SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora i PMPG Polskie Media wymieniani jako kandydaci do kupna Eurozetu

Oferty przejęcia Eurozetu (właściciela m.in. Radia ZET) od Czech Media Invest złożyły Agora i PMPG Polskie Media - wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”. Nabywca firmy ma zostać wyłoniony w grudniu.

Article

Eurozet został wystawiony na sprzedaż kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardère. Czeska firma przejęła Eurozet razem z aktywami radiowymi Lagardère w Czechach, Rumunii i na Słowacji, płacąc 73 mln euro. Transakcję ogłoszono w kwietniu br., a w czerwcu zgodę na jej realizację w naszym kraju wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W konsekwencji do rady nadzorczej Eurozetu z ramienia Czech Media Invest weszli Daniel Častvaj (jako przewodniczący) i Branislav Miškovič (jako wiceprzewodniczący) oraz Ondrej Novak. Nie zmienił się natomiast zarząd firmy.

Pod koniec października pojawiły się informacje, że Czech Media Invest szykuje się do sprzedaży Eurozetu. Spekulowano, że kupnem radiowej spółki mogą być zainteresowane m.in. Fratria (wydawca „Sieci” i wPolityce.pl) oraz Grupa ZPR Media (właściciel m.in. Radia Eska, Eska Rock i VOX FM). Jednak w połowie listopada obie firmy zaprzeczyły tym pogłoskom. - Nie jesteśmy zainteresowani kupnem Eurozetu. Myślę, że to próba wywołania zainteresowania rynku zakupem tego radia - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Grzegorz Bierecki, senator PiS i większościowy udziałowiec spółki Fratrii.

Eurozet przejmie Agora lub PMPG?

Według „Dziennika Gazety Prawnej” oferty kupna Eurozetu złożyły natomiast Agora (właściciel m.in. Heliosa, „Gazety Wyborczej”, Wyborcza.pl i kilku stacji radiowych) oraz PMPG Polskie Media (wydawca „Wprost” i „Do Rzeczy”). Obie firmy nie chcą tego komentować, są notowane na giełdzie, więc tego typu informacje powinny najpierw przekazać w komunikacie dla inwestorów. Przy czym często się zdarza, że spółki giełdowe komunikat o rozpoczęciu takich negocjacji podają z opóźnieniem, razem z informacją o podpisaniu umowy o kupnie lub sprzedaży.

Członkowie zarządu Agory na początku listopada nie chcieli mówić, czy firma jest zainteresowana przejęciem Eurozetu. - W przypadku rzekomej sprzedaży Eurozetu wciąż pozostajemy w obszarze spekulacji. Byłoby bardzo nieeleganckie wobec zespołu Eurozetu oraz nowego inwestora tej grupy, czyli naszego konkurenta na polskim rynku mediowym, żeby przyłączać się do tych spekulacji tak długo, jak długo nie ma żadnej oficjalnej wiadomości na ten temat - stwierdził prezes Agory Bartosz Hojka.

Firma jest jednym z głównych udziałowców Radia TOK FM (drugim jest wydawca „Polityki”) oraz właścicielem Radia Złote Przeboje, Radia Pogoda i Rock Radia. W trzech kwartałach br. pion radiowy Agory zanotował 77,9 mln zł przychodów (tyle samo co rok wcześniej) oraz 12,9 mln zł zysku EBITDA (po wzroście o 2,6 mln zł w skali roku). Natomiast cała firma miała 795,1 mln zł wpływów sprzedażowych (4,8 proc. mniej niż rok wcześniej) i 7,1 mln zł zysku netto (wobec 7 mln zł straty przed rokiem).

W połowie br. Agora ogłosiła strategię na lata 2018-2022, zapowiedziała, że przeznaczy 500 mln zł na nowe biznesy, z czego zdecydowaną większość na przejęcia. We wrześniu poinformowała, że zainwestuje 4,4 mln euro w czeską firmę ROI Hunter zajmującą się marketingiem internetowym, przede wszystkim na Facebooku i w Google.

Z kolei grupa kapitałowa PMPG Polskie Media (wydawca m.in. tygodników „Wprost” i „Do Rzeczy”) w trzech kwartałach br. zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 6,8 proc. do 34,02 mln zł oraz 4,66 mln zł zysku netto (wobec 3,33 mln zł zysku rok wcześniej). Ewentualne przejęcie Eurozetu musiałaby sfinansować przede wszystkim z kredytu, według „Dziennika Gazety Prawnej” mógłby go udzielić jeden z banków kontrolowanych przez skarb państwa. Wynika to m.in. z faktu, że taka transakcja byłaby zgodna z zapowiadaną przez polityków PiS repolonizacją mediów, ponadto „Do Rzeczy” jest uważane za przychylne wobec obecnej władzy.

- W imieniu spółki notowanej na GPW i zobowiązanej przepisami o informacjach publicznych, jedyny komentarz jaki mogę udzielić w tej sprawie to: nie potwierdzam, ale i nie zaprzeczam - napisał prezes PMPG Michał M. Lisiecki. 

Czech Media Invest na oferty kupna Eurozetu czeka do końca listopada, a najlepsza ma zostać wybrana do połowy grudnia.

Eurozet w ub.r. z 38 mln zł zysku

Do Eurozetu należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio (do września ub.r. działające pod nazwą ZET Gold) i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live. W ub.r. firma zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,9 proc. do 171,9 mln zł oraz wzrost zysku ze sprzedaży o 14 proc. do 38,1 mln zł.

W ostatnich latach Radio ZET notowało spore spadki słuchalności. Według badania Radio Track od sierpnia do października br. stacja miała 12,3 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 13,9 proc. rok wcześniej. Pod koniec września rozgłośnia rozstała się z redaktorem naczelnym Sławomirem Assendi.

Antyradio od sierpnia do października br. miało 2 proc. udziału w rynku odwiedzalności, Meloradio - 0,9 proc., a Chillizet - 0,2 proc.

Z kolei według badania Gemius/PBI w sierpniu br. Radiozet.pl zanotowało 4,34 mln realnych użytkowników i 29,33 mln odsłon, Antyradio.pl - 1,48 mln użytkowników i 6,31 mln odsłon, Chillizet.pl - 1,21 mln użytkowników i 3,63 mln odsłon, a Planeta.fm (641,8 tys. użytkowników i 2 mln odsłon).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora i PMPG Polskie Media wymieniani jako kandydaci do kupna Eurozetu

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
g12
Głowiąc się nad tym, gdyby red. Orzeł zamierzał by zrobić oddzielną spółkę i sam mógłby być mianowanym Independent directorem w PMPG, a zarazem tym 47% udziałowcem w Orlim Piórze, to by na pewno na koligacji "Do Rzeczy" - "Wprost" a samym Eurozetem na rynku ogólnoeuropejskim wyszedł.

Natomiast, ręce Agory w stronę ich wydawnictwa ART2 i w połowie Agencji Wydawniczej są zbyt małe - że tak się wyrażę - aby sięgnąć po obecny towar. Potrzeba ugody z agencją wydawniczą MTJ, aby była pełnią tej 850 tys. fuzji i można myśleć tu o pewnej sprzedaży Zetki w ręce protektoratu radiowego ZP - Pogody i Rock Radia.
12 13
odpowiedź
User
ef
Tylko nie Agora!
53 60
odpowiedź
User
--!--
Pic i fotomontaż. Jeśli nowy właściciel nie zacznie od zwolnienia prezesika i patologicznego dyrektora internetow, to Eurozety będą dalej iść na dno.
46 22
odpowiedź
User
A co
Agora nie! Antyradio stanie się Rock Radiem, a Meloradio Pogodą. Choć był by to pewien powrót do macierzy dla Zetki. Zetka na początku startowała jako Radio Gazeta i nadawała z redakcji Gazety Wyborczej.
Wydawca "Do Rzeczy" jak Fratria nie ma pieniędzy (lecą na oparach).
Na pewno Zetka musi się odświeżyć, bo obecnie nie da się jej słuchać (nawet wiadomości). RMF FM jest męczące ze swoją playlistą stu utworów, ale przynajmniej przyciąga dynamizmem Faktów.
34 14
odpowiedź
User
Jose
Kibicuję Agorze, ta transakcja położy ich finansowo...
30 35
odpowiedź