SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio Wnet ma szansę na kolejne częstotliwości - w Białymstoku i Wrocławiu

Radio Wnet - założone przez Krzysztofa Skowrońskiego - może liczyć na kolejne częstotliwości. KRRiT ogłosiła konkurs na nowe lokalizacje w Białymstoku i Wrocławiu.

Krzysztof Skowroński, prezes SDP i Radia Wnet Article

Pod koniec września 2018 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyznaniu Radiu Wnet koncesji w Warszawie - na 87,8 MHz i na 95,2 MHz - w Krakowie. Szef i założyciel stacji Krzysztof Skowroński zapowiadał, że rozgłośnia zainauguruje swoją działalność w eterze 16 października. Ostatecznie ruszyła 12 listopada.

Teraz KRRiT podjęła decyzję o ogłoszeniu konkursu na częstotliwości w Białymstoku (103,9 MHz) i Wrocławiu (96,8 MHz).

Nadawcy będą mogli składać wnioski o udzielenie jednej koncesji na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym. Chodzi o program zawierający różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę.
Wymogi, jakie stawia Krajowa Rada względem nadawcy, to także konieczność zawarcia w programie audycji informacyjnych, publicystycznych o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnotowo-twórczych, uwzględniających polską tradycję, historię i kulturę. Program ma być rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę. Audycje słowne i inne przekazy mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6 -23.

W konkursie mogą startować nowi nadawcy chcący stworzyć radio o takich charakterze lub obecni zainteresowani poszerzeniem zasięgu istniejącej tego typu rozgłośni. W tym drugim wariancie warunki te spełnia właśnie Radio Wnet.

Identyczne warunki konkursu były na częstotliwości w Krakowie i Warszawie, które wygrało właśnie Radio Wnet.

Do tej pory częstotliwość w Białymstoku wykorzystywało lokalne Radio Jard II. Stacja skończyła nadawanie, bo zmarł jego właściciel, na którego była koncesja. Z kolei we Wrocławiu miało nadawać Radio Bajka, które ostatecznie nie dostało od KRRiT decyzji koncesyjnej.  

Manifest programowy Radia Wnet

W "Manifeście programowym Radia Wnet", który opublikowano na stronie internetowej rozgłośni, Krzysztof Skowroński napisał m.in. „Naród jest bowiem wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, a nade wszystko kultura. Naród istnieje z kultury i dla kultury” – te słowa, wygłoszone przez św. Jana Pawła II w UNESCO, są myślą przewodnią Radia WNET. Parafrazując: Radio jest wspólnotą słuchaczy, których łączą różne spoiwa, a najważniejszym jest kultura.
Te różne spoiwa radia to jego różnorodność ufundowana na wspólnej podstawie tradycji, historii, świata wartości, które wychodzą ku nowoczesności, przywdziewają jej szaty, mówią jej językiem i ogarniają współczesną formą. Spoiwa takie, jak słowo i muzyka, historia i teraźniejszość, klasyka i awangarda przenikają się, występują jednocześnie, zaskakują. Taki efekt można osiągnąć tylko opierając koncepcję radia na audycjach autorskich i nowoczesnej technologii, dającej możliwość szybkiego przenoszenia się w przestrzeni, tworzenia wielu studiów umożliwiających szybkie poruszanie wyobraźni słuchacza.
Uważamy, że radio to autorsko-przestrzenna gra, w której ciągłości programu towarzyszy stały element zaskoczenia. Budując wspólnotę słuchaczy, trzeba dać im jak najwięcej spoiw ją budujących w jednym czasie, nie tworząc kakofonii.
Radio WNET nie będzie radiem poszukującym słuchacza; chcemy być radiem odnalezionym przez słuchacza, ale nie zamierzamy się chować. Przeciwnie – budujemy radio obecne na ulicy, o które ludzie będą się potykać. Radio otwarte, w którym potencjalnie każdy może wystąpić, do studia którego drzwi nie muszą być otwarte, bo tych drzwi po prostu nie ma. Radio obecne, radio dynamiczne, radio zaskakujące, radio autorskie, budujące w słuchaczu uczucie radości i siły, wyzwalające energię do wspólnego działania, ale też radio informacyjne, nie stroniące od trudnych tematów, głębokiej dyskusji, wiary, najważniejszych problemów świata - podkreślił szef radia.

Koncesja za prawie 500 tys. zł

W dokumentach koncesyjnych udostępnionych przez KRRiT można przeczytać, że koszt opłaty koncesyjnej za częstotliwości w Krakowie i Warszawie wyniósł 490 597 zł. Spółka złożyła wniosek o jej rozłożenie na dziesięć równych rocznych rat. Koncesja obowiązuje do 17 października 2028 roku.

Nadawca we wniosku koncesyjnym uzasadnił, że stacja zostanie stworzona dla "ludzi ciekawych świata, poszukujących informacji, takich dla których radio nie jest stacją towarzyszącą, a medium, z którym się identyfikują".

- Radio WNET to (…) Radio obecne, radio dynamiczne, radio zaskakujące, radio autorskie, budujące w słuchaczu uczucie radości i siły, wyzwalające energię do wspólnego działania, ale też radio informacyjne, nie stroniące od trudnych tematów, głębokiej dyskusji, wiary, najważniejszych problemów świata. Słowem: proponujemy program uniwersalny. Zamierzamy udowodnić, że jest wiele osób, które oczekują (…) radia, które jest autentyczne, podmiotowe (…), które stara się ogarnąć człowieka w jego całości: marzeniach, lękach, rozterkach, pytaniach, radościach; które nie ucieka i dla którego żaden ze światów - czy to polityki, czy rozrywki (…) - nie jest domem, bo domem i treścią jest to wszystko, co nas otacza. (…) Więcej niż Radio! - czytamy uzasadnienie rozgłośni we wniosku o udzielenie koncesji.

W programie Radia Wnet znajdują się audycje informacyjne, publicystyczne (niewielka część poświęcona tematyce lokalnej); programy rozrywkowe, o tematyce sportowej, audycje poradnicze,edukacyjne, dla dzieci i młodzieży, o tematyce religijnej; inne – wspólnototwórcze uwzględniające polską tradycję, historię i kulturę; muzyka (rozrywkowa, poważna, inne rodzaje ma stanowić ponad połowę dobowego czasu nadawania programu).

Jako źródła finansowania radia wskazano środki, które będą pochodziły z podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Nowe udziały zostały objęte przez Barbarę Jadwigę Grzelak, Mariusza Banaszuka, Szczepana Witolda Marczyńskiego, Władysława Jana Piotrowskiego, Ryszarda Stefana Florka i Pawła Szataniaka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Wnet ma szansę na kolejne częstotliwości - w Białymstoku i Wrocławiu

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nosacz
A ciekawe skąd somsiad ma pieniazki
29 16
odpowiedź
User
ja
przedstawiciel okupanta !
21 16
odpowiedź
User
wlad
Dobre, na razie niszowe radio. Mam nadzieję że docelowo będzie takie jak trójka z czasów gdy Skowroński był tam dyrektorem. Ma szansę.
29 31
odpowiedź