SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio ZET o „10 sierotach z Aleppo”: zarzuty „Wiadomości” ze złej woli, jeśli to fakenews - czekamy na pozew

Radio ZET jako pierwsze poinformowało o negatywnej opinii MSWiA na temat możliwości sprowadzenia do Polski grupy osieroconych dzieci z Aleppo i ich rodzin, o co wnioskował prezydent Sopotu. Niektórzy internauci zarzucają stacji, że zmanipulowała tę informację twierdząc, że rząd nie zgodził się na przyjęcie 10 sierot z Aleppo. - Trzęsę się ze strachu, trolle. Znam tą sprawę od podszewki, mam dokumenty i nagrania. Jeżeli to fakenews czekam na pozew i na kalendarium działań rządu ws. sprowadzenia do PL syryjskich sierot. Jeżeli to nie była odmowa - skomentował Przemysław Taranek, dziennikarz Radia ZET.

Article

W piątek po południu Radio ZET podało informację, którą w serwisie internetowym stacji zatytułowano: „Rząd nie zgodził się, żeby Sopot przyjął 10 sierot z Aleppo”. W tekście, przy którym pracował m.in. Przemysław Taranek poinformowano, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na wniosek prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego do premier i prezydenta „o umożliwienie osiedlenia się w Sopocie osieroconym dzieciom i rodzinom z miasta Aleppo” (rezolucję w tej sprawie w połowie grudnia ub.r. podjęła rada miejska Sopotu).

MSWiA stwierdziło, że nie ma możliwości przeprowadzenia ewakuacji z Aleppo, ponadto „podstawową kwestią przy ewakuacji ofiar wojny domowej w Syrii jest problem z ustaleniem ich tożsamości i wyeliminowanie zagrożeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polaków”. Resort dodał, że w ub.r. 40 Syryjczykom przyznano w Polsce status uchodźcy (to najliczniejsza narodowość pod tym względem), a polskie władze przeznaczyły ok. 46 mln zł na pomoc humanitarną Syryjczykom i 73 mln zł na tzw. instrument turecki wspierający uchodźców na Bliskim Wschodzie.

W swoich piśmie do premier i prezydenta Jacek Karnowski nie określił, ile osieroconych dzieci i członków ich rodzin jest gotowy przyjąć Sopot. Skąd zatem informacja Radia ZET o 10 sierotach? Karnowski w grudniu w wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” stwierdził, że „miasto jest gotowe do przyjęcia około dziesięciorga dzieci, które zostały osierocone lub ucierpiały podczas wojny w Syrii”.

W piątek i sobotę o sprawie poinformowało wiele innych mediów. Rzecznik rządu Rafał Bochenek w sobotę na konferencji prasowej zapewnił, że rząd nie odmówił przyjęcia 10 sierot z Syrii. - Pismo, które zostało wystosowane (przez MSWiA - red.) w odpowiedzi na pismo pana prezydenta Sopotu Karnowskiego było pismem, które wskazywało na obiektywne trudności z przeprowadzeniem tego typu działań. Zawiera stwierdzenie pewnego stanu faktycznego, który istnieje - stwierdził. Zwrócił uwagę, że w piśmie prezydenta Sopotu do premier i prezydenta nie podano, ilu uchodźców chce przyjąć Sopot. - Prezydent Karnowski, jeśli chce się poważnie zająć problemem, nie powinien organizować konferencji prasowych, tylko sprecyzować swoje oczekiwania - powiedział Bochenek.

W sobotnim wydaniu „Wiadomości” w krytycznym tonie opisano doniesienia Radia ZET o „10 sierotach z Aleppo”, których nie chce przyjąć polski rząd, oraz komentarze polityków opozycji na ten temat. W materiale pokazano, że dziennikarzowi programu nie udało się skontaktować telefonicznie z redakcją rozgłośni.

Podobnie sprawę ocenia Samuel Pereira, wiceszef redakcji publicystyki TVP Info. - Na moim TL (timeline - przyp.red.) kilkadziesiąt polityków i dziennikarzy wprowadziło czytelników w błąd ws. #10sierot. Oszukało. Jak na razie nikt nie przeprosił - stwierdził w sobotę na Twitterze. Skrytykował też TVN24 i „Fakty” TVN za podanie informacji o odmowie przez rząd przyjęcia 10 syryjskich sierot. - Dużo się mówi o wyjściu @szefernaker ze studia Radia Zet. Mnie interesuje co innego: czy dziennikarze Zetki przeprosili już za #fejknews? - zapytał w niedzielę.

Co na to Radio ZET? Daniel Adamski, dyrektor informacji w stacji, skrytykował materiał „Wiadomości” o tej sprawie. - Dwója z researchu. Trzeba mieć dużo złej woli albo po prostu nie chcieć się skontaktować z Radiem ZET - napisał do Marzeny Paczuskiej, szefowej „Wiadomości”. - Swoją drogą piękne czasy, że #fakenewsa zarzucają nam „Wiadomości” by Marzena Paczuska. Tak. Specjalnie oznaczyłem Panią p. Marzeno ;) -napisał Roman Osica, dziennikarz rozgłośni.

Przemysław Taranek stwierdził na Twitterze, że to, że w swoim piśmie Jacek Karnowski nie sprecyzował liczby uchodźców, które chce przyjąć Sopot, jest mało istotne. - mogę przyjąć dzieci - sieroty z Aleppo ? - nie - a 10 sierot z Aleppo ? - a, to tak - zakpił na Twitterze z rozumowania osób, według których ta liczba ma znaczenie.

- Hej Radio ZET przeprosicie za fejka o sierotach czy chcecie powtórki z akcji #GermanDeathCamps pod tagiem #ZetkaNieKłam? - zapytano w niedzielę po południu na profilu twitterowym Żelazna Logika. Profil zwrócił też uwagę, że prezydent Sopotu w swoim wniosku nie napisał tylko o dzieciach, ale dzieciach i ich rodzinach.

- Trzęsę się ze strachu, trolle. Znam tą sprawę od podszewki, mam dokumenty i nagrania. Jeżeli to fakenews czekam na pozew i na kalendarium działań rządu ws. sprowadzenia do PL syryjskich sierot. Jeżeli to nie była odmowa - odpowiedział Przemysław Taranek na pytanie Żelaznej Logiki.

W nocy z soboty na niedzielę w serwisie Radia ZET pojawił się tekst: „Publikujemy dokumentację dotyczącą wniosku prezydenta Sopotu do rządu, by umożliwić przyjęcie osieroconych dzieci i ich rodzin z Aleppo”. Nie ma w nim stwierdzenia, że rząd odmówił przyjęcia 10 sierot z Syrii.

W niedzielę na stronie i antenie Radia ZET zamieszczono wyniki zleconego przez stację sondażu na temat przyjmowania uchodźców. W sondażu 41,1 proc. respondentów stwierdziło, że Polska w ogóle nie powinna przyjmować uchodźców, 19,6 proc. - że powinna przyjmować tylko kobiety i dzieci, 18,9 proc. - że powinna przyjmować wszystkich, a 9,4 proc. - że tylko chrześcijan. W serwisie tekst zatytułowano: „Sondaż ws. uchodźców dla Radia ZET: 19,6 proc. badanych za przyjmowaniem dzieci i kobiet”, podobnie wyniki ankiety opisywano w serwisach informacyjnych na antenie rozgłośni.

Według badania Radio Track w ub.r. średni udział Radia ZET w czasie słuchania radia przez osoby w wieku 15-75 lat wyniósł 13,6 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio ZET o „10 sierotach z Aleppo”: zarzuty „Wiadomości” ze złej woli, jeśli to fakenews - czekamy na pozew

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kamil
Przedostatni akapit najlepszy! Tak się manipuluje nagłówkami...
odpowiedź
User
Polak
Czyli Radio Zet nie podało fake news, po prostu zamiast napisać, że rząd nic nie zdecydował jeszcze, napisali że zdecydował, zamiast podać że nieznana liczba sierot, podał że 10, no i zamiast podać, że rodziny z czasami osieroconymi dziećmi, podał że sieroty. Fajne dziennikarstwo. Jakim cudem ktoś im koncesje przedłuża, to ja nie wiem.
odpowiedź
User
Hulk
Prezydent Sopotu powiedział w Wiadomościach, że nie było mowy o dziesięciu sierotach, w piśmie też nie ma o tym mowy (tylko dziwne stwierdzenie sieroty z rodzinami), a Zetka idzie na starcie, bezczelnie obstając przy swoim. Niebywałe. Co za arogancja.
odpowiedź