SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych na najbliższym posiedzeniu nie wybierze prezesa Polskiego Radia

Rada Mediów Narodowych - która zajmuje się powoływaniem, odwoływaniem i opiniowaniem zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych - zbierze się ponownie 26 września br. Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl, w porządku obrad nie ma jednak informacji o wyborze prezesa Polskiego Radia. Obecnie spółka zarządzana jest przez p.o. Andrzeja Rogoyskiego, oddelegowanego z rady nadzorczej PR.

Krzysztof Czabański, fot. Polskie RadioArticle

Na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, które odbyło się pod koniec sierpnia br. przeanalizowano uchwałę o zawieszeniu Jacka Sobali, przyjętą 6 sierpnia przez radę nadzorczą Polskiego Radia i ostatecznie zdecydowano o jego odwołaniu. Natomiast uchwalono, że zarząd Polskiego Radia będzie nadal działał w tymczasowym składzie: Andrzej Rogoyski, przewodniczący Rady Nadzorczej PR został oddelegowany do sprawowania funkcji prezesa zarządu, a członkiem zarządu pozostaje Mariusz Staniszewski.

Natomiast jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl, w porządku obrad najbliższego posiedzenia, które ma się odbyć 26 września br., nie ma punktu o powołaniu prezesa Polskiego Radia - wnioskować więc można, że w najbliższym czasie nie będzie zmian na stanowisku szefa publicznej rozgłośni (choć RMN zdarzało się podejmować decyzje ad hoc – tak było przykładowo z odwołaniem prezesa Jacka Kurskiego w 2016 roku, kiedy Rada najpierw zagłosowała za jego odwołaniem, po czym kilka godzin później zdecydowała o pozostawieniu go na stanowisku do października 2016).

Wniosek o ogłoszenie konkursu na stanowisko prezesa

Jak wynika z naszych informacji, Juliusz Braun - członek RMN i były prezes TVP złożył już wniosek w sprawie uzupełniania porządku obrad. Chodzi jednak nie o sam wybór prezesa, a o wyjaśnienie, jak będzie w przyszłości powołany. Brun chce, aby ustalono zasady przeprowadzenia konkursu i procedury wyboru osoby na to stanowisko. Wniosek w tej sprawie wpłynął już do przewodniczącego RMN, Krzysztofa Czabańskiego.

Jak powiedział Czabański w rozmowie z nami „wniosek zostanie przedstawiony na początku posiedzenia i Rada zdecyduje, czy chce poszerzyć porządek obrad”. Natomiast według przewodniczącego, „konkurs nie jest potrzebny, a wystarczy jedynie mechanizm zgłaszania kandydatur przez członków Rady i to byłoby to coś w rodzaju konkursu ofert”.

Do tej pory zarówno prezesi Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, jak i Polskiej Agencji Prasowej byli wyłaniani w drodze konkursu - składali oni swoje kandydatury i byli następnie przesłuchiwani na posiedzeniu Rady, zwykle przedstawiali swoją wizję kierowania spółką mediów publicznych.

W porządku obrad problemy Polskiej Agencji Prasowej

Jak wynika z naszych informacji, w porządku obrad RMN na najbliższym posiedzeniu zaplanowano także „rozmowę z zarządem PAP na temat jej problemów”. Krzysztof Czabański na pytanie, jakie według niego problemy ma PAP, odpowiedział, że „generalnie wydaje się mu, że nie ma problemów poza finansami, ale to problem wszystkich mediów publicznych”. Spotkanie z prezesem Agencji Wojciechem Surmaczem i członkiem zarządu Tomaszem Przybkiem ma mieć natomiast funkcję kontrolną, ponieważ od czasu ich powołania w styczniu br. RMN nie rozmawiała z nimi na temat „realizacji ich wizji”.

Dodał także, że „są pewne propozycje z włączeniem do PAP innej spółki i zapewne o tym również będą rozmawiać, bo to oznacza wzmocnienie finansowe i pewną stabilizację, możliwość inwestycji”. Zarząd agencji ma opowiedzieć w jakiej fazie znajduje się obecnie realizacja tego projektu - który według Czabańskiego - „może być elementem kapitałowego wzmocnienia PAP-u”.

Chodzi o przejęcie przez PAP Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, o czym pisaliśmy w połowie sierpnia br. Planowane połączenie będzie polegało na przeniesieniu całego majątku spółki do Polskiej Agencji Prasowej. Transakcja ma nastąpić na zasadzie podwyższenia kapitału spółki przejmującej (to jest PAP – przyp.red.) o 22 mln zł, czyli do 52,7 mln zł - poprzez emisję 2,2 mln nieuprzywilejowanych akcji o wartości 10 zł każda.

Wybór prezesa Radia Poznań

Kolejna sprawa, którą zajmie się RMN to wakat na stanowisku prezesa Radia Poznań. Po odejściu dotychczasowego prezesa regionalnej rozgłośni Filipa Rdesińskiego (został prezesem Polskiej Fundacji Narodowej) nie wybrano nowego szefa radia. Tymczasowo tę funkcję pełni prokurent poznańskiego oddziału – Witold Gładkij. Wyborem nowego szefa ma zająć się RMN w środę. Krzysztof Czabański nie chce jednak zdradzać, czyje kandydatury wpłynęły już do Rady - kandydaci mogą przesyłać swoje CV sami lub członkowie Rady mogą przedstawić swoje propozycje.

- Dopóki kandydatury nie są zgłoszone przez członków Rady, to nie będziemy tego podawać do wiadomości mediów – podsumowuje przewodniczący.

Z wcześniejszych informacji podawanych przez poznańską „Wyborczą”, giełda nazwisk do prezesury w poznańskim oddziale publicznej rozgłośni jest krótka i liczy pięć osób. Pierwsza z nich to wspomniany Witold Gładkij – prokurent radia i obecnie p.o. prezesa. Ponadto na liście kandydatów ma być także Piotr Bernatowicz - obecnie publicysta Radia Poznań oraz lokalnej TVP, Przemysław Terlecki - szef firmy PR-owej, a niegdyś dziennikarz Radia Merkury i szef programu informacyjnego TVP „Teleskop”, a także Jolanta Hajdasz - wicenaczelna „Przewodnika Katolickiego”, była dyrektor TVP (typowana również na prezesa PAP po rezygnacji ze stanowiska Artura Dmochowskiego, ostatecznie zrezygnowała jednak z kandydatury). Ostatnim, potencjalnym kandydatem, wskazywanym na stojącego w kolejce do prezesury ma być Maciej Mazurek – były dziennikarz TVP Poznań.

Uzupełnienie składu rad programowych

Ponadto RMN zajmie się uzupełnieniem składu rady programowej Radia Gdańsk oraz Radia PiK w Bydgoszczy. Skupi się także na wniosku Telewizji Polskiej, który dotyczy określenia minimalnego udziału audycji tworzonych przez Oddziały Terenowe TVP w programach ogólnokrajowych w 2019 roku.

Rada Mediów Narodowych powołuje rady programowe spółek mediów publicznych. Spośród 15 członków, dziesięciu wskazują ugrupowania parlamentarne, pięciu wybiera Rada Mediów Narodowych spośród propozycji nadesłanych przez organizacje działające w sferze mediów i kultury. Ich kadencje rad trwają cztery lata.

Od 2016 roku w składzie RMN zasiada oprócz Krzysztofa Czabańskiego również Joanna Lichocka (z ramienia PiS), Elżbieta Kruk (PiS), Juliusz Braun (PO) oraz Grzegorz Podżorny (z Kukiz’15).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych na najbliższym posiedzeniu nie wybierze prezesa Polskiego Radia

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Babcia Władzia
Słuszna decyzja,prezes PR jest na Nowogrodzkiej nie ma więc potrzeby wyboru kolejnej marionetki.
odpowiedź
User
romek
Mec. Rogoyski na prezesa. Po co szczęścia szukać daleko, jak jest tak bardzo blisko...siedzi w pokoju prezesa Radia...hi, hi...
odpowiedź
User
Piotr
To ciało powinno się nazywać Rada Mediów Sparaliżowanych, zaś tow. Czabański jest głównym paralizatorem...
odpowiedź
User
Płatnik abonamentu
Mec. Rogoyski na prezesa. Po co szczęścia szukać daleko, jak jest tak bardzo blisko...siedzi w pokoju prezesa Radia...hi, hi...
W rzeczywistości prezesem radia jest tow. Czabański. Uczestniczy w każdym posiedzeniu zarządu, każdej radzie programowej, wpływa na ramówki wszystkich programów... takie permanentne sterowanie w stylu Kaczyńskiego, z drugiego rzędu i bez ponoszenia odpowiedzialności.
Kukiełka Stanisławczyk - Żyła robiła co kazał, Sobala próbował samodzielnie podejmować decyzje, to go pogonił, wszak musi bronić interesu grupy, która za nim stoi.
odpowiedź
User
Tomasz Wybranowski
Hasłem „konkurs nie jest potrzebny, a wystarczy jedynie mechanizm zgłaszania kandydatur przez członków Rady i to byłoby to coś w rodzaju konkursu ofert”, pan ex -minister , przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański napluł w twarz mnie i osobom, które trafiły do finału konkursu na fotel prezesa Polskiego Radia w 2017 roku.
odpowiedź