SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada programowa TVP przeciwna likwidacji spółek mediów publicznych. Dwie osoby ze zdaniem odrębnym

- Rada Programowa TVP S.A. stanowczo sprzeciwia się likwidacji spółek mediów publicznych - napisała Rada w uchwale przyjętej przez ośmiu posłów PiS, podkreślając, że „wyłączenie sygnału telewizyjnego przywodzi na myśl najczarniejsze wspomnienia z okresu stanu wojennego”. Z kolei dwaj opozycji członkowie rady zgłosili zdanie odrębne. Ich zdaniem działania podejmowane przez ministra kultury zmierzają wręcz do naprawy TVP. 

- W dniu 20 grudnia 2023 r. o godz. 11.18 miało miejsce wyłączenie sygnałów telewizyjnych TVP 3, TVP Info i TVP World. Nastąpił w ten sposób bezprawny atak na media publiczne, poprzedzony zmianą zarządów spółek wbrew zapisom stosownych ustaw. Wraz z nielegalnym wyłączeniem na terenie całego kraju sygnału nadawczego programów TVP 3, TVP Info, TVP World, zdjęciem z anteny programów informacyjnych, polskie społeczeństwo stało się niemym świadkiem przewrotu w mediach publicznych. Docierające informacje o budowaniu przez rząd Donalda Tuska „nowego ładu medialnego" wyłącznie na podstawie uchwały Sejmu RP z dnia 19 grudnia 2023 r. świadczą o rażącym naruszaniu dotychczasowych przepisów regulujących prawo medialne i budzą głęboki niepokój Polek i Polaków - czytamy w stanowisku Rady.

- Wyłączenie sygnału telewizyjnego przywodzi na myśl najczarniejsze wspomnienia z okresu stanu wojennego, kiedy 13 grudnia 1981 r. - dotychczas jedyny raz historii Polski - został wyłączony sygnał telewizyjny. Dzisiaj, po 42 latach, ponownie mamy do czynienia z bezprawnym zamachem na media. Takie działania rządu przybliżają nas bardziej do reżimu Europy Wschodniej niż do krajów Zachodu Europy i są drogą w kierunku dyktatury - dodano w stanowisku. 

Rada pisze, że „działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, wbrew literalnemu brzmieniu przepisów zawartych w art. 27 i art. 28 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji Radzie Mediów Narodowych dotyczących powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji, są rażącym przekroczeniem uprawnień i pogwałceniem zasad obowiązujących w demokratycznym państwie prawa”

- Rada Programowa TVP S.A. stanowczo sprzeciwia się likwidacji spółek mediów publicznych. Takie decyzje jednoznacznie wskazują na brak odpowiedzialności i profesjonalizmu. Są działaniem na szkodę spółek, niszczeniem ich pozycji rynkowej i w sposób bezpośredni godzą w bezpieczeństwo Polski i Polaków! Rada Programowa TVP S.A. potępia wszelkie próby nielegalnego, siłowego wprowadzania nowych porządków w mediach publicznych wbrew obowiązującym ustawom i Konstytucji RP! Nie godzimy się na niszczenie polskich mediów i praworządności w Polsce! - pisze Rada Programowa.

Stanowisko kończy się apelem do prezydenta marszałków Sejmu i Senatu, a także do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do Rady Mediów Narodowych o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby zapewnić obywatelom prawo do obiektywnej i rzetelnej informacji.

Daszczyński i Luft: podniesione w uchwale sprawy poza kompetencjami Rady Programowej 

Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft nie wzięli udziału w głosowaniu nad uchwałą i zgłosili opinię mniejszości. Napisali w niej, że “wbrew temu co napisano w uchwale, działania podejmowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie są niszczeniem TVP SA, a przeciwnie zmierzają do jej naprawy w trzech obszarach”. 

- Po pierwsze do naprawy stanu permanentnej kolizji z prawem, jaką było kierowanie TVP SA przez osoby powoływane w sposób niezgodny z Konstytucją RP, co stwierdził Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 13 grudnia 2016 (sygn. akt. K 13/16) - czytamy w opinii mniejszości.

- Po drugie do wyeliminowania permanentnego, drastycznego naruszania w programach TVP SA kluczowych dla realizacji misji mediów publicznych, zasad pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności, wymienionych w art. 21 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 o radiofonii i telewizji. Pierwsze pozytywne efekty zmiany w tym zakresie można już teraz zaobserwować, w postaci wzrostu zaufania, wyrażającego się radykalnym wzrostem oglądalności głównej audycji informacyjnej w PR 1 o godz. 19.30 - dodają Luft i Daszczyński.

- Po trzecie, zwłaszcza wobec przewidywanej straty finansowej w przyszłym roku i wobec zawetowania przez Prezydenta RP możliwości dofinansowania w ramach tzw. zwrotu utraconych wpływów abonamentowych, TVP SA grozi katastrofa finansowa - sytuacja ta wymaga zatem podejmowania nadzwyczajnych działań naprawczych - czytamy dalej

- Nade wszystko jednak stwierdzamy, że podniesione w uchwale sprawy znajdują się poza kompetencjami Rady Programowej TVP SA, która zgodnie z § 1 Regulaminu Rady jest ,,organem opiniodawczo-doradczym Spółki TVP S.A. w sprawach programowych”. Podniesione w uchwale zagadnienia do nich nie należą. Dlatego nie wzięliśmy udziału w głosowaniu nad w/w uchwałą - napisali Daszczyński i Luft. 

TVP ze stratą i spadkiem wiarygodności

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Liczba pracowników TVP w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych była wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.

W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że "Wiadomości" TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.

Dołącz do dyskusji: Rada programowa TVP przeciwna likwidacji spółek mediów publicznych. Dwie osoby ze zdaniem odrębnym

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wedwe
panowie Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft są za całkowitą likwidacją TVP, PR i PAP oraz wyłączeniem sygnału mediów publicznych
odpowiedź