SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Piekary z audycją tworzoną przez sztuczną inteligencję. W planach także poranki

W sobotę, 22 czerwca, na antenie Radia Piekary zadebiutuje pierwsza w Polsce cykliczna audycja, tworzona i prezentowana przez AI. - To był impuls, postanowiliśmy sprawdzić, jakie są jej możliwości - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Kurowski, redaktor naczelny rozgłośni. Jak się dowiadujemy – jeśli pomysł chwyci, sztuczna inteligencja będzie od jesieni "gospodarzem" codziennego porannego pasma w rozgłośni, które w tej chwili nie ma prowadzącego.

Na potrzeby audycji stworzono awatar AI Basi, fot. Radio PiekaryNa potrzeby audycji stworzono awatar AI Basi, fot. Radio Piekary

Słuchaczy piekarskiej rozgłośni w soboty o 12.00 będzie witała nowa prezenterka - AI Basia. Na premierę nowego, godzinnego, programu wybrano 22 lipca, czyli Światowy Dzień Mózgu.

- Nie można było wybrać lepszej daty. W tej audycji AI Basia będzie rozwijała zagadnienia, które podrzucił jej zespół redakcyjny, a odpowiedzi przygotowała sztuczna inteligencja. „Wejścia” Basi będą przerywane muzyką, ale o część muzyczną zadbał już nasz trzyosobowy zespół zajmujący się tym na co dzień - mówi nam Rafał Kurowski, szef Radia Piekary.

Program ma charakter eksperymentu antenowego i wakacyjnej zabawy, którą zaplanowano do pierwszej soboty września. - Dalsze losy formatu będą zależały od oceny słuchaczy - mówi na Kurowski.

– Jeśli jednak odbiór będzie dobry, myślimy o tym, aby sztucznej inteligencji oddać też poranne pasmo „Przedświt” (poniedziałek – piątek, 4:30 – 6:00 - przyp. Red.). Ta audycja nie ma w tej chwili prowadzącego – dodaje nasz rozmówca.

Na potrzeby audycji stworzono awatar AI Basi, którego różne warianty będą służyły do komunikowania się z odbiorcami za pośrednictwem mediów społecznościowych piekarskiej rozgłośni.
 

 

Za co odpowiadać ma AI w Radiu Piekary?

Sztuczna inteligencja jako autorka audycji będzie odpowiedzialna za tworzenie treści prezenterskich dopasowanych do tematyki i założonych cech programu oraz za generowanie plików audio z wejściami AI DJ-ki. - Do tworzenia audycji wykorzystywane są możliwości, jakie dają ChatGPT, ElevenLabs oraz Midjourney – mówi nam Rafał Kurowski, deklarując: - Nawet gdyby sztuczna inteligencja zagościła na dobre w naszej rozgłośni, pozostanie to bez wpływu na politykę kadrową. Innymi słowy: nie będziemy nikogo zwalniali, by zastąpić go sztuczną inteligencją.

Audycja Radia Piekary będzie ewenementem na skalę kraju, ale czeska rozgłośnia publiczna – jak informowaliśmy niedawno – sięgnęła już wcześniej po możliwości, jakie daje AI. Tamtejsze radio publiczne nadaje codziennie w odcinkach autobiografię piosenkarza Karela Gotta, której fragmenty czyta wygenerowany przez sztuczną inteligencję głos artysty. Jedną z inicjatorek „ożywienia” głosu Gotta jest Ivana, wdowa po artyście. "Wierzę, że Karel wsparłby ten projekt, on zawsze lubił zaskakiwać ludzi" - powiedziała na antenie radia i przypomniała, że Karel Gott sam uczestniczył kiedyś w konkursie na najlepszą swoją imitację.

Czy dziennikarze mogą czuć się rzeczywiście bezpieczni w obliczu rozwijającej się technologii? Wydaje się, że nie do końca. Bowiem według portalu Neurosciencenews sztuczna inteligencja GPT-4 (AI) prześcignęła już ludzi w teście kreatywności. University of Montana przeprowadził badanie, w którym porównano możliwości twórcze maszyny i studentów. Okazało się, że odpowiedzi sieci neuronowej znajdują się na liście najbardziej oryginalnych.

Sygnał Radia Piekary można odbierać w aglomeracji śląskiej na 88,7 FM, za pośrednictwem streamingu na radiopiekary.pl oraz w aplikacji dostępnej w Google Play i Apple a także w DAB+ z nadajników w Bielsku-Białej i Gliwicach. W pierwszym półroczu 2023 roku średni dobowy udział słuchania rozgłośni w Aglomeracji Śląskiej wyniósł 2,6 proc.

Dołącz do dyskusji: Radio Piekary z audycją tworzoną przez sztuczną inteligencję. W planach także poranki

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AI
I tak się przechodzi do historii.
Pobodzenia dla Basi :)
odpowiedź
User
j7nk
Ale jak nauczyli AI godania po śląsku??? Pyrsk.
odpowiedź
User
mike
AI powinni na początku wprowadzić w Złotych Przebojach, RMF i Zet bo ich prowadzący i tak nie mają nic ciekawego do powiedzenia. Ot powtarzają co kilka minut, żeby wysłać SMS-a i wygrać wagon pieniędzy, albo w kółko powtarzają "złoty przebój"
odpowiedź