SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Mediów Narodowych powołała radę nadzorczą PAP. „Widzę pewne niebezpieczeństwo”

Rada Mediów Narodowych powołała na kolejną kadencję członków rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Zasiadający w RMN Marek Rutka nie wyklucza, że praca gremium będzie utrudniona.  – Rada nadzorcza może funkcjonować po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy, czyli ministra – zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

 

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w Sejmie Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w Sejmie

W skład rady nadzorczej PAP nadal mają wchodzić: Tomasz Giżyński, Paweł Wojciech Kwieciński i Tomasz Laskus. Kwieciński był w ostatnich latach prokurentem i dyrektorem biura programowego Polskiego Radia. Laskus to z kolei dyrektor biura ministra kultury i dziedzictwa narodowego z czasów, kiedy resortem kierował Piotr Gliński. Giżyński dotychczas uczestniczył w posiedzeniach Rady Mediów Narodowych jako radca prawny.  

- Dzisiaj inny mecenas nas obsługiwał. Na co dzień mecenas Tomasz Giżyński jest radcą prawnym Rady Mediów Narodowych. Spytałem czy wobec postawienia spółki w stan likwidacji nie ma przeszkód prawnych do powołania rady nadzorczej. Mecenas powiedział, że nie ma takich przeszkód i likwidacja dotyczy tylko zarządu – relacjonuje Rutka.

Krzysztof Czabański chce, żeby rady nadzorcze wykonywały obowiązki

W ocenie reprezentanta Lewicy w RMN, obecny minister kultury może nie zaakceptować rady nadzorczej. – Ja nie widzę realnych możliwości funkcjonowania tej rady nadzorczej. Nie chcę się wypowiadać za ministra, ale widzę tu pewne niebezpieczeństwo, że ta rada może nie zostać zaakceptowana przez właściciela – mówi Rutka.

Podczas posiedzenia RMN wybrano też nowego członka rady programowej Radia Dla Ciebie. Po rezygnacji jednego z członków głosami przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Mediów Narodowych wybrano Mateusza Glinowieckiego, którego wcześniej powołano także do rady programowej TVP3 Warszawa. Podczas posiedzenia odnotowano fakt, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie odpowiedział na pismo dotyczące wakatów w radach programowych w mediach publicznych. Kandydatur do nich nie zgłasza klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. RMN proponowała, żeby wakaty uzupełniły inne kluby.

Tydzień temu przewodniczący Rady Mediów Narodowych wziął udział w spotkaniu z szefami rad nadzorczych spółek mediów publicznych. - Omówiono bezprawne działania rządu wobec spółek mediów publicznych, zagrożenia z tego wynikające dla państwa polskiego oraz obowiązki, jakie spoczywają na radach nadzorczych – mówił Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański.

Czy rady nadzorcze będą dalej próbowały wykonywać pracę? - Są do tego zobowiązane artykułami KSH (przyp. red. Kodeksu Spółek Handlowych). Proszę też pamiętać, że postawienie w stan likwidacji w niczym nie narusza kompetencji i odpowiedzialności rad nadzorczych – odpowiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Choć sądy wpisały likwidatorów do Krajowego Rejestru Sądowego, to przewodniczący Czabański nie widzi możliwości dialogu. - Spółki mediów publicznych nie mogą być zlikwidowane. Wynika to wprost z obowiązujących ustaw, a także z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Tak zwani likwidatorzy są w spółkach nielegalnie i nie są dla RMN partnerami do jakichkolwiek rozmów – przekonywał szef RMN.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych powołała radę nadzorczą PAP. „Widzę pewne niebezpieczeństwo”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nickt
a kto będzie kontrolował tych co powołali tę radę ktora ma pełno za uszami
7 3
odpowiedź
User
PAP
Brawo Przewodniczący Czabański. Obecna PAP, to agencja całkowicie podporządkowana interesom putinowskiej narracji zarówno serwis krajowy, jak i zagraniczny. Reset z ruskimi idzie pełna parą.
12 11
odpowiedź
User
Gość X
Nie ma racji bytu dziś RMN.
12 2
odpowiedź