SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstał nowy związek zawodowy w Radiu Łódź

Dziennikarze Radia Łódź powołali nowy, trzeci już związek zawodowy w tej rozgłośni - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Inicjatorami jego powstania są m.in. kierownik informacji Artur Wolski i wicekierownik tego działu, Jarosław Kosmatka. Obaj rok temu podpisali się pod listem do Rady Mediów Narodowych, w którym za trwający od wielu miesięcy konflikt między pracownikami a zarządem radia obarczali związkowców.

Fot. Faceboook/Radio ŁódźArticle

W łódzkiej rozgłośni działają już dwa inne związki: NSZZ „Solidarność” i „Sierpień ‘80”. Oba od wielu miesięcy pozostają w sporze zbiorowym z zarządem stacji. W imieniu pracowników żądają m.in. przestrzegania regulaminu wynagrodzeń, a także podwyżek. Wiosną ub. roku zagrozili strajkiem w przypadku niespełnienia postulatów, ale na to prezes radia odpowiedział, iż wystąpi o sądowy zakaz strajku, zaś protestujący nie dostaną wynagrodzeń i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

W kwietniu 2022 roku członkowie kierownictwa stacji wysłali list zbiorowy do Rady Mediów Narodowych, w którym ustosunkowali się do doniesień medialnych na temat złej sytuacji panującej w spółce. Z naszych ustaleń wynika, że takiego listu oczekiwali członkowie Rady, zaniepokojeni doniesieniami. W liście podkreślono, że za złą prasę, jaką miało wówczas od kilku miesięcy Radio Łódź, odpowiadają związkowcy, którzy aspirowali - zdaniem autorów pisma - do "wyznaczania nowych standardów funkcjonowania spółki i próbują przejąć w niej zarządzanie". List ten podpisany był przez wszystkich kierowników stacji, m.in. przez redaktor naczelną Lidię Lasotę, szefa redakcji informacji i sportu Artura Wolskiego i szefa pionu edukacji i kultury Jarosława Kosmatkę.

ZZ Radiostacja zajmie się "renegocjacją zapisów i regulaminów"

Teraz - jak ustaliliśmy - Kosmatka i Wolski znaleźli się wśród inicjatorów powstania trzeciego związku zawodowego w Radiu Łódź, który nazywa się ZZ „Radiostacja”. Został on powołany w marcu br. - Związek jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę reprezentowania pracowników Radia Łódź w rozmowach i konsultacjach prowadzonych z pracodawcą. Wśród nich jest konieczność renegocjacji wielu zapisów i regulaminów, które w tym miejscu pracy pozostają niezmieniane praktycznie od dziesięcioleci - poinformowali nas w mailu członkowie komitetu założycielskiego nowego związku.

- Jesteśmy otwarci na rozmowy i współpracę, ale jednocześnie - co należy podkreślić - jesteśmy niezależni od zarządu spółki i naszym głównym celem jest reprezentowanie jej pracowników – czytamy w mailu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W marcu prezes Radia Łódź, Arkadiusz Paluszkiewicz złożył w łódzkiej prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poprzedni zarząd radia - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Nieoficjalnie wiemy, że chodzi o sprawę systemu emisyjnego, zamówionego i zainstalowanego za czasów poprzedniego prezesa, Dariusza Szewczyka.

Paluszkiewicz prezesem Radia Łódź od dwóch lat

Jednak w zawiadomieniu znalazł się nim też wątek zbadania działalności byłego szefa działu radiowej techniki i administracji, Dariusza Szychowskiego. Szychowski jest przewodniczącym związku zawodowego WZZ „Sierpień 80”. Z naszych ustaleń wynika, że zwolniony w wyniku likwidacji stanowiska Szychowski przebywa od dłuższego czasu na zwolnieniu lekarskim, zaś przed sądem pracy domaga się przywrócenia na poprzednie stanowisko.

Będący w zwarciu z reprezentującymi pracowników związkowcami prezes Paluszkiewicz szefuje Radiu Łódź od kwietnia 2021 roku. Zastąpił na stanowisku Dariusza Szewczyka, który szefował rozgłośni dwukrotnie: w latach 2006-2010 i 2016-2021. W sierpniu 2008 roku Szewczyk został zastępcą dyrektora ds. merytorycznych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.

Średni dobowy udział Radia Łódź od września ub.r. do lutego roku wyniósł 2,7 proc.

Dołącz do dyskusji: Powstał nowy związek zawodowy w Radiu Łódź

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słuchacz
Kierownicy przywiezieni w teczce przez przywiezionego w teczce prezesa działający codziennie na polecenie prezesa będą teraz niezależnymi od zarządu związkowcami.
Nic śmieszniejszego już dziś nie przeczytacie.
odpowiedź