SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada programowa TVP ma spotkać się z zarządem, by apelować o wycofanie Eurowizji Junior

Radzie programowej TVP ma nie podobać się współpraca publicznego nadawcy przy organizacji Eurowizji Junior. W tej sprawie wystosowano pismo do zarządu, członkowie rady chcą też spotkać się z Jackiem Kurskim i Mateuszem Matyszkowiczem.

Article

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2020 mimo pandemii COVID-19 odbędzie się zgodnie z planem. Wydarzenie będzie transmitowane z Warszawy na żywo 29 listopada, ale wszyscy młodzi artyści wystąpią na scenie w swoich ojczystych krajach.

Tegoroczna, 18. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji Juniorów będzie gościć 13 nastoletnich artystów z takich krajów jak: Armenia, Białoruś, Francja, Gruzja, Kazachstan, Malta, Holandia, Rosja, Serbia, Hiszpania, Ukraina oraz  Polska, która będzie ponownie gospodarzem show. Po raz pierwszy do konkursu dołączą Niemcy. Wydarzenie, wraz z Europejską Unią Nadawców (EBU) drugi rok z rzędu organizuje Telewizja Polska, dzięki najpierw wygranej Roksany Węgiel, a następnie Wiki Gabor.

Rada programowa krytycznie o Eurowizji Junior

Inicjatywa ma nie podobać się radzie programowej Telewizji Polskiej, która pod koniec sierpnia miała przyjąć krytyczną uchwałę w tej sprawie. Jak podał portal Gazeta.pl, zgłoszono w niej sprzeciw „wobec kontynuowania przez TVP współpracy przy organizacji konkursu".

Według członków konkurs ma być niezgodny z zasadami określonymi w ustawie o radiofonii i telewizji, a konkretnie z artykułem 18., który mówi m.in. o tym, że „zabronione jest rozpowszechnianie audycji lub innych przekazów zagrażających fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich, w szczególności zawierających treści pornograficzne lub w sposób nieuzasadniony eksponujących przemoc”.

Z uchwały cytowanej przez portal wynika m.in., że członkowie rady zwrócili uwagę na fakt, że „ochrona ta nie powinna się sprowadzać wyłącznie do ograniczenia emisji treści, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i moralny dzieci i młodzieży, ale również powinna uwzględniać wpływ, jaki mają te programy na dzieci, które biorą w nich udział. Rada Programowa zwraca się o stworzenie przez Telewizję Polską S.A. własnej audycji promującej aktywność artystyczną dzieci i młodzieży w sposób zgodny z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji”.

Prezydium rady miałoby się spotkać z zarządem TVP, by przedyskutować kwestię organizacji Eurowizji Junior.

TVP: Ogromna szansa do rozpoczęcia kariery

Na naszą prośbę o komentarz Telewizja Polska przesłała nam swoje oświadczenie.

"Telewizja Polska S.A. informuje, że Międzynarodowy Konkurs Piosenki Eurowizji Junior, współorganizowany przez TVP S.A. oraz Europejską Unię Nadawców (EBU) odbywa się w zgodzie z zasadami wyrażonymi w dokumencie Junior Eurovision Code of Ethics. Naczelną zasadą jego organizacji jest promowanie kreatywnego rozwoju i dobra dzieci. Dla większości młodych uczestników jest on ponadto ogromną szansą do rozpoczęcia kariery wokalnej" - czytamy w oświadczeniu.

Dalej nadawca uzasadnia, że "zgodnie z wyrażonymi w nim regułami dla małoletnich uczestników stwarza się i utrzymuje bezpieczne i moralnie odpowiednie środowisko oraz podejmuje wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiec brakowi komfortu dzieci ze względu na poziom ich umiejętności. Uczestników konkursu zachęca się do kreatywności, przyjaźni i wymiany doświadczeń kulturowych. Impreza odbywa się w duchu rozwijania wspólnoty, a aspekt rywalizacji jest zasadniczo ograniczany" - dodaje TVP.

Według TVP "jako organizator poprzedniej i obecnej edycji konkursu wypełniła ona wszystkie wymienione w Kodeksie zalecenia o czym świadczy sukces organizacyjny, pozytywne recenzje krajowych i zagranicznych mediów oraz ogromna frekwencja wśród widzów". - Realizując zbiór powyższych zasad oraz przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, ze szczególnym uwzględnieniem jej art. 18, TVP zapewniła emisję widowiska odpowiedniego dla wszystkich dedykowanych grup wiekowych wśród widzów i uczestników Konkursu - stwierdza nadawca w komunikacie nadesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Jednocześnie informuje, że "dalsze informacje dotyczące stanowiska rady programowej zostaną przekazane po zaplanowanym spotkaniu rady z zarządem TVP".

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada programowa TVP ma spotkać się z zarządem, by apelować o wycofanie Eurowizji Junior

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
patry
nie wiem kto wpada na takie durne pomysły, jak można zrezygnować z prestiżowej imprezy która nas promuje praktycznie w całej Europie i na świecie?
3 0
odpowiedź