SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa likwidator w RDC. Jest decyzja ws. Grzegorza Chlasty i Aleksandry Głogowskiej

Kilka dni temu minister powołał nową likwidatorkę mazowieckiego Radia dla Ciebie. Emilia Benedykcińska już w pierwszych dniach pracy podjęła decyzje kadrowe. - Grzegorz Chlasta i Aleksandra Głogowska to pracownicy z wieloletnim doświadczeniem, na pewno będziemy razem pracować - mówi Benedykcińska w rozmowie dla Wirtualnemedia.pl.

Emilia Benedykcińska - nowa likwidatorka RDC/ Fot. materiały prasoweEmilia Benedykcińska - nowa likwidatorka RDC/ Fot. materiały prasowe

W minionym tygodniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz na antenie Polsat News zapowiedział zmianę na stanowisku likwidatora Radia dla Ciebie. Zaznaczał, że chodzi mu o "osobę mniej kontrowersyjną, bardziej spokojną, bardziej wyważoną". Jeszcze tego samego dnia stanowisko po likwidatorze Grzegorzu Jakubowskim przejęła Emilia Benedykcińska.

Nowa likwidatorka ukończyła dziennikarstwo i nauki polityczne oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, jest również absolwentką studiów menedżerów kultury na SGH. Jest wieloletnią promotorką muzyki, managerką i organizatorką wydarzeń kulturalnych w Polsce i Europie. Ma także kilkuletnie doświadczenie w pracy w administracji publicznej i doradztwie strategicznym.

Decyzja ministra to pokłosie tego, co wydarzyło się kilka dni wcześniej, kiedy komentatorzy występujący w Radiu dla Ciebie wystosowali apel do likwidatora stacji w obronie jej redaktora naczelnego Grzegorza Chlasty i zastępczyni Aleksandry Głogowskiej. - Słyszymy pogłoski o próbie zwolnienia ich przez likwidatora radiofonii publicznej. Budzi to nasz głęboki sprzeciw — napisali sygnatariusze apelu, który opublikował w piątek - 16 lutego w mediach społecznościowych Jarosław Włodarczyk, członek Rady Press Club Polska.

List komentatorów RDC w sprawie Grzegorza Chlasty i Aleksandry Głogowskiej

- Grzegorz Chlasta i Aleksandra Głogowska to jeden z najlepszych tandemów radiowych w Polsce. Przez wiele lat byli filarem Radia TOK FM, a po przejściu w 2013 roku w sferę radiofonii publicznej, stworzyli cenioną i szanowaną w środowisku medialnym antenę Radia RDC - Radia dla Ciebie. Była to i wciąż jest rozgłośnia otwarta, niezależna i nie poddająca się presji partyjno-politycznej ze strony formacji Jarosława Kaczyńskiego. Dość powiedzieć, że przez osiem lat rządów PiS Polskie Radio RDC było jedyną anteną radiową otwartą dla dziennikarzy Gazety Wyborczej”, Onetu, “Rzeczpospolitej”, “Krytyki Politycznej”, “Przeglądu” czy “Tygodnika Powszechnego” - czytamy w apelu.

List podpisali: Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", Grzegorz Cydejko, publicysta, Jakub Dymek, tygodnik „Przegląd" i podcast „Dwie Lewe Ręce", Piotr Grzybowski, Tygodnik Katolicki „Niedziela", Roman Imielski, I zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej", Igor Janke, publicysta, Michał Kolanko, „Rzeczpospolita" i radio RDC, Agaton Koziński, publicysta, Wojciech Albert Łobodziński, La Stampa, Bogumił Łoziński, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego", Joanna Miziołek, „Wprost", Eliza Olczyk, „Wprost", Michał Płociński, sekretarz działu Opinie „Rzeczpospolitej", Marcin Piasecki, redaktor „Rzeczpospolitej", Magdalena Rigamonti, Onet.pl, Piotr Semka, „Do Rzeczy", Piotr Śmiłowicz, „Tygodnik Powszechny", Łukasz Warzecha, „Do Rzeczy" i Onet.pl, Jarosław Włodarczyk, publicysta i Press Club Polska.

Nowa likwidatorka rozwiewa obawy sygnatariuszy listu i uspokaja: - Oczywiście, że Grzegorz Chlasta i Aleksandra Głogowska nadal pracują w RDC. To wieloletni fachowcy z dużym doświadczeniem i z dużą klasą, nie zamierzam tu żadnych ruchów wykonywać. Będziemy na pewno razem pracować — zaznacza Benedykcińska.

W ostatnich dniach pracy 19 lutego, Grzegorz Jakubowski zdecydował o zakończeniu współpracy z Michałem Kolanko czy Antonim Trzmielem, a także o tym, że na antenie nie będzie programu Łukasza Adamskiego, retransmitowanego z Radia Olsztyn. Nowa likwidatorka w tym zakresie decyzji Jakubowskiego nie zamierza cofać.

CZYTAJ TAKŻE: „Polskiego BBC nie ma i nie będzie”. Ekspertów pytamy: jak naprawić radio

Jakich zmian możemy się spodziewać po RDC? - Pracę podjęłam z bardzo pozytywną myślą. Mam wysoki standard, który chciałabym utrzymać i wypracowywać nadal z osobami, z którymi tworzę w tej. Myślę, że niedługo będzie można zauważyć odświeżoną ramówkę, będzie trochę zmian i trochę różnych ruchów, ale na razie nie chcę ich zdradzać — mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Emilia Benedykcińska.

Nowa likwidatorka zaznacza, że ważna jest lokalność RDC. Zaproponuje też więcej muzyki. - Jestem w trakcie podejmowania decyzji — zarówno kadrowych, jak i programowych, które konsultuję. Myślę o zmianach, które mają przynieść radiu fajne efekty, odświeżenie i finalnie pozytywny odbiór wśród mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów, bo to jest radio lokalne, więc będziemy też szli w tym kierunku. I więcej muzyki! - zaznacza nowa likwidatorka RDC.

Radio dla Ciebie postawione w stan likwidacji  

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz 29 grudnia postawił w stan likwidacji 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi. Początkowo we wszystkich na likwidatora został powołany warszawski prawnik Paweł Kusak. W kilku spółkach Kusaka na tym stanowisku zastąpiły inne osoby. W Radiu dla Ciebie — według informacji podanych w serwisie internetowym rozgłośni — funkcję likwidatora objął w piątek Grzegorz Jakubowski.

Wcześniej Jakubowski przez kilka lat był związany z tygodnikiem „Gazeta Finansowa” (Federal Media Company FMC), był tam szefem działu śledczego. Potem przez pewien czas pracował w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz.  12 stycznia postawienie Radia dla Ciebie w stan likwidacji zostało wpisane przez referendarza sądowego do Krajowego Rejestru Sądowego. Skargi na tę decyzję złożyli prezes rozgłośni Tadeusz Deszkiewicz i Prokuratura Regionalna w Warszawie. Szef stacji argumentował, że wniosek o wpis do KRS został złożony przez nieuprawniony podmiot, dlatego powinien zostać zwrócony. Na początku lutego skargi zostały oddalone przez Sąd Rejonowy dla Warszawy.   
W drugiej połowie ub.r. Radio dla Ciebie miało 0,9 proc. udziału w rynku słuchalności w Warszawie, wobec 1,2 proc. rok wcześniej (według badania Radio Track). 
 

Dołącz do dyskusji: Nowa likwidator w RDC. Jest decyzja ws. Grzegorza Chlasty i Aleksandry Głogowskiej

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maks
Myślę o zmianach, które mają przynieść radiu fajne efekty, odświeżenie i finalnie pozytywny odbiór wśród mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów, bo to jest radio lokalne, więc będziemy też szli w tym kierunku. I więcej muzyki, czyli gledzenie chlasty zostało ocenione negatywnie
odpowiedź
User
Marki
Więcej muzyki? A pod tym samym adresem w Trójce więcej słowa. To jak to tak? A nowy muzyczny od kiedy? Od kwietnia?
odpowiedź
User
edwedwdewed
Myślę o zmianach, które mają przynieść radiu fajne efekty, odświeżenie i finalnie pozytywny odbiór wśród mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów, bo to jest radio lokalne, więc będziemy też szli w tym kierunku. I więcej muzyki, czyli gledzenie chlasty zostało ocenione negatywnie


co do za piedilenie. LIKWIDATOR jest od likwidacji/zamknięcia firmy, a nie od bajdurzenia o rozowju
odpowiedź