dyskusji: Posiedzenie RMN odroczone. Bez decyzji w sprawie statutów TVP, Polskiego Radia i PAP

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzyś demolka
Słowo klucz: pokątnie, jakiś zespół prawny, poprawki do poprawek, na szybko, w rozbiegu, na szkodę. Najlepsze, że przewodniczący chciał uchwalić coś czego nie czytał skoro nie zorientował się, że naniesione zmiany są nieaktualne, ograniczają RMN i szkodzą. Kurtyna.
odpowiedź
User
Agnieszka
Towarzysz Krzysztof jak wino, z wiekiem coraz mądrzejszy, a każda jego decyzja przybliża upadek Polskiego Radia.
odpowiedź
User
Michał
Główny autor porażki i upadku Polskiego Radia - instytucji z ogromną, ponad 100-letnią, piękną tradycją, żal patrzeć jak to wszystko upada i gnije.
odpowiedź