SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada programowa TVP kontra redakcja zagraniczna TVP Info

Zdominowana przez Prawo i Sprawiedliwość Rada Programowa Telewizji Polskiej przyjęła uchwałę, w której mocno skrytykowała TVP Info za wydanie specjalne poświęcone atakowi Iranu na Izrael. Związani z obecnym obozem rządzącym członkowie gremium przesłali mediom zdanie odrębne. Zauważyli, że do dyskusji nie zaproszono przedstawicieli kanału informacyjnego. Do obu stanowisk dotarł portal Wirtualnemedia.pl. 

Członków Rady Programowej powołuje zdominowana przez były obóz rządzący Rada Mediów Narodowych za rekomendacją klubów parlamentarnych. Jej przewodniczącym jest Wojciech Skurkiewicz (senator Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister obrony narodowej). W skład gremium wchodzą także: Waldemar Andzel (poseł PiS), Artur Andrysiak, ks. prof. Józef Kloch, Norbert Klimiuk, Wojciech Korkuć, Krzysztof Mróz (były senator PiS), Wanda Nadobnik, Anna Sobecka (była posłanka PiS) i Mirosława Stachowiak-Różecka (posłanka PiS) oraz rekomendowani głównie przez kluby obecnej koalicji Janusz Daszczyński (prezes TVP w latach 2015-2016), Krzysztof Luft (członek KRRiT w latach 2010-2016, konsultant dyrektora generalnego TVP Tomasza Syguta), Małgorzata Prokop–Paczkowska (była posłanka Lewicy) oraz Albert Stawiszyński.

Ostatnio Rada Programowa TVP uaktywniła się. Niedawno większością głosów odrzucony został zgłoszony przez Krzysztofa Lufta projekt uchwały wzywającej Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do natychmiastowego przekazania środków abonamentowych do TVP. - To zdumiewające - mówił Wirtualnemedia.pl Luft. Chodziło o 200 mln zł.

„Poważne zaniepokojenie poziomem merytorycznym i formalnym”

Kilka miesięcy temu KRRiT opublikowała raport, w którym skrytykowała Telewizję Polską po 20 grudnia. Zbadała program „19.30” i zarzuciła TVP m.in. pomijanie tematów pokazywanych w „Faktach” TVN, „Wydarzeniach” Polsatu i „Dzisiaj” TV Republika.  Teraz na krytykę nadawcy publicznego zdecydowała się także zdominowana przez PiS Rada Programowa TVP. Zastrzeżenia dotyczą jednak konkretnego wydania specjalnego z kwietnia.

- Rada Programowa TVP S.A. w likwidacji wyraża poważne zaniepokojenie poziomem merytorycznym i formalnym prezentacji problematyki międzynarodowej w Telewizji Polskiej, a w szczególności na antenie TVP Info. Podstawą do wydania krytycznej oceny programu  poświęconego wydarzeniom na świecie było Wydanie Specjalne z 13/14 kwietnia 2024 r. kiedy to Iran po raz pierwszy w historii zaatakował bezpośrednio Izrael. Było to wydarzenie bez precedensu i wszystkie liczące się stacje telewizyjne na świecie i w Polsce uruchomiły wielogodzinne studia specjalne, tym bardziej, że o mającym nastąpić ataku odwetowym Iranu było wiadomo od trzech dni, a ostatecznie operację potwierdzono w sobotnie popołudnie 13 kwietnia. Było więc wystarczająco dużo czasu, aby profesjonalnie przygotować program.  Studio Specjalne na antenie TVP Info rozpoczęło się około godziny 22:15 i trwało do godz. 00:01 /czyli niecałe 2 godziny/,  kiedy to prowadzący zaprosił telewidzów do oglądania Poranka TVP Info o godz. 06:00. Do godziny 24:00 żaden pocisk ani dron nie zdążył dolecieć do Izraela, bo jak informowali m.in. dziennikarze TVP Info miało to nastąpić około godz. 01:00. Dłuższe Wydania specjalne prowadziły jedynie dwie polskie stacje telewizyjne, czyli TVN24 i Telewizja Republika co najmniej do godz. 02:00, pokazując zestrzeliwane drony i pociski lecące w kierunku Jerozolimy, Tel Awiwu, Betlejem, Hajfy czy Pustyni  Negew - zauważyła Rada Programowa TVP.

Zdaniem gremium, TVP Info nie wykorzystała potencjału, który ma, aby przedstawić ważne wydarzenie. - Telewizja publiczna jako największa i najsilniejsza stacja telewizyjna w Polsce ma dostęp do newsów filmowych z całego świata, jest członkiem Eurowizji /European Broadcasting Union – EBU/, ma podpisane umowy z telewizyjnymi agencjami Reuters i AP /Associated Press/, CNN etc. Notabene członkiem EBU jest także Izrael i niektóre kraje arabskie. A w trakcie dwugodzinnego Wydania Specjalnego w TVP Info przez około 3/4 programu na ekranie były prawie statyczne panoramy Tel Awiwu i Hajfy. Przy okazji należy podkreślić, że nazwy izraelskich miast były napisane z błędami ortograficznymi. Telewizja Polska miała /ma ?/ najliczniejszą sieć własnych korespondentów zagranicznych, którzy powinni wystąpić przy tego rodzaju wydarzeniach. Pojawił się jedynie korespondent z Waszyngtonu, który połączył się ze studiem za pośrednictwem Skype’a, a nie skorzystał z profesjonalnego połączenia unilateralnego, a przecież w Ameryce był wówczas wczesny wieczór około godz. 18:00. Nie zaproszono także do udziału w programie wybitnych ekspertów z dziedziny geopolityki, wojskowości, zagranicznych znawców Bliskiego Wschodu etc. Ograniczono się jedynie do iranistów z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, SGH czy Collegium Civitas. Tymczasem inne polskie stacje telewizyjne miały bezpośrednie relacje i komentarze dziennikarzy i ekspertów z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu Wydania Specjalnego o godz. 00:01 antena TVP Info nadawała następujące programy i powtórki: Dziennik Regionów, powtórkę programu informacyjnego i19:30,  100 pytań do … Leszka Millera /godzinny program, powtórka z g. 20:00/. Opisane powyżej Wydanie Specjalne TVP Info 13/14 kwietnia 2024 roku jest tylko jednym z przykładów jak źle realizowana jest  misja Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji jako nadawcy publicznego i to w obliczu poważnego zagrożenia dla pokoju światowego. W tej sytuacji nie dziwi bezprecedensowy  rekordowy spadek oglądalności kanału informacyjnego TVP Info o 75 procent - stwierdziło większość członków Rady Programowej TVP.

Odpowiedź przedstawicieli koalicji

Zdanie odrębne zostało podpisane przez Janusza Daszczyńskiego, Krzysztofa Lufta, Małgorzatę Prokop–Paczkowską oraz Alberta Stawiszyńskiego.  - Stwierdzamy stanowczo, że Uchwała Nr 4/VIII/2024 dotycząca wydania specjalnego TVP Info w nocy z 13/14 kwietnia 2024 roku nie zawiera oceny ww. programu przeprowadzonej w oparciu o zobiektywizowane kryteria, a jest jedynie zbiorem publicystycznych rozważań wątpliwej jakości. Postawione w niej zarzuty są zbiorem subiektywnych uwag do programu zgłoszonych przez wnioskodawczynię i bezkrytycznie przyjętych przez większość Rady. Przed podjęciem uchwały do dyskusji nie zaproszono przedstawicieli TVP Info, którzy mogliby przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. Dopiero po takim  spotkaniu można byłoby – naszym zdaniem – rozpocząć dyskusję nad projektem Uchwały - napisali.

Nie zgodzili się też z pozostałymi zarzutami. - Formułowanie w Uchwale wniosku, że Wydanie Specjalne TVP Info 13/14 kwietnia 2024 roku jest tylko jednym z przykładów jak rzekomo źle realizowana jest misja Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji jako nadawcy publicznego, jest - naszym zdaniem - całkowicie nieuprawnione.  Stwierdzamy, że dopiero zmiany w mediach publicznych, w tym w Telewizji Polskiej S.A., które miały miejsce w grudniu 2023 roku spowodowały, że nadawca ten zaczął przywracać  misję określoną w ustawie o radiofonii i telewizji, a przestał być narzędziem propagandy Prawa i Sprawiedliwości, co miało miejsce w latach 2016 – 2023 - dodali członkowie Rady Programowej TVP w zdaniu odrębnym.

Z danych Nielsena wynika, że TVP Info miała w czerwcu br. 1,27 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W tym samym okresie ub.r. było to 5,3 proc.
 

Dołącz do dyskusji: Rada programowa TVP kontra redakcja zagraniczna TVP Info

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
Rada programowa zajmuje się programem. Luft tego nie kuma? Nie kadrami, finansami etc, ale programem. Nie jest ober Radą Nadzorczą
13 8
odpowiedź
User
bęc-zmiana
Wanda Nadobnik ... ona się zna.
Bo była gwiazdą redakcji zagranicznej w stanie wojennym.
A kto, moi drodzy, pracował wówczas w TVP i pozytywnie przeszedł przez komisję weryfikacyjną....?
Ja tylko pytam dla sąsiada.
9 1
odpowiedź
User
Janko
Jest tyle ważnych kwestii międzynarodowych w tym mordowanie narodu Palestyńskiego w Gazie, a tu taki problem....
2 2
odpowiedź