SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powstanie Rada Metodologiczna ds. RPD przy projekcie Telemetria Polska

W ramach prac nad projektem nowych badań mediów, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz eksperci Telemetrii Polska proponują utworzenie Rady Metodologicznej do spraw RPD, składającej się z operatorów platform telewizyjnych.

Michał Wigurski - szef Telemetria Polska Article

W środę, w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się spotkanie z przedstawicielami operatorów platform telewizyjnych. Jego celem była dyskusja nad utworzeniem Rady Metodologicznej przy projekcie Telemetria Polska - pracuje on od kwietnia 2018 roku nad nowym, jednoźródłowym badaniem mediów, obejmującym radio, internet i telewizję.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój przedstawiała postępy w pracach badawczo-rozwojowych nad jednoźródłowym badaniem mediów oraz ogłosiła uruchomienie pierwszych pomiarów. Poinformowała także, że ma dostęp do około 4,8 miliona zanonimizowanych danych ze ścieżki zwrotnej RPD (return path data). Pokazano również, jak dane spływają z dekoderów w systemie analizy online. Umowę podpisano także z KIKE, rozmowy w tej sprawie mają trwać również z innymi izbami. Spośród operatorów nawiązano współpracę z firmą UPC oraz z Emitelem, operatorem cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce.

Wczoraj zaprezentowano operatorom jak działa wspomniany panel RPD. Postanowiono też, aby powołać Radę Metodologiczną do spraw RPD. Wkrótce ma zostać opracowany regulamin działań, który będzie dotyczyć zasad współpracy pomiędzy podmiotami.

- Spotkanie przebiegło bardzo sprawnie, w atmosferze partnerstwa oraz wzajemnego zrozumienia potrzeb i oczekiwań. Ustalono dalsze kroki i dalszy harmonogram działania. Operatorzy zgodzili się, że rada to właściwe miejsce żeby mieć wpływ na kształt projektu oraz odpowiednie ciało do wypracowywania konkretnych decyzji. Zdecydowali również, że regulamin można dopracowywać równolegle. Podeślą więc swoje uwagi, które zostaną niezwłocznie do niego wprowadzone. Rada Metodologiczna powinna powstać w perspektywie pojedynczych tygodni a większość w niej będą mieli przedstawiciele rynku. Kolejne spotkanie będzie na początku października - informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Wigurski, dyrektor projektu Telemetria Polska.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele związków i organizacji branżowych: Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Związek Telewizji Kablowych, Mediakom - Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji - zrzeszających wszystkich operatorów platform kablowych i satelitarnych w Polsce, a także indywidualni operatorzy współpracujący przy projekcie Telemetria Polska.

- Pozytywnie oceniam pomysł stworzenia Rady Metodologicznej. Mediakom wyraził chęć przyłączenia się do tego projektu. Widzimy w nim korzyść, jeżeli uda się doprowadzić do wypracowania neutralnego, niezależnego modelu pomiaru badania oglądalności, to na tej podstawie jako operatorzy będziemy mogli dopasowywać swoją ofertę – komentuje dla nas Ryszard Młynarczyk, członek zarządu Mediakomu.

Dodaje, że rada ekspercka ma pomóc w dopracowaniu projekt pomiaru RPD i „będzie stanowić ciało doradcze, które ma za zadanie czuwać, aby działanie to było przejrzyste i uczciwe”.

Pomiar w oparciu o 400 urządzeń

W ramach projektu Telemetria Polska przeprowadzono do tej pory 5,8 mln obserwacji, które łącznie zajęły 1174 godziny testów. W dotychczasowym badaniu sprawdzono 26 urządzeń od sześciu dostawców dekoderów (to 80 proc. dostępnych na rynku urządzeń).

Uruchomiono również jednoźródłowy pomiar mediów - na razie w oparciu o ponad 400 urządzeń. W trybie online - stacjonarnie i mobilnie zbierają one dane jedno źródłowo na temat korzystania przez widzów, słuchaczy oraz użytkowników z telewizji, radia i internetu. Panel ma być rozbudowywany o kolejnych uczestników badania.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Wyniki mediów publicznych w 2018 roku

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 4 proc. do 52,56 mln zł oraz 3,65 mln zł straty netto (wobec 2,04 mln zł straty rok wcześniej). Zmalały przychody ze sprzedaży serwisów ogólnoinformacyjnych i ekonomicznych oraz Centrum Prasowego, a wzrosły z PAP Foto, obsługi medialnej i wynajmu. Na koniec ub.r. firma zatrudniała 401 osób.

Wyniki głównych mediów komercyjnych w 2018 roku

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

W ub.r. TVN osiągnął wzrost wpływów sprzedażowych o 8,6 proc. do 1,97 mld zł, a przychody z emisji reklam zwiększyły się o 9,7 proc. do 1,42 mld zł. Nadawca zanotował 157,5 mln zł straty netto, głównie wskutek 394,7 mln zł odpisu dot. wartości udziałów w platformie nc+. Na koniec roku zatrudniał 1 514 pracowników.

W ub.r. Grupa RMF zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 7,8 proc. do 288,22 mln zł oraz 147,16 mln zł zysku netto (wobec 133,29 mln zł rok wcześniej). Firma zatrudniała 292 pracowników.

W ub.r. grupa kapitałowa Eurozet (należą do niej m.in. rozgłośnie Radio ZET, Radio ZET Chilli, Meloradio, Radio Plus i Antyradio) zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto. W przypadku samej spółki Eurozet wpływy i zysk nieco zmalały.

Spółka Radio Eska, która jest nadawcą 42 rozgłośni radiowych pod tą nazwą zamknęła 2018 rok przychodami netto w kwocie 32,33 mln zł i zyskiem netto w wysokości 8,51 mln zł. Spadły wpływy ze sprzedaży reklam, ale udało się to zrekompensować wpływami ze sprzedaży praw autorskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstanie Rada Metodologiczna ds. RPD przy projekcie Telemetria Polska

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Badacz
Jeszcze więcej rad, jeszcze więcej ciał nam potrzeba do ......budowy telemetrii. Wnioskuję o nowy plan pięcioletni!
9 1
odpowiedź
User
Karol
W radzie będą Hołecka, Karnowski i Sakiewicz. A przewodniczącym zostanie tow. Czabański. A szablony do prezentowania jedynych, słusznych wyników dostarczy prezes Kurski.
5 3
odpowiedź
User
mon
Ekstra! Kolejna rada i kolejne pieniądze w odpowiednich kieszeniach. A bezwartościowe programy nadal królują w Polskim Radiu i TVP.
5 0
odpowiedź