SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Szczecin chce uruchomić nową stację w Niemczech

Podczas najbliższego posiedzenia Rady Mediów Narodowych zapadną decyzje w sprawie władz Radia Zachód. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl RMN zajmie się też wnioskiem o zmianę w statucie Radia Szczecin, która pozwoli stacji na stworzenie rozgłośni dla Polaków w Niemczech.

Article

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych zwołał posiedzenie na 18 stycznia. Podczas obrad ma dojść do rozpatrzenia kandydatur na stanowisko prezesa zarządu i członka rady nadzorczej Polskiego Radia – Regionalnej Rozgłośni w Zielonej Górze „Radio Zachód”. Mają zostać podjęte decyzje personalne dotyczące władz spółki. Upłynęły bowiem kadencje Piotra Bednarka (prezesa zarządu), Artura Grygiela (przewodniczącego Rady Nadzorczej), Jan Pasierbowicza (wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej) i Jarosława Czuby (członka Rady Nadzorczej). Przewodniczący Czabański prosi o nadsyłanie kandydatur do 17 stycznia br. w południe. Niedawno na kolejne kadencje w podobnym trybie powołano szefów Radia Lublin i Radia Katowice.

Specjalna stacja dla Polaków w Brandenburgii?

Prezes Radia Szczecin Wojciech Włodarski zwrócił się do RMN o zmianę w statucie spółki, aby mogła ona działać nie tylko w Polsce, ale także w „pozostałych krajach Unii Europejskiej”. Rada 18 stycznia zajmie się tym wnioskiem.

- Zmiana treści Statutu w tym zakresie pozwoliłaby Spółce na podjęcie inicjatywy utworzenia Radia YAXA - skierowanego do Polaków zamieszkałych w Niemczech (w Berlinie oraz na terenach położonych niedaleko Szczecinie). Zasięg radia cyfrowego DAB+ jest szacowany na około 120 tys. odbiorców, co stwarza sposobność intensyfikacji realizacji misji publicznej, która to jest nałożona na Rozgłośnię. Obszar objęty DAB+ jest również obszarem tranzytowym, dla dużej liczby Polaków mieszkających i pracujących na terenie wschodnich Niemiec, co daje YAXA nawet 40 tys. więcej potencjalnych odbiorców - uzasadnił wniosek Włodarski.

Nadajniki zlokalizowane w Niemczech

W dalszej części pisma pomysłodawcy Radia YAXA informują, że nadajniki miałyby być zlokalizowane na terenie Niemiec - w Berlinie i na trasie z Berlina do Szczecina.  Radio Szczecin mogłoby też częściowo prowadzić emisję z Polski, gdyby anteny zostały skierowane w kierunku zachodnim. Takie rozwiązanie byłoby zapewne tańsze. W DAB+ Radio Szczecin ma już swój dodatkowy program - Radio Szczecin Extra. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w styczniu chce jednak rozpisać konkurs na multipleks ogólnopolski cyfrowego radia. Nadawca publiczny uzyska w nim trzy dodatkowe miejsca, co pozwoli mu przenieść część stacji z dotychczasowego MUX i stworzyć dodatkowe rozgłośnie.

- Działalność nowej inicjatywy, oprócz funkcji informowania, zakłada również wymiar edukacyjny, w szczególności skierowany do polskich dzieci i młodzieży mieszkającej na wskazanych wyżej obszarach, a także krzewienie kultury języka polskiego oraz wiedzy historycznej - tłumaczy w piśmie do RMN prezes Radia Szczecin.

Większość programów Radia YAXA powstałoby w Polsce, ale nowa stacja miałaby reporterów za Odrą. Budżet planowanego przedsięwzięcia jest planowany w pierwszym pełnym roku kalendarzowym na więcej niż 3 proc. zaplanowanych rocznych kosztów realizowania misji publicznej.

Zobacz także: Ekspansja TVP na Łotwie. 5 kanałów ma być dostępnych naziemnie

Z badania Radio Track wynika, że Radio Szczecin miało od czerwca do listopada ub.r. 16,9 proc. udziału w szczecińskim rynku. W poprzednio badanym okresie (grudzień 2020-maj 2021) było to 14,3 proc.

Dołącz do dyskusji: Radio Szczecin chce uruchomić nową stację w Niemczech

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
A nie prościej wzmocnić sygnał Szczecina, Gorzowa i Zielonej Góry?
Mój rekord to udało mi się utrzymać sygnał trójki do misia czyli na autostradzie w Berlinie, 100km od granicy.
Zamiast się jednak rozbijać po zagranicy niech wzmocnią sygnał w Polsce, jadąc np A2 łapie się kilka stacji na krzyz
odpowiedź
User
Adam
@Seba

Raz że chodzi o DAB, który przeważnie nadawany jest z mniejszą mocą co wymusza często gęstsza sieć nadajników, a dwa że "sianie" bezpośrednio w kierunku granicy wymaga odpowiednich ustaleń międzynarodowych.
odpowiedź
User
Xyz
Chcą nadawać w Berlinie, a tam nadajnik nie dociera, nawet jeśli wzmocnimy siłę sygnału FM i DAB+ w Polsce o dodatkowe KW. Propagacji fal nie oszukasz. Jedyna rozgłośnia, którą jesteśmy odebrać w całych Niemczech jest Jedynka na falach długich. Ewentualnie włączyć nadajnik na falach średnich. Wtedy po zmroku byłby odbiór możliwy. Fale długie i średnie to już przeżytek - zabawa dla radioamatorów.
Czytam, że nie ma to być Radio Szczecin 1:1. Radio nadające do polonii w Niemczech i nadające lekcje j. polskiego dla dzieci. Na dobrą sprawę przez internet już teraz mogą słuchać Polacy za granicą dowolnej stacji z Polski.
odpowiedź