SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z Radia Szczecin odchodzą gospodarze poranka i krytyk filmowy. „Przekroczono granicę”

Z Radiem Szczecin żegnają się prowadzący pasmo poranne Grzegorz Piepke i Bartłomiej Czetowicz, a także krytyk filmowy Krzysztof Spór. - Przekroczono granicę, za którą wydarzyła się niewyobrażalna tragedia, ale zamiast refleksji kierownictwa Radia Szczecin i zdecydowanych działań, w myśl partyjnych interesów osoby decyzyjne unikają wzięcia odpowiedzialności - uzasadnia Spór.

- Złożyłem panu prezesowi wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym, pożegnałem się dzisiaj ze słuchaczami - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Grzegorz Piepke. Piątkową audycję prowadził sam, ponieważ Bartłomiej Czetowicz zrezygnował z pracy w czwartek.

Grzegorz Piepke poranne pasmo w Radiu Szczecin, emitowane od 5:30 do 9:00, prowadził prawie dwa lata - początkowo z Pauliną Sawicką, a od roku z Czetowiczem. Wcześniej przez prawie pięć lat był związany z Radiem Eska.

Na pożegnanie ze słuchaczami stwierdził, że przez lata „jakoś więcej się uśmiechaliśmy, więcej widzieliśmy tych dobrych rzeczy i, co najważniejsze, kawa lepiej smakowała”. - Od pewnego czasu jednak nic nie jest takie same: mniej się uśmiechamy, mniej widzimy, a kawa to nawet gdyby była z najlepszych ziaren, to już nie będzie to samo - dodał. Podziękował też słuchaczom i współpracownikom

Piepke i Czetowicz: mamy nadzieję, że winni poniosą karę

W środę Piepke i Czetowicz na Instagramie opisali, że dostają mailowo, SMS-owo i na platformach społecznościowych hejterskie wiadomości, zarzucające im odpowiedzialność za śmierć syna posłanki PO Magdaleny Filiks. - Czara goryczy przelała się w 100 proc. Pomimo tego, że jesteśmy od tego, żeby was budzić dobrą energią, ta energia też z nas zeszła. Nie godzimy się na to w żadnym stopniu - podkreślił Piepke.

- Mamy nadzieję na jak najszybsze wyjaśnienie sprawy i że winni tej całej sytuacji poniosą karę - dodał Czetowicz. Zwrócił uwagę, że w Radiu Szczecin pracuje 70 osób, niektóre od kilkudziesięciu lat, a teraz boją się o siebie i swoich bliskich.

„Ludzkie nieszczęście zamieniło się w polityczny oręż”

Krzysztof Spór o zakończeniu wieloletniej współpracę z Radiem Szczecin poinformował w piątek na Facebooku. - Od kilku dni patrzę z osłupieniem na to, co się dzieje, jak ludzkie nieszczęście zamieniło się w polityczny oręż. Nie mam wątpliwości, czemu służyło wyciągnięcie tej sprawy na światło dzienne po tak wielu miesiącach - stwierdził.

- Przekroczono granicę, za którą wydarzyła się niewyobrażalna tragedia, ale zamiast refleksji kierownictwa Radia Szczecin i zdecydowanych działań, w myśl partyjnych interesów osoby decyzyjne unikają wzięcia odpowiedzialności, uciekają w polityczną retoryką i grają na czas, na przeczekanie. Nie chcę czekać z nimi - podkreślił Spór.

29 grudnia ub.r. redaktor naczelny Radia Szczecin Tomasz Duklanowski w tekście na portalu rozgłośni opisał, że Krzysztofa F., byłego współpracownika polityków PO ze Szczecina, skazano za podanie narkotyków i pedofilię wobec dwójki nastolatków. Podał przy tym ich wiek i wzmiankę o działalności politycznej ich matki, przez co w mediach społecznościowych natychmiast ustalono, o kogo chodzi. Tego samego dnia rano informacje o wieku ofiar pedofila i działalności politycznej ich matki pojawiły się na początku artykułu portalu TVP.info. Powołano się przy tym na Radio Szczecin.

W zeszły piątek szczecińska posłanka PO Magdalena Filiks poinformowała, że jej prawie 16-letni syn Mikołaj zmarł 17 lutego. Pogrzeb odbył się w miniony wtorek.

Krzysztof Spór zaznaczył, że zerwanie współpracy z rozgłośnią, chociaż „niewiele znaczy” nie było dla niego łatwe emocjonalnie. - Przez te wszystkie lata współpracowałem w Radiu Szczecin z wieloma wspaniałymi ludźmi - bardzo Wam dziękuję za wsparcie i za okazaną sympatię. Największe podziękowania kieruję jednak do Słuchaczy, dla których przez te wszystkie lata przygotowywałem audycję „Spór w kinie”. Dziękuję za poświęcony czas i uwagę, za przychylność, za słowa uznania i krytyki, które zawsze uczą - wyliczył.

- Nie żegnam się, bo łatwo mnie w filmowej przestrzeni Szczecina (i nie tylko) odnaleźć. Piszę z pełną świadomością, do usłyszenia i zobaczenia - dodał.

Krzysztof Spór w Radiu Szczecin prowadził też audycję „Kino Konesera”. Jest szefem Ośrodka Kultury Filmowej w Klubie Delta na szczecińskim Prawobrzeżu oraz dyrektorem artystycznym festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie

 

Prezes Radia Szczecin uspokaja, pracownicy się dziwią

W czwartek mniej więcej połowa pracowników Radia Szczecin skierowała wspólne oświadczenie do władz rozgłośni i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - NIE WSZYSCY w Radiu Szczecin zgadzają się z uwikłaniem mediów publicznych w walkę polityczną. Reprezentujemy grupę ludzi, która chce oficjalnie powiedzieć NIE, działaniom dalekim od etyki zawodowej - stwierdzili.

- Zaszczuci we własnej firmie domagamy się, aby podjęto konkretne decyzje, które pomogłyby uzdrowić tę sytuację - podkreślili.

Dzień wcześniej na portalu internetowym Radia Szczecin pojawiło się oświadczenie prezesa rozgłośni Wojciecha Włodarskiego. Wyraził on współczucie dla bliskich zmarłego syna Magdaleny Filiks. - Pragniemy podkreślić, że okoliczności tragedii są dopiero wyjaśniane przez powołane do tego organy państwa. Tym samym, mając na uwadze stosowne postępowania i przede wszystkim wolę najbliższych, powstrzymujemy się od wszelkich komentarzy - wyjaśnił

Według Wojciecha Włodarskiego sprawę skazania Krzysztofa F. „w ten sam sposób relacjonowały inne media, w dziesiątkach publikacji”. - Jednocześnie jesteśmy przerażeni i przytłoczeni rozmiarem hejtu wobec każdego pracownika Radia Szczecin - dodał. - Mamy również przekonanie, że w obliczu dramatu i przeżywania żałoby, najlepsze będzie uspokojenie emocji oraz wzajemny szacunek, co pozwoli na zbadanie wszystkich okoliczności tragedii, bez niesprawiedliwych osądów - stwierdził prezes Radia Szczecin.

Szef KRRiT chce ukarać Radio Szczecin i TVP Info

Pod koniec stycznia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu podjął postępowanie w sprawie ukarania Polskiego Radia Szczecin i Telewizji Polskiej za „emisję treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy”. Wcześniej skargę do KRRiT w tej sprawie skierował m.in. były członek Rady Krzysztof Luft.

Natomiast Błażej Kmieciak, szef Państwowej Komisji ds. Pedofilii, skierował do Rady Etyki Mediów wniosek o „zbadanie tej sprawy, czy standardy etyczne pięknego zawodu dziennikarza nie zostały w tym przypadku złamane”. - Gdy w trakcie czytania jestem w stanie w ciągu 15 sekund dotrzeć do personaliów dzieci, które były skrzywdzone (...) to taka forma informowania jest niewłaściwa i nieetyczna i niegodziwa - skomentował w Polsat News.

REM oceniła, że w publikacji naruszono zasadę szacunku i tolerancji nakazującą poszanowanie prywatności i dobrego imienia.

Dołącz do dyskusji: Z Radia Szczecin odchodzą gospodarze poranka i krytyk filmowy. „Przekroczono granicę”

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fgh
90% ludzi nigdy nie słyszało o niszowym radiu Szczecin więc nawet jak odejdzie jeszcze 20 osób nikogo to nie będzie obchodzić.
odpowiedź
User
ala
@fgh skoro jest to radio lokalne to raczej nie spodziewasz sie zasiegu ogolnopolskiego?
odpowiedź
User
Słuchaczka
Lepiej późno niż wcale, należy docenić
odpowiedź